Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017
Schody

Bez schodów nie wejdziemy na piętro, ani nie zejdziemy do piwnicy. To ważny i bardzo często używany trakt między kondygnacjami domu. Obecnie projektuje się go tak, żeby był nie tylko bezpieczny i wygodny, lecz również dekorował przestrzeń. Czy naszym Rozmówcom od razu udało się dobrze wykonać ten element budynku, czy może musieli go poddać przeróbkom, modernizacji, albo większemu remontowi? Przekonajmy się.

Zaprojektowanie schodów uważa się za trudne zadanie architektoniczne. Nie bez przyczyny. Ich kształt decyduje o ilości zajmowanego miejsca i o wygodzie użytkowania. Natomiast ich wykończenie wpływa na wygląd, bezpieczeństwo i codzienną pielęgnację. Planując schody i balustradę, trzeba jeszcze pogodzić uwarunkowania przestrzenne konkretnego budynku, możliwości seniorów i dzieci, wystrój pomieszczeń i gust mieszkańców, czyli tak naprawdę połączyć w jednej konstrukcji ogrom szczegółów nie tylko technicznych.

CO W TRENDACH?

Lokalizacja i wygląd schodów, podobnie jak wszystkie inne elementy domu, podlegają modzie i postępowi technologicznemu.

Dawniej umieszczano je w oddzielonej klatce schodowej, ewentualnie w holu. Dziś autorzy projektów, zgodnie z modą i zapotrzebowaniem większości klientów, czynią zabiegi ograniczające przestrzenie komunikacyjne i przeważnie planują schody w centralnym miejscu budynku, czyli w salonie.

Wcześniej zazwyczaj wylewano je z żelbetu, uznając za element ognioodporny, trwały i tani do wykonania. W nowoczesnych projektach unika się stawiania tak masywnej konstrukcji, a stosuje wersje lekkie i bardziej finezyjne, np. ze stali, drewna. Przywiązuje się większą wagę do kształtu i wykończenia, bo architekci i inwestorzy coraz częściej traktują schody jak designer- ski element domowej przestrzeni. Oczywiście nie zapominają o uwzględnieniu, obwarowanych przepisami budowlanymi albo po prostu zalecanych, wymiarów schodów i balustrady.

Lilianna Jampolska
fot. Quercopinus

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny