Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2018
Odkurzacz centralny

Odkurzacze centralne najpierw upowszechniły się w dużych obiektach – hotelach i biurowcach. Jednak od kilkunastu lat coraz chętniej wybierają je również właściciele domów jednorodzinnych. Dlaczego się tak dzieje i czym odkurzacz centralny góruje nad tradycyjnym?

Każdy odkurzacz służy w zasadzie do tego samego, bo ma usunąć zanieczyszczenia ze sprzątanych powierzchni. Jednak nie każdy robi to równie skutecznie, szybko przy porównywalnym wysiłku ze strony użytkownika. Zdecydowanie największe różnice występują pomiędzy odkurzaczami centralnymi i tradycyjnymi (przenośnymi).

Jak to działa?

Budowę i zasadę działania tradycyjnego odkurzacza znają wszyscy. W korpusie urządzenia mamy silnik z turbiną (wentylatorem), zbiornik na zanieczyszczenia i filtry. Odkurzacz ustawiamy w pomieszczeniu, które zamierzamy posprzątać, podłączamy wąż i rurę ze ssawką (szczotką), przewód zasilający wkładamy do gniazdka i zaczynamy sprzątanie. Taki odkurzacz nie może być zbyt duży, ciężki ani głośny. Za to potrzebna jest bardzo dokładna filtracja zassanego powietrza, bo przecież wraca ono do pomieszczenia. Niestety, odbywa się to kosztem jakości sprzątania.

Z odkurzaczami centralnymi jest inaczej. Odpowiednikiem korpusu zwykłego odkurzacza jest jednostka centralna montowana na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu czy piwnicy. Generalnie w miejscu gdzie hałas towarzyszący jej pracy nie będzie nikomu przeszkadzał, a równocześnie my będziemy mogli wygodnie opróżnić pojemnik na zanieczyszczenia czy wyjąć filtry.

Jarosław Antkiewicz
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny