Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne

Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne

Bezwzględnym wymogiem stawianym oświetleniu w domu oraz wokół niego jest funkcjonalność. Przejawia się ona zarówno w rozmieszczeniu poszczególnych lamp, jak i ich rodzaju. Nie mniej istotną kwestią jest wzornictwo, które powinno współgrać z wykończeniem.

Wybierając lampy do wnętrza domu, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, w którym pomieszczeniu każda z nich zostanie zainstalowana. Idąc tym tropem, trzeba zastanowić się nad tym, jakie możliwości doboru oświetlenia daje nam rynek, jakie rodzaje lamp znajdziemy w sklepach oraz jak najlepiej je dopasować do własnego domu.

Oświetlenie posesji należy dobrać pod kątem bezpieczeństwa, a także komfortu mieszkańców. Punkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania zewnętrznej instalacji, to wejście do budynku, furtka, ścieżka do drzwi, podjazd, taras i balkony oraz alejki ogrodowe.

OŚWIETLENIE WEWNĘTRZNE

Najlepszym rozwiązaniem do salonu będą żyrandole i kinkiety, dzięki którym stworzymy półmrok przy oglądaniu telewizji, jak również lampy podłogowe, którymi podświetlimy miejsce, na przykład, do czytania. W sypialni warto postawić na oświetlenie wokół łóżka, zwłaszcza jeśli jesteśmy amatorami czytania przed snem. W kuchni priorytetem jest oświetlenie blatu roboczego, a w łazience – oświetlenie przestrzeni wokół lustra. Na schodach i korytarzach najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Maja Wychowaniec
fot. Spotline

Pozostałe artykuły z tego numeru
OZE - odnawialne źródła energii
Do każdego, nawet superenergooszczędnego domu należy dostarczać energię. Może ona pochodzić ze źródeł zewnętrznych (z sieci ciepłowniczej, gazowej, elektroenergetycznej) lub tych zlokalizowanych w domu (np. kotła grzewczego). Warto, aby była czysta i przyjazna dla środowiska. A takie są niewątpliwie odnawialne źródła energii – OZE.
OZE - odnawialne źródła energii
Współczesna zagroda
Dla wielu użytkowników podmiejskich działek przydomowy ogród to kawałek prywatnego raju. Ula i Maciek też go tak traktują i urządzili w taki sposób, żeby każdy z członków rodziny mógł spędzać dużo czasu na powietrzu, świetnie się przy tym bawiąc.
Współczesna zagroda
Zakładanie trawnika
Wiosna to doskonały czas, by pomyśleć o nowym trawniku. Nasiona łatwo wykiełkują, a darń z rolki szybko się ukorzeni. Już po kilku tygodniach (po siewie) i po tygodniu (od rozłożenia rolki) będziesz mógł cieszyć się własnym zielonym dywanem.
Zakładanie trawnika
Porównanie 37 modeli okien z PVC i drewnianych
Wybierając okna do domu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich cenę, ale także szereg parametrów użytkowych: ciepłochronność, zdolność do tłumienia hałasu czy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. W końcu to poważna inwestycja, prowadzona z reguły raz na wiele lat.
Porównanie 37 modeli okien z PVC i drewnianych
Ogrodzenia
Ogrodzenie to ważny element otoczenia domu. Przede wszystkim wyznacza granice działki i jest barierą dla intruzów, a czasami także hałasu. Dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Powinno być więc nie tylko solidne i estetyczne, ale także dobrze dopasowane do stylu domu i jego otoczenia.
Ogrodzenia
Wentylacja i klimatyzacja
Przez cały rok potrzebujemy świeżego powietrza, a w wielu budynkach w sezonie letnim również chłodu. I chociaż wentylacja grawitacyjna wciąż dominuje, to zastosowanie centrali z rekuperatorem nie należy już do rzadkości. Także klimatyzatory są wykorzystywane coraz chętniej, bo ich ceny spadły i poza chłodzeniem oferują wiele ciekawych funkcji.
Wentylacja i klimatyzacja
Uzdatnianie wody
Choć przez coraz więcej terenów przebiega sieć wodociągowa, to jednak – szczególnie poza miastem – spora część właścicieli domów jednorodzinnych zmuszona jest korzystać z wody z własnej studni. Aby była zdatna do picia, musi być odpowiednio oczyszczona. Konieczne są więc filtry. Planując budowę domu, warto od razu przewidzieć miejsce na niezbędne urządzenia.
Uzdatnianie wody
Instalacja alarmowa
Specjaliści od zabezpieczeń twierdzą, że najlepszą ochronę domu zapewni odpowiednio dobrana instalacja alarmowa i… czujny sąsiad. Na sąsiedztwo dużego wpływu nie mamy, za to na wybór dopasowanego do naszego poziomu zagrożenia systemu ochrony – jak najbardziej.
Instalacja alarmowa
Osłony przeciwsłoneczne
Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też nieco zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.
Osłony przeciwsłoneczne
Drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne często są uznawane za wizytówkę domu. Dlatego powinny być nie tylko ładne i dobrze komponować się z bryłą budynku, ale także tłumić dźwięki, chronić przed zimnem oraz stanowić przeszkodę trudną do sforsowania dla włamywaczy.
Drzwi zewnętrzne
Montaż maty grzewczej
Aby poprawić komfort przebywania w łazience, w pomieszczeniu tym można zamontować matę grzewczą.
Montaż maty grzewczej
Montaż wanny z obudową
Choć montaż wanny nie jest skomplikowany, najlepiej powierzyć go autoryzowanemu przedstawicielowi producenta. W praktyce jednak najczęściej wykonuje go hydraulik lub glazurnik wykańczający łazienkę.
Montaż wanny z obudową
Natrysk z odpływem w podłodze
W 11 krokach opisujemy, jak zamontować natrysk z odpływem w podłodze.
Natrysk z odpływem w podłodze
Układanie kostki brukowej
W 11 krokach opisujemy, jak układać kostkę brukową.
Układanie kostki brukowej
Odkurzacz centralny
Odkurzacze centralne najpierw upowszechniły się w dużych obiektach – hotelach i biurowcach. Jednak od kilkunastu lat coraz chętniej wybierają je również właściciele domów jednorodzinnych. Dlaczego się tak dzieje i czym odkurzacz centralny góruje nad tradycyjnym?
Odkurzacz centralny
Nowy układ wnętrz
W nowych domach strefa dzienna stanowi zwykle jedną przestrzeń – między kuchnią, jadalnią i salonem nie ma ścian. W tych kilkudziesięcioletnich pomieszczenia są zamknięte i raczej małe. Dlatego właściciele starszych budynków, chcąc zwiększyć ich funkcjonalność i nadążyć za modą, decydują się na zmianę układu wnętrz. Co oznacza konieczność wyburzenia niektórych ścian, wykonania podciągów, zamurowania starych i przebicia nowych otworów drzwiowych, dostawienia lekkich ścianek działowych.
Nowy układ wnętrz
Warstwowy montaż okien
Specjaliści twierdzą, że wybór okien do domu to dopiero połowa sukcesu. To, czy będą one spełniały swoje zadania, w dużej mierze zależy od prawidłowego montażu. Obecny standard to tzw. montaż warstwowy.
Warstwowy montaż okien
Taras na gruncie
Do niedawna większość przydomowych tarasów była wykonywana w podobny sposób – wylaną z betonu płytę wykańczano płytkami ceramicznymi. Obecnie popularnych wariantów jest znacznie więcej, a i sama płyta nie jest już niezbędnym elementem.
Taras na gruncie
Pokrycia dachowe i rynny
Kształt połaci oraz rodzaj pokrycia wpływają na estetykę, a wszystkie jego warstwy zabezpieczają budynek przed czynnikami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem, wiatrem, wysoką i niską temperaturą oraz zjawiskami cieplno-wilgotnościowymi, zachodzącymi w dachu. Rynny natomiast odprowadzą z niego wodę. Prawidłowo wykonany dach decyduje o trwałości budynku, jego energooszczędności i komforcie użytkowania.
Pokrycia dachowe i rynny
Konstrukcja dachu
Większość dachów domów jednorodzinnych ma tradycyjne drewniane więźby. Coraz więcej inwestorów decyduje się jednak na konstrukcje prefabrykowane. W obu wariantach podstawowym budulcem jest drewno, które w tych zastosowaniach sprawdza się od wieków.
Konstrukcja dachu
Schody
Schody to ważna część konstrukcji budynku. I jako taka są one dokładnie opisane w projekcie. To z niego dowiemy się, czy są zamknięte w klatce schodowej, czy otwarte i umieszczone w salonie. Czy będą wylane z betonu na etapie stanu surowego, czy jako samonośne trafią do domu dopiero podczas jego wykańczania.
Schody
Ściany i stropy
Materiały ścienne różnią się izolacyjnością cieplną, akustyczną, wytrzymałością na ściskanie i wieloma innymi parametrami. Wybór między czerwonym pustakiem z ceramiki a białym bloczkiem z betonu komórkowego czy silikatów nie jest zatem jedynie kwestią upodobań estetycznych. Oznacza, że decydujemy się na ściany o konkretnych właściwościach. Stropy również występują w kilku, dość istotnie różniących się między sobą rodzajach. Ich wybór nie wzbudza jednak aż takich emocji – może dlatego, że przeważnie należy do projektanta.
Ściany i stropy
Podłogówka vs Grzejniki
Podłogówka, grzejniki, a może jedno i drugie? Takie pytania zadaje sobie niemal każdy budujący dom. Dlatego dziś w naszym ringu porównujemy te rozwiązania. Warto wiedzieć, jakie mają zalety i ograniczenia. Jedynie wtedy nasz wybór będzie w pełni świadomy i rzeczywiście dostosowany do potrzeb.
Podłogówka vs Grzejniki
Elewacje
Właściciele domów, zgodnie ze swoim gustem i stopniem zamożności, starają się o ułożenie możliwie najładniejszych i trwałych elewacji.
Elewacje
Kotły gazowe
Popularność kotłów gazowych uzasadniają ich liczne zalety, najważniejsze to łatwość obsługi oraz stosunkowo niskie koszty ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Kotły gazowe
Bardzo tani w utrzymaniu
Dom Miry jest wyjątkowo tani w eksploatacji i spełnia oczekiwania właścicielki pod względem funkcjonalnym. Pompa ciepła i drenażowa oczyszczalnia ścieków zapewniają niskie rachunki, a prosta parterowa bryła daje komfort użytkowy.
Bardzo tani w utrzymaniu
Trzeci z kolei i chyba nie ostatni
Maria i Jurek nie boją się budowania. Słusznie uważają, że dom ma pasować do rodziny na danym etapie jej życia, a jeśli tak się nie dzieje, trzeba pomyśleć o nowym i skorzystać z doświadczenia nabytego w poprzednich miejscach zamieszkania. Za każdym razem starają się tak budować, żeby nieruchomość była atrakcyjna również dla ewentualnych kupujących.
Trzeci z kolei i chyba nie ostatni
Trzeci z kolei i chyba nie ostatni
Maria i Jurek nie boją się budowania. Słusznie uważają, że dom ma pasować do rodziny na danym etapie jej życia, a jeśli tak się nie dzieje, trzeba pomyśleć o nowym i skorzystać z doświadczenia nabytego w poprzednich miejscach zamieszkania. Za każdym razem starają się tak budować, żeby nieruchomość była atrakcyjna również dla ewentualnych kupujących.
Trzeci z kolei i chyba nie ostatni
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz