Zabezpieczenie posesji przed intruzami i wyposażenie domu w solidną stolarkę oraz antywłamaniowe rolety to podstawowe przedsięwzięcia, które należy przewidzieć, aby utrudnić życie złodziejom. Jednak dopiero zamontowanie systemu alarmowego pozwoli znacznie poprawić bezpieczeństwo domowników.
Jak pisaliśmy w poprzednim artykule, właściwie każde okno czy drzwi można sforsować. Jednak im solidniejsza będzie stolarka, tym więcej czasu będzie potrzebował intruz na dostanie się do budynku. Dodatkowo gdy przy próbie manipulacji przy oknie czy zamku w drzwiach zostanie uruchomiony alarm, jest wielce prawdopodobne, że bandyta spłoszy się i zrezygnuje z włamania.
Zabezpieczenie domu przed intruzami to nie jedyny argument za instalacją alarmową. Włączona do systemu inteligentnego budynku zdecydowanie poprawi też komfort jego mieszkańców.
JAKI POZIOM OCHRONY?
Planowanie systemu alarmowego warto zacząć od zdefiniowania poziomu zagrożenia atakiem przez złodziei. Jest oczywistym, że innej ochrony wymaga położona na uboczu rezydencja zamożnych właścicieli, niż dom szeregowy, w którym mieszka rodzina o przeciętnych dochodach.
Zaprojektowanie instalacji alarmowej najlepiej jest zlecić specjalistycznej firmie. Fachowcy wezmą pod uwagę różne czynniki. Kluczowa jest wspomniana lokalizacja domu . Włamywacze częściej atakują budynki położone z dala od skupisk ludzkich. Tam po prostu łatwiej pozostać im niezauważonymi.
Norbert Skupiński fot. Satel
Narzędzia ogrodowe
Każdy właściciel domu z ogrodem potrzebuje przynajmniej podstawowego zestawu sprzętów i narzędzi, które pomogą zadbać o estetykę posesji. Podpowiadamy, które na pewno warto kupić i jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze.
Wzorowany na ogrodach japońskich
Czesia, właścicielka i zarazem projektantka całego ogrodu, wykazała się ogromnym artyzmem podczas tworzenia od zera nastrojowych zakątków. Szczególnie jeden z nich do złudzenia przypomina ogród japoński i trudno uwierzyć, że zaaranżowała go ogrodniczka-amatorka. Pomagał jej w tym dziele mąż.
Wymiana bramy garażowej
Inwestorzy, wymieniając bramę garażową, wybierają zwykle modele segmentowe albo uchylne. Co zmieniło się na tym rynku na przestrzeni ostatnich lat? Stylistycznie bramy są bardziej dopasowane do innych elementów domu, coraz grubsze (bo mają być cieplejsze) i częściej wyposażone w automatykę.
Eliminacja mostków termicznych
Mostki cieplne to miejsca w budynku, przez które ciepło ucieka wyjątkowo intensywnie. W domach wznoszonych 20 lat temu nikt się nimi nie przejmował. Obecnie stawiane budynki muszą spełniać zupełnie inne standardy energetyczne. Niestety, i w nowych domach mostki zdarzają się w nadmiarze. Na ogół powstają na skutek błędów projektowych i wykonawczych. Całkowicie ich uniknąć się nie da, ale większości z nich można zaradzić, kontrolując fazę powstawania projektu i, co nawet ważniejsze, skrupulatnie doglądając wykonawców.
54 kleje do płytek ceramicznych
Większość producentów oferuje przynajmniej kilkanaście różnych klejów do płytek. Jak wybrać ten właściwy? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na parametry opisane na etykiecie i w karcie technicznej. Nie zawsze trzeba stosować drogi wyrób, by uzyskać trwałą i estetyczną okładzinę.
43 napędy do bram ogrodzeniowych przesuwnych i rozwieranych
Brama wjazdowa to jak gdyby pierwsze drzwi, które przekraczają goście. Jej wygląd jest istotny, jeszcze ważniejsze - sprawne otwierane i zamykanie. Potrzebom współczesnych inwestorów najbardziej odpowiadają wersje z napędem.
42 domofony i wideodomofony
Współczesne domy mają rozmaite zabezpieczenia elektroniczne. Podstawowe i najprostsze to domofon, chroniący wejście na działkę. Jednak przed zakupem takiego urządzenia warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej.
50 kotłów 5 klasy
Już niedługo, bo z końcem czerwca 2018 r., z rynku będą musiały zniknąć kotły na paliwa stałe o klasie emisji niższej niż 5. To prawdziwa rewolucja, bo do tej pory nie było w ogóle obowiązku badania kotłów pod tym względem. Co i za ile kupimy, gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać?
39 modeli klimatyzatorów
Klimatyzacja nie jest już luksusem, który można spotkać wyłącznie w biurach, hotelach czy centrach handlowych. Obecnie także wielu właścicieli domów decyduje się na zamontowanie urządzenia, które umożliwia utrzymywanie w pomieszczeniach pożądanej temperatury.
Panele podłogowe
Panele podłogowe odbierają rynek posadzkom z litego drewna. Dlaczego tak się dzieje? Bo są od nich tańsze, łatwe w montażu, a podłoga jest gotowa do użycia od razu po ułożeniu. Niestety, panele mają też wady: chodzeniu po nich towarzyszy charakterystyczny głuchy odgłos, laminowane są sztuczne, nie da się ich odnowić. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze, żeby być zadowolonym z zakupu tego produktu.
Uzdatnianie wody
Aby woda płynąca z kranu było smaczna i zdrowa, musi być oczyszczona. W domach podłączonych do instalacji wodociągowej uzdatnianiem zajmują się stacje miejskie, w tych czerpiących wodę ze studni ich właściciele radzą sobie sami. Rozwiązaniem jest zamontowanie precyzyjnie dobranych filtrów, na które trzeba też przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca.
Centralne odkurzanie
W domach pojawia się coraz więcej instalacji, podnoszących komfort życia. Jedną z nich jest odkurzacz centralny, do niedawna stosowany głównie w budynkach biurowych i hotelach. Zalety sprzątania bez kurzu i hałasu zjednują mu zwolenników także wśród właścicieli domów jednorodzinnych.
Pompy ciepła
Pompa ciepła to sposób na tanie i bezobsługowe ogrzewanie domu. Coraz większą popularność zyskują też pompy służące jedynie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Kto powinien zainteresować się tymi urządzeniami i czym kierować się przy wyborze?
Kominki
Kominki z otwartym paleniskiem - popularne przed laty - dziś budowane są rzadko. Inwestorzy na ogół montują bowiem specjalne wkłady z przeszklonymi drzwiczkami i w różny sposób je obudowują. Urządzenia te zapewniają oszczędność, bezpieczeństwo i wygodę. Nowoczesny kominek może przypominać tradycyjny (otwarty) albo klasyczny piec kaflowy. Jest też inne, mniej powszechne rozwiązanie - instalacja pieca wolno stojącego (tzw. kozy).
Okna dachowe
Okna dachowe pełnią istotne zadanie - doświetlają poddasze światłem naturalnym, pozwalając optymalnie wykorzystać tę przestrzeń. Możemy urządzić w niej sypialnię czy garderobę. Musimy jednak zadbać o właściwy wybór przeszkleń oraz ich rozplanowanie, a także fachowy montaż.
Pokrycia dachowe i rynny
Przeglądając katalogi producentów pokryć i przypatrując się nowym domom, można nabrać przekonania, że współczesny dach przede wszystkim powinien być szary. Ewentualnie grafitowy lub antracytowy. Te odcienie to prawdziwe przeboje, ale proszę się nie obawiać - oferta kolorów pokrycia, jego kształtów, materiałów, z których zostanie wykonane, jest zdecydowanie większa. Trzeba jedynie pamiętać, że nie każdy materiał równie dobrze sprawdzi się na konkretnym dachu.
Ściany zewnętrzne
Jedno-, dwu- czy trójwarstwowe? Z ceramiki, betonu komórkowego, a może z silikatów? Niezależnie od wybranej technologii budowy i zastosowanych materiałów, ściany zewnętrzne powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Najważniejsze z nich to wytrzymałość i ciepłochronność.
Ogrzewanie domu
Sposób ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, które musimy podjąć przy budowie domu. Rodzaj paliwa w największym stopniu wpłynie na przyszłe koszty eksploatacyjne oraz wygodę obsługi całej instalacji. Równocześnie musimy się zastanowić czy chcemy mieć grzejniki, podłogówkę, czy może jeszcze inny system?
Termomodernizacja
Termomodernizację należy rozumieć jako kompleksowe działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej przez budynek. Może polegać na wykonaniu: ocieplenia wszystkich przegród zewnętrznych budynku, wymianie okien, unowocześnieniu systemu grzewczego i wentylacyjnego, ograniczeniu zużycia ciepła na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Okna, okucia, drzwi i rolety antywłamaniowe
Do każdego domu da się włamać - kwestią jest tylko, ile złodziej będzie potrzebował na to czasu. Aby maksymalnie go wydłużyć, warto zabezpieczyć obwód budynku, czyli okna i drzwi, które są miejscami newralgicznymi z punktu widzenia bezpieczeństwa.
Ogrodzenie i strefa zewnętrzna
Okazuje się, że jest wiele sposobów na to, aby powstrzymać włamywacza przed wtargnięciem do naszego domu. Skuteczne zasieki można postawić już na samym początku - planując konstrukcję ogrodzenia, instalując monitoring oraz wybierając model wideofonu.
Kominy
Tylko domy z pompą ciepła lub innym ogrzewaniem elektrycznym oraz wentylacją mechaniczną nie potrzebują kominów. Bez nich nie obędą się natomiast budynki ogrzewane gazem, węglem, olejem opałowym, drewnem oraz wentylowane grawitacyjnie.
Oświetlenie zewnętrzne
Projektując zewnętrzne oświetlenie domu i ogrodu, trzeba uwzględnić rozmaite aspekty funkcjonalne i dekoracyjne oraz te dotyczące bezpieczeństwa użytkowników.
Tarasy z zadaszeniem lub markizą
Taras bez stałego lub sezonowego zadaszenia nie jest w pełni funkcjonalny. Warto zatem od razu zadbać o odpowiednią osłonę przed deszczem i słońcem, podobnie jak o solidne zbudowanie i wyposażenie "pokoju" na powietrzu. Wszak w polskich warunkach korzysta się z niego prawie pół roku.
Dachy płaskie i zielone
Współczesne budynki jednorodzinne przybierają nowoczesne formy. Inwestorzy często decydują się na oryginalne projekty ze stropodachem bez tradycyjnej drewnianej więźby. Takie rozwiązania były modne w epoce modernizmu - do lat 80. ub. w. Były one manifestem idei funkcjonalności, wykorzystującej kondygnację o pełnej wysokości bez skosów. W schyłkowej fazie interesujący architektonicznie modernizm przerodził się w peerelowskie kostki, które były jego karykaturą. Obecnie moda na proste formy wraca, ale w znacznie bardziej atrakcyjnej odsłonie.
Wentylacja i przewody kominowe
Sprawna wentylacja należy do podstawowych instalacji każdego domu. Odpowiada za wymianę powietrza, poza tym za odprowadzenie zapachów z kanalizacji. Prace związane z wentylacją branżowo są związane również z przewodami spalinowymi kominów. Ponieważ coraz częściej nowe domy wyposażane są w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła - bardziej skomplikowaną wykonawczo niż tradycyjna grawitacyjna - o błędy wcale nietrudno. A i w relatywnie prostym systemie grawitacyjnym, stosowanym od lat, się one zdarzają.
Z inteligentną automatyką
Kasia i Kuba postawili swój dom na rodzinnej ziemi. Budynek ma trzy piętra i klasyczną ponadczasową bryłę, w środku natomiast - nowoczesne instalacje i urządzenia spięte automatyką.
W świetnej lokalizacji
Dla Ady i Rafała odpowiednie położenie działki było nawet ważniejsze od uzbrojenia w media! Zamieszkali w zalesionym terenie przy parku krajobrazowym, mającym wygodną komunikację i luźną zabudowę. Tradycyjna bryła domu wpisuje się w otoczenie, bo wykończyli ją m.in. ceramiczną dachówką i drewnem.
W świetnej lokalizacji
Dla Ady i Rafała odpowiednie położenie działki było nawet ważniejsze od uzbrojenia w media! Zamieszkali w zalesionym terenie przy parku krajobrazowym, mającym wygodną komunikację i luźną zabudowę. Tradycyjna bryła domu wpisuje się w otoczenie, bo wykończyli ją m.in. ceramiczną dachówką i drewnem.