Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2018
Uzdatnianie wody

Choć przez coraz więcej terenów przebiega sieć wodociągowa, to jednak – szczególnie poza miastem – spora część właścicieli domów jednorodzinnych zmuszona jest korzystać z wody z własnej studni. Aby była zdatna do picia, musi być odpowiednio oczyszczona. Konieczne są więc filtry. Planując budowę domu, warto od razu przewidzieć miejsce na niezbędne urządzenia.

To, w jaki sposób dom będzie zasilany w wodę, wiadomo na ogół już przed rozpoczęciem budowy, a nawet przed planowanym zakupem działki. Dostęp do mediów jest bowiem jedną z najważniejszych kwestii, wpływających nie tylko na wygodę jego użytkowania, ale również na cenę gruntu.

Jeżeli w pobliżu naszego terenu przebiega sieć wodociągowa, w zasadzie nie powinniśmy być zmuszeni do uzdatniania wody. Jest ona stale poddawana badaniom i musi nadawać się do picia. Niestety, trzeba za nią płacić. Czasem może nam jednak przeszkadzać zbyt duża twardość wody wodociągowej, czy np. zapach chloru.

Jeśli jesteśmy zmuszeni wybudować własną studnię i z niej czerpać wodę do celów spożywczych, konieczne będzie jej uzdatnianie, a co za tym idzie – montaż odpowiednich urządzeń oraz ich systematyczne serwisowanie. Taką wodę wprawdzie będziemy mieć za darmo, ale koszty oczyszczania jej należy doliczyć do comiesięcznych rachunków, zaś budowę studni, wyposażenie jej w pompy i założenie stacji uzdatniania trzeba potraktować jako niezbędny element domowych instalacji.

PO PIERWSZE – ANALIZA SKŁADU WODY

Czynnikiem decydującym o sposobie uzdatniania wody jest jej skład, dlatego przed doborem urządzeń nieodzowne jest wykonanie przynajmniej podstawowej analizy fizykochemicznej. Takie badanie można zlecić np. w laboratorium w Sanepidzie. W zależności od województwa, kompletne badanie fizykochemiczne (mętność, barwa, zapach, odczyn, żelazo ogólne, mangan, amoniak/jon amonowy, azotany, przewodność i twardość) i mikrobiologiczne (np. bakterie grupy Coli, enterokoki kałowe) kosztuje 350–500 zł. Samo badanie bakteriologiczne to 150–200 zł.

Joanna Dąbrowska
fot. UST-M

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny