Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2018
Porównanie 37 modeli okien z PVC i drewnianych

Wybierając okna do domu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich cenę, ale także szereg parametrów użytkowych: ciepłochronność, zdolność do tłumienia hałasu czy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. W końcu to poważna inwestycja, prowadzona z reguły raz na wiele lat.

Idealne okno wygląda estetycznie, skutecznie chroni przed ucieczką ciepła i hałasem, a do tego stanowi barierę dla włamywaczy. Dobrze przy tym, gdy ma przystępną cenę. Niestety, jak to często bywa – ideały występują rzadko. Zakup stolarki oznacza więc zazwyczaj kompromis pomiędzy jakością i ceną. Zawsze można jednak wybrać lepiej lub gorzej. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby tego typu inwestycja była udana.

WYBÓR PROFILI

Przy wyborze okien większość inwestorów koncentruje się przede wszystkim na materiale, z jakiego wykonane są profile. W naszym kraju zdecydowanie najpopularniejsze są okna z drewna i PVC. Co je różni? Wbrew pozorom – nie tak wiele. Często zdarza się, że parametry techniczne wyrobów drewnianych i z PVC są bardzo zbliżone. Różnice dotyczą przede wszystkim ich wyglądu i konserwacji.

Największą zaletą okien drewnianych jest naturalny i elegancki wygląd. Tego typu profile są sztywne, dlatego sprawdzają się w przypadku większych przeszkleń. Nie zmieniają koloru pod wpływem promieni słonecznych, dlatego bez obaw można je montować w miejscach narażonych na silne nasłonecznienie. Ich wadą jest to, że co kilka lat trzeba je konserwować i malować.

Okna z PVC są tańsze od drewnianych i w przeciwieństwie do nich – nie wymagają malowania. Konieczne jest tylko regularne smarowanie okuć, ale dotyczy to obu rodzajów profili. Najpopularniejsze są ramy w kolorze białym, ale bez problemu (za dopłatą) kupimy też inne kolory, co pozwoli dopasować okna do wnętrza domu lub elewacji. W sprzedaży są też profile dwukolorowe, np. od wewnątrz białe, a od zewnątrz barwione. Okna z PVC charakteryzują się mniejszą sztywnością od drewnianych, dlatego nie stosuje się ich przy bardzo dużych powierzchniach szklenia.

Norbert Skupiński
fot. Krispol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny