Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017
Wymiana okien i montaż rolet zewnętrznych

Wiatr wiejący przez nieszczelne okna to zmora wielu właścicieli starych budynków. Zwłaszcza zimą jest to uciążliwe, bo nie tylko znacząco obniża komfort cieplny w pomieszczeniu ale i przyczynia się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. W takiej sytuacji regulacja okuć nic nie pomoże, konieczna będzie wymiana okien na nowe i zwrócenie szczególnej uwagi na szczelny montaż. Jeśli mamy taką możliwość, warto nowe okna od razu wyposażyć w rolety zewnętrzne, które dodatkowo posłużą za barierę dla uciekającego ciepła. Zainwestowane pieniądze zwrócą się dość szybko.

Przymierzając się do wymiany okien, należy przede wszystkim wiedzieć, że zakup nawet bardzo ciepłej stolarki nie rozwiąże problemu przewiewów, jeśli nie zostaną one solidnie, czyli szczelnie zamontowane. W przypadku okien montaż jest bezwzględnie najważniejszy. Dobrze jest przy okazji takiej inwestycji zdecydować się również na rolety zewnętrzne i osłony wewnętrzne. Kupując kompleksowo u jednego producenta, zapłacimy najmniej i będziemy mogli zlecić montaż tych elementów jednocześnie. Efekty takiego remontu będą więc nas cieszyć dość szybko.

NOWE OKNA

Planując kupno nowych okien, przede wszystkim trzeba zdecydować jakiej stolarki szukamy i w jakie dodatkowe wyposażenie chcemy je wyposażyć, a dopiero potem wybrać dostawcę. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretną firmę, powinniśmy odwiedzić kilka punktów, poprosić o wycenę, porównać oferty, zapytać o czas realizacji zamówienia i negocjować rabaty lub dodanie gratis potrzebnych akcesoriów. Bezwzględnie należy dopytać o sposób montażu oraz jego koszt. Nie każda firma bowiem wykonuje ten zgodny z obowiązującymi standardami energooszczędności, czyli z użyciem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. A to bardzo ważne, bo gwarantuje szczelne osadzenie okien na długie lata.

Jakie profile?

To pierwsze pytanie jakie zadają sobie właściciele remontowanych domów. Ci, którzy przez lata borykali się z koniecznością konserwowania okien drewnianych – zastępują je wymagającymi znacznie mniej zabiegów profilami z PVC. Zwolennicy naturalnych materiałów zwykle przy drewnie pozostają. Tym bardziej, że powłoki ochronne nowych profili drewnianych są bez porównania lepsze niż dawniej. W zasadzie dominującym kryterium przy wyborze pomiędzy PVC, drewnem i aluminium jest cena, bowiem właściwości techniczne wszystkich tych rodzajów są podobne. Pozostają względy estetyczne i wewnętrzne przekonanie inwestora do danej technologii.

Największy wpływ na ciepłochronność profili z PVC ma ich głębokość i grubość ścianek, a nie liczba komór. Dlatego warto o to dopytać – grubszy, ale pięciokomorowy system prawdopodobnie będzie miał lepsze parametry cieplne niż płytszy, 6- czy 7-komorowy. Również ważne jest to, jakim materiałem wzmocnione są profile. Zastąpienie stali kompozytem poliestrowo- szklanym, wypełnionym termoizolacyjną pianą poliuretanową, poprawia właściwości cieplne ramy. Ponadto będą one cieplejsze, jeśli wyposaży się je we wkładki termiczne.

Joanna Dąbrowska
fot. Krispol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny