Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
W świetnej lokalizacji

Dla Ady i Rafała odpowiednie położenie działki było nawet ważniejsze od uzbrojenia w media! Zamieszkali w zalesionym terenie przy parku krajobrazowym, mającym wygodną komunikację i luźną zabudowę. Tradycyjna bryła domu wpisuje się w otoczenie, bo wykończyli ją m.in. ceramiczną dachówką i drewnem.

Pierwszym pomysłem było zbudowanie domu blisko działek znajomych. Ci jednak wcześniej zamieszkali w okolicy, w której ziemia jest droga, więc para rozpoczęła poszukiwania na terenie z tańszą.

LOKALIZACJA!

Działka koniecznie miała znajdować się przy drodze ze statusem gminnej, a nie prywatnej, bo Ada i Rafał starali się unikać dodatkowych obowiązków typu odśnieżanie i ewentualnych kwestii spornych z sąsiadami (zdarzają się często, np. w momencie układania przyłączy). Zainteresowali się miejscowościami w sąsiedztwie trasy szybkiego ruchu, której budowa planowo miała zakończyć się w 2019 r. (powstanie nieco później, ale na pewno będzie). Większość oglądanych parceli miała jednak za małą powierzchnię i zbyt wysoką cenę, przy tym na ogół leżała przy prywatnej drodze i w gęstej zabudowie jednorodzinnej. Para nie poszła na żadne ustępstwa! Szukała dalej aż do momentu, kiedy Ada wypatrzyła w Internecie ogłoszenie o sprzedaży dużego terenu w korzystniejszej cenie. Wszystko się na nim nareszcie zgadzało, a najbardziej - świetna lokalizacja przy parku krajobrazowym, wielkość, luźna zabudowa, dogodny dojazd, cena.

- Marzyliśmy o dużej działce, ale nie wierzyliśmy, że będzie nas na taką stać, zważywszy twarde warunki, które stawialiśmy - opowiada Ada. - Ostrożnie ustaliliśmy powierzchnię na 1800 m2. Mieliśmy szczęście i obecnie mieszkamy na posesji prawie dwukrotnie większej. Swobodnie mieści dom, składzik ogrodniczy, duży warzywnik, trawnik. Dobrą zastaną rzeczą była sieć elektryczna poprowadzona w ziemi, co na zalesionym terenie jest nie do przecenienia. Był jeszcze dostęp do sieci wodociągowej. Brakowało natomiast, i nadal brakuje, sieci kanalizacyjnej i gazowej. Mimo braku ważnych mediów, parcela jest wspaniała - cicha, na uboczu, rozległa.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny