Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2018
Układanie kostki brukowej

W 11 krokach opisujemy, jak układać kostkę brukową.

Krok 1) Wytyczenie powierzchni

Decydując się na samodzielne ułożenie kostki brukowej, warto przygotować nawet uproszczony projekt wrysowany w obszar działki z zaznaczeniem charakterystycznych wymiarów. Oczywiście, gdy mamy prowadzić prostą ścieżkę czy podjazd, nie jest to konieczne, ale przy bardziej skomplikowanych kształtach będzie to pomocne podczas wytyczania ich przebiegu w terenie. Musimy też ustalić wymiary nawierzchni oraz łączną długość jej krawędzi, by obliczyć ilości potrzebnych materiałów. Na posesji ze spadkiem, powinniśmy sprawdzić, jak będzie spływać woda z utwardzonej powierzchni i zaplanować sposób jej odprowadzenia.

Zaczynając prace na działce, w pierwszej kolejności ustalamy punkt bazowy, który posłuży do wyznaczania linii przebiegu nawierzchni, i wbijamy tam metalowy pręt. Bazę umieszczamy w charakterystycznym punkcie, np. przy bramie czy furtce, bądź wejściu do domu.

Musimy też zaopatrzyć się w kilka dodatkowych prętów do zasygnalizowania miejsc załamania trasy i wskazania szerokości wykopu. Do pręta bazowego mocujemy sznur, rozciągamy go do końca odcinka drogi lub jej załamania i wbijamy kolejny pręt. Od bazy odmierzamy szerokość przewidzianego dołu, wbijamy znacznik i sznurem wyznaczamy drugą równoległą linię do końca tego odcinka. Wzdłuż przebiegu sznura robimy szpadlem rowek, który utrwali w gruncie granice wykopu. W ten sposób możemy wyznaczyć całą długość nawierzchni – przekładając sznur na kolejne proste odcinki.

Cezary Jankowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny