Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017

Zasady optymalnego wykonywania przegród

W budynku energooszczędnym zasadniczy wpływ na uzyskanie właściwego komfortu termicznego pomieszczeń ma odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie wszystkich przegród zewnętrznych. O energooszczędności domu decyduje między innymi współczynnik przenikania ciepła każdego z jego elementów, takich jak podłoga na gruncie, ściany, dach, okna i drzwi.

Współczynnik przenikania ciepła oznacza się symbolem U i podaje w W/(m2·K). Opisuje on wielkość strumienia ciepła przenikającego przez 1 m2 przegrody, przy różnicy temperatury wynoszącej 1 K (1°C). Parametr ten charakteryzuje jakość elementu budowlanego pod względem jego izolacyjności termicznej. Im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła, tym lepsze właściwości izolacyjne wykazuje przegroda. Przyjrzyjmy się więc, jakie wymagania stawiane są przegrodom w domu energooszczędnym i standardowym.

Wymagania stawiane przegrodom w domu energooszczędnym i standardowym

Według aktualnie obowiązujących przepisów zapisanych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przegrodom stawiane są następujące wymagania odnośnie maksymalnej wartości współczynnika U (WT2017):

  • ściany zewnętrzne – 0,23 W/(m2•K);
  • dachy i stropodachy – 0,18;
  • podłogi na gruncie – 0,25;
  • okna w ścianach zewnętrznych – 1,1;
  • okna dachowe – 1,3.

Przepisy te obowiązują od 1 stycznia 2017 r., więc praktycznie nie zbudowano jeszcze wielu obiektów spełniających te warunki. Dawniej wymogi były znaczne łagodniejsze i tak np. dla ścian zewnętrznych, współczynnik U w roku 1983 wynosił 0,75, ale w 2014 już tylko 0,25 W/(m2•K).

Natomiast w przypadku domów energooszczędnych wymagane jest aby wszystkie przegrody zewnętrzne, charakteryzowały się współczynnikiem przenikania ciepła U w granicach 0,15–0,20 W/(m²•K). Zaś dla okien i drzwi U = 0,60–1,00 W/(m²•K). Oczywiście, zakłada się, że nie będzie żadnych mostków termicznych. Poza tym przegrody zewnętrzne muszą być szczelne, gdyż napływ niekontrolowanego zimnego powietrza jest równoznaczny ze stratami ciepła. Do badania szczelności budynków służy specjalny test zwany testem drzwi ciśnieniowych (blower door test).

Dom energooszczędny, szczególnie pasywny, powinien mieć prostą, zwartą bryłę, o jak najmniejszej powierzchni przegród zewnętrznych (zasada minimum powierzchni chłodzącej).

Przegrody zewnętrzne w budynku energooszczędnym pełnią więc bardzo ważną rolę z punktu widzenia fizyki budowli. Ale nie wolno zapominać, że są przede wszystkim elementami konstrukcyjnymi. Przyjrzyjmy się ich prawidłowej budowie, począwszy od przegród związanych z gruntem, a na dachu skończywszy.

dr Arkadiusz Węglarz
fot. ZCB Owczary

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!