Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018

Uzdatnianie wody

Aby woda płynąca z kranu było smaczna i zdrowa, musi być oczyszczona. W domach podłączonych do instalacji wodociągowej uzdatnianiem zajmują się stacje miejskie, w tych czerpiących wodę ze studni ich właściciele radzą sobie sami. Rozwiązaniem jest zamontowanie precyzyjnie dobranych filtrów, na które trzeba też przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca.

Jeśli zmuszeni jesteśmy wybudować własną studnię i z niej czerpać wodę, konieczne będzie jej uzdatnianie w odpowiednio dobranych urządzeniach oraz ich systematyczne serwisowanie. Taką wodę wprawdzie mamy za darmo, ale koszty oczyszczania jej należy doliczyć do comiesięcznych rachunków, a budowę studni, wyposażenie jej w pompy i montaż stacji uzdatniania potraktować jako niezbędny element domowych instalacji.

Jeżeli korzystamy z wody wodociągowej, na ogół nie ma konieczności jej uzdatniania, bo jest ona stale poddawana badaniom i musi być zdatna do picia. Czasem może nam jednak przeszkadzać jej za duża twardość lub zapach chloru. Zbyt twarda woda może bowiem powodować gromadzenie się kamienia i osadu w czajniku, pralce, bateriach łazienkowych i kuchennych. W wielu domach nieoczyszczona woda pozostawia na praniu i sprzętach AGD rdzawe zacieki, które są wynikiem zbyt dużej zawartości żelaza oraz manganu.

Rozwiązaniem wszystkich problemów z zanieczyszczoną wodą są stacje uzdatniania, które zmiękczają ją, poprawiają jej zapach i smak.

Joanna Dąbrowska
fot. UST-M

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!