Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2018
Trzeci z kolei i chyba nie ostatni

Maria i Jurek nie boją się budowania. Słusznie uważają, że dom ma pasować do rodziny na danym etapie jej życia, a jeśli tak się nie dzieje, trzeba pomyśleć o nowym i skorzystać z doświadczenia nabytego w poprzednich miejscach zamieszkania. Za każdym razem starają się tak budować, żeby nieruchomość była atrakcyjna również dla ewentualnych kupujących.

Najpierw Maria i Jurek przez 5 lat mieszkali w bliźniaku (połowa domu, którą zajmowali, miała powierzchnię 140 m2). Rodzina się powiększyła, Jurek podjął pracę na przeciwległym krańcu miasta, ale przede wszystkim pojawiły się plany budowy trasy szybkiego ruchu w odległości 100 m od posesji, dlatego w obawie przed nadmiernym ruchem samochodowym i hałasem postanowili się przenieść.

Drugi dom miał już pow. 200 m2, lecz okazało się, że jest nieco za duży i kosztował więcej, niż pierwotnie zakładali (w 2006 r. ceny działek i materiałów budowlanych zaczęły rosnąć). Lepiej było go sprzedać i wznieść trzeci, staranniej dopasowany do rodziny.

CORAZ SOLIDNIEJSZE I BARDZIEJ PRZEMYŚLANE BUDOWANIE

Drugi dom sprzedali szybko, ale zanim to nastąpiło, para postarała się o uzbrojenie działki w pobliżu (została celowo kupiona po 103 zł/m2 tuż przed okresem największego boomu budowlanego jako inwestycja). Ostatecznie to na niej rozpoczęła się trzecia z kolei budowa.

Bliźniak postawiliśmy z tanich materiałów, m.in. z gazobetonu, i przykryliśmy blachodachówką, bo tylko na takie było nas stać – opowiada Jurek. – Kolejny dom powstał z pustaków ceramicznych, miał na dachu ceramiczną dachówkę, a w bryle duży garaż. Niedługo po przeprowadzce syn wyjechał za granicę i stwierdziliśmy, że nie może to być dla nas dom docelowy, bo bez dzieci będzie kiedyś zbyt obszerny do mieszkania, sprzątania, utrzymania. Znowu sięgnęliśmy po gotowy projekt z tej samej pracowni architektonicznej, z której zasobów czerpaliśmy wcześniej. Tym razem spodobała się nam zwarta bryła.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny