Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017
Remont ścian wewnętrznych

Zabrudzone, uszkodzone czy, po prostu, niemodnie wyglądające ściany można odnowić na różne sposoby – malując, tapetując lub wykańczając okładziną ścienną. Efekt zależy nie tylko od wybranego materiału, ale także odpowiedniego przygotowania przegród – naprawy ewentualnych usterek, pozbycia się starych powłok i poprawnego wykończenia nową okładziną.

Odnawianie ścian to jedna z najczęściej prowadzonych w domach prac remontowych. Nic dziwnego, praktycznie każda przegroda wymaga co jakiś czas odświeżenia. Aby ściany odzyskały atrakcyjny wygląd, wystarczyć może naprawa drobnych usterek i malowanie, ale bywa, że konieczne jest np. pozbycie się starego tynku. Dlatego zanim zdecydujemy, jak po remoncie mają wyglądać nasze ściany, dokonajmy ich dokładnych oględzin.

 

O ile wszelkie niedoskonałości powierzchni dostrzeżemy gołym okiem, aby oszacować nierówności, powinniśmy posłużyć się długą, np. 2-metrową łatą. Po przyłożeniu jej w kilku miejscach i pod różnym kątem, łatwo zauważymy prześwity i wybrzuszenia. Jeżeli nierówności pod łatą przekraczają 2 mm, ścianę należy wyrównać. Z kolei twardość tynku można sprawdzić przez zarysowanie powierzchni – brak głębokiej rysy i wyraźnego kruszenia się podłoża oznacza, że okładzina jest wytrzymała. Aby sprawdzić przyczepności wykończenia, należy opukać ścianę. Wybrzuszenia uginające się pod naciskiem ręki lub głuchy odgłos świadczą o tym, że tynk nie trzyma się podłoża.

NAPRAWIAMY USTERKI

Naprawa drobnych pęknięć czy usunięcie nierówności nie przysparza wielu trudności. W ścianach pokrytych tynkiem, powstałe szczeliny należy poszerzyć i pogłębić, aby wypełnienie mogło się dobrze zakotwić. Szpachlowanie trzeba poprzedzić zwilżeniem podłoża – w ten sposób zwiększymy jego przyczepność i nie dopuścimy do tego, aby materiał ścienny zaabsorbował wilgoć z masy wypełniającej. Do szpachlowania najlepiej użyć zaprawy gipsowej z drobnym kruszywem. Niwelowanie nierówności stwierdzonych przy użyciu wspomnianej wcześniej łaty wymaga zazwyczaj naniesienia gładzi tynkarskiej na całą powierzchnię ściany.

Norbert Skupiński
fot. Baumit

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny