Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017
Wymiana drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne nie tylko pozwalają zachować prywatność i wyciszają pomieszczenia, ale także są istotnym elementem wystroju wnętrz. Jeśli po latach użytkowania nie wyglądają już zbyt estetycznie lub uległy uszkodzeniu, warto wymienić je na nowe. Takie przedsięwzięcie to też okazja do przearanżowania wnętrz.

Stopień skomplikowania prac przy wymianie drzwi zależy od zakresu remontu. Najłatwiej zawiesić nowe skrzydło, pozostawiając starą ościeżnicę. Nieco bardziej pracochłonne jest dodatkowe odnowienie tego elementu. Najczęściej jednak taka kosmetyka nie wystarczy i trzeba wymienić zarówno drzwi, jak i futrynę, co jest już bardziej kłopotliwe. Jeżeli przy okazji będziemy chcieli dokonać większych poprawek – np. ukryć drzwi w ścianie czy wstawić je w zupełnie innym miejscu – musimy się przygotować na poważny remont.

ZOSTAWIAMY OŚCIEŻNICĘ

Pierwszy przypadek, czyli zawieszenie nowego skrzydła na starej ościeżnicy, w zasadzie nie wymaga komentarza. Prace ograniczają się do zdjęcia starych drzwi i założenia nowych na zawiasy. Oczywiście trzeba uprzednio ustalić, czy ościeżnica ma znormalizowane wymiary i typowy rozstaw zawiasów, a także to, czy klamka w nowym skrzydle jest na takiej samej wysokości, jak w starym.

Takie rozwiązanie nie jest stosowane zbyt często, ponieważ po latach użytkowania niezbyt atrakcyjnie wygląda nie tylko skrzydło, ale także ościeżnica. Można je jednak rozważyć wtedy, gdy drzwi uległy uszkodzeniu lub chcemy zmienić ich funkcjonalność, np. zamienić pełne na oszklone, a jednocześnie zależy nam na ograniczeniu kosztów.

Norbert Skupiński
fot. Assa Abloy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny