Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
Uzdatnianie wody

Aby woda płynąca z kranu było smaczna i zdrowa, musi być oczyszczona. W domach podłączonych do instalacji wodociągowej uzdatnianiem zajmują się stacje miejskie, w tych czerpiących wodę ze studni ich właściciele radzą sobie sami. Rozwiązaniem jest zamontowanie precyzyjnie dobranych filtrów, na które trzeba też przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca.

Jeśli zmuszeni jesteśmy wybudować własną studnię i z niej czerpać wodę, konieczne będzie jej uzdatnianie w odpowiednio dobranych urządzeniach oraz ich systematyczne serwisowanie. Taką wodę wprawdzie mamy za darmo, ale koszty oczyszczania jej należy doliczyć do comiesięcznych rachunków, a budowę studni, wyposażenie jej w pompy i montaż stacji uzdatniania potraktować jako niezbędny element domowych instalacji.

Jeżeli korzystamy z wody wodociągowej, na ogół nie ma konieczności jej uzdatniania, bo jest ona stale poddawana badaniom i musi być zdatna do picia. Czasem może nam jednak przeszkadzać jej za duża twardość lub zapach chloru. Zbyt twarda woda może bowiem powodować gromadzenie się kamienia i osadu w czajniku, pralce, bateriach łazienkowych i kuchennych. W wielu domach nieoczyszczona woda pozostawia na praniu i sprzętach AGD rdzawe zacieki, które są wynikiem zbyt dużej zawartości żelaza oraz manganu.

Rozwiązaniem wszystkich problemów z zanieczyszczoną wodą są stacje uzdatniania, które zmiękczają ją, poprawiają jej zapach i smak.

Joanna Dąbrowska
fot. UST-M

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny