Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018
Kominy

Tylko domy z pompą ciepła lub innym ogrzewaniem elektrycznym oraz wentylacją mechaniczną nie potrzebują kominów. Bez nich nie obędą się natomiast budynki ogrzewane gazem, węglem, olejem opałowym, drewnem oraz wentylowane grawitacyjnie.

W fazie projektowania domu, a także systemu grzewczego i wentylacyjnego, zawsze pojawia się pytanie, czy murować kominy sposobem tradycyjnym z pełnej cegły, czy użyć prefabrykowanych kształtek i systemowych rozwiązań.

MUROWANY CZY PREFABRYKOWANY?

Stawiając kominy, ich poszczególnym kanałom trzeba zapewnić prawidłowy przekrój, należyty stopień szczelności oraz odporności na wysoką temperaturę i agresywne substancje chemiczne. Te czynniki sprawiają, że obecnie odchodzi się od tradycyjnego, jednowarstwowego sposobu budowania kominów na rzecz dwu- lub trzywarstwowych systemów kominowych z elementów prefabrykowanych.

Wznoszenie kominów metodą tradycyjną, przy użyciu drobnowymiarowych pełnych cegieł i odpowiedniej zaprawy murarskiej (zapewniającej całkowitą szczelność spoinom), jest czaso- i kosztochłonne. Ponadto wymaga od wykonawcy wyjątkowo pieczołowitego spoinowania (koniecznie na pełną spoinę). Komin musi powstać z cegły wysokiej jakości, o klasie wytrzymałości nie niższej niż 15. Klasyczne kominy dobrze sprawdzają się, jeśli obsługują kotły na paliwa stałe (starego typu) oraz kominki - wysoka temperatura spalin nie pozwala na skraplanie się pary wodnej wewnątrz przewodu dymowego (skropliny niszczą cegły).

Lilianna Jampolska
fot. Jawar

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny