Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2018
OZE - odnawialne źródła energii

Do każdego, nawet superenergooszczędnego domu należy dostarczać energię. Może ona pochodzić ze źródeł zewnętrznych (z sieci ciepłowniczej, gazowej, elektroenergetycznej) lub tych zlokalizowanych w domu (np. kotła grzewczego). Warto, aby była czysta i przyjazna dla środowiska. A takie są niewątpliwie odnawialne źródła energii – OZE.

Spośród dostępnych technologii OZE w domach jednorodzinnych można zastosować urządzenia wykorzystujące energię:

  • słoneczną;
  • otoczenia;
  • wiatru;
  • zgromadzoną w biomasie.

Przyjrzyjmy się więc tym rozwiązaniom.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne służą do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego w ciepło. Ogólna zasada ich działania polega na tym, że powierzchnia absorpcyjna kolektora pochłania energię cieplną, zawartą w promieniowaniu słonecznym bezpośrednim oraz rozproszonym, i przekazuje ją czynnikowi grzewczemu (glikol, woda lub powietrze), przepływającemu przez zestaw rur odbierających ciepło z absorbera. Transportowane przez czynnik grzewczy ciepło może być wykorzystane przez system przygotowywania ciepłej wody użytkowej albo (rzadziej) przez system centralnego ogrzewania.

Kolektory słoneczne dzieli się – w zależności od stosowanego czynnika roboczego – na cieczowe bądź powietrzne. Te pierwsze są w domach jednorodzinnych bez porównania częściej spotykane. Dzielimy je na płaskie i rurowe.

Koszty kompletnego zestawu montażowego instalacji solarnej dla 2–4 osób, czyli 2 lub 3 kolektorów płaskich o powierzchni 4–5 m2, grupy pompowej, zasobnika solarnego 250 litrów, automatyki i akcesoriów kształtują się na poziomie od 7000 do 9000 zł netto. Za montaż płaci się około 1500 zł. W przypadku adekwatnego zestawu z rurowymi kolektorami próżniowymi, koszty wzrosną o ok. 2000 zł.

Ponieważ kolektory słoneczne mogą w warunkach polskich pokryć zapotrzebowanie na c.w.u. na poziomie maksymalnym 60% w skali roku, to należy połączyć zestaw solarny z innym źródłem ciepła, np. kotłem kondensacyjnym. Taki kompletny zestaw (kocioł, kolektory, zasobnik) będzie kosztował wraz z montażem 17 000–18 000 zł netto. W budownictwie mieszkaniowym, gdy kompleksowa usługa sprzedaży i montażu zestawu kolektorów słonecznych zostanie zrealizowana przez firmę instalacyjną, stosowana jest 8% stawka VAT, w innych przypadkach wyniesie ona 23%.

dr Arkadiusz Węglarz
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny