Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2018
Osłony przeciwsłoneczne

Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też nieco zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.

O osłonach przeciwsłonecznych najlepiej pomyśleć już przy zamawianiu okien, by w trakcie jednego montażu wyposażyć w nie budynek. Wybierając je razem z oknami, zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy. Duża część producentów okien oferuje kompleksowe wyposażenie budynku w okna razem z osłonami. Dla własnego komfortu i wygody ich obsługi, dobrze jest od razu pomyśleć także o sposobie ich sterowania. Jeśli zdecydujemy się na doposażenie w rolety, żaluzje lub markizy istniejących okien, bezwzględnie ich mocowanie powinniśmy powierzyć fachowcom.

ROLETY ZEWNĘTRZNE

Rolety zbudowane są z pancerza, którego listwy (aluminiowe albo z PVC) wypełnia materiał izolacyjny (pianka poliuretanowa).

Najlepiej jeśli decyzję o założeniu takich osłon podejmiemy na etapie projektowania domu. Niektóre ich wersje wymagają bowiem wcześniejszego przygotowania otworów okiennych i zastosowania odpowiedniego kształtu nadproża, w którym zaplanowano skrzynkę. Tak jest w przypadku rolet do zabudowy (podtynkowych). Skrzynki osadza się w specjalnie ukształtowanym nadprożu, ociepla od czoła, następnie zakrywa tynkiem. Klapa rewizyjna znajduje się na dole skrzynki.

Jeżeli w budynku nie zaplanowano rolet na etapie jego projektowania, we wnęce razem z oknem montuje się rolety naokienne (można je też założyć podczas remontu i wymiany okien). Także w tym przypadku, skrzynki można ukryć pod tynkiem. Przy zamawianiu okien, pamiętać jednak należy o pomniejszeniu ich wymiarów o wysokość skrzynki. Najpierw przytwierdza się skrzynkę do górnej części ościeżnicy (używając specjalnych profili), potem wraz z oknem mocuje w otworze okiennym, na końcu ociepla i tynkuje. Klapa rewizyjna dostępna jest od strony wnętrz.

Joanna Dąbrowska
fot. Anwis

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny