Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
Ściany zewnętrzne

Jedno-, dwu- czy trójwarstwowe? Z ceramiki, betonu komórkowego, a może z silikatów? Niezależnie od wybranej technologii budowy i zastosowanych materiałów, ściany zewnętrzne powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Najważniejsze z nich to wytrzymałość i ciepłochronność.

Ściany to jeden z najistotniejszych elementów każdego domu. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy tak wiele czasu poświęcają wyborowi technologii i materiałów, z jakich zostaną wykonane. Oferta rynkowa w tym segmencie jest bardzo bogata, co z pewnością nie ułatwia decyzji. Na szczęście wielu producentów wciąż unowocześnia swoje wyroby. Dzięki temu, i fachowym poradom, można zminimalizować ryzyko, że wybudowane przegrody nie będą spełniały aktualnie obowiązujących wymagań.

JAKIE POWINNY BYĆ ŚCIANY?

Najważniejszym zadaniem ścian jest ochrona wnętrz przed warunkami atmosferycznymi i przenoszenie różnych obciążeń. A te są niemałe: strop, dach, ale także własny ciężar i parcie wiatru. Dlatego przegrody muszą być odpowiednio wytrzymałe. Warunek ten będzie spełniony z bardzo dużym zapasem, jeśli do ich wzniesienia użyty zostanie beton zwykły, silikaty i ceramika. Materiały te są bardzo rozpowszechnione w budownictwie jednorodzinnym.

Dużą popularnością cieszą się też mniej odporne budulce, takie jak beton komórkowy czy ceramika poryzowana. Można je jednak stosować bez obaw, ponieważ domy jednorodzinne są niezbyt wysokie, dlatego i obciążenia nie są tak duże jak w budynkach wielopiętrowych. Solidniejszego materiału niż w przypadku całej przegrody trzeba natomiast użyć do wzmocnienia miejsc szczególnie obciążonych, takich jak nadproża, wieńce czy filary międzyokienne. Tu zastosowanie ma najczęściej beton zbrojony.

Aby ściany zabezpieczały dom przed wychłodzeniem, muszą być ciepłochronne. Parametr ten ma wpływ zarówno na komfort mieszkańców, jak i rachunki za ogrzewanie budynku.

Norbert Skupiński
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny