Schody

Schody

Bez schodów nie wejdziemy na piętro, ani nie zejdziemy do piwnicy. To ważny i bardzo często używany trakt między kondygnacjami domu. Obecnie projektuje się go tak, żeby był nie tylko bezpieczny i wygodny, lecz również dekorował przestrzeń. Czy naszym Rozmówcom od razu udało się dobrze wykonać ten element budynku, czy może musieli go poddać przeróbkom, modernizacji, albo większemu remontowi? Przekonajmy się.

Zaprojektowanie schodów uważa się za trudne zadanie architektoniczne. Nie bez przyczyny. Ich kształt decyduje o ilości zajmowanego miejsca i o wygodzie użytkowania. Natomiast ich wykończenie wpływa na wygląd, bezpieczeństwo i codzienną pielęgnację. Planując schody i balustradę, trzeba jeszcze pogodzić uwarunkowania przestrzenne konkretnego budynku, możliwości seniorów i dzieci, wystrój pomieszczeń i gust mieszkańców, czyli tak naprawdę połączyć w jednej konstrukcji ogrom szczegółów nie tylko technicznych.

CO W TRENDACH?

Lokalizacja i wygląd schodów, podobnie jak wszystkie inne elementy domu, podlegają modzie i postępowi technologicznemu.

Dawniej umieszczano je w oddzielonej klatce schodowej, ewentualnie w holu. Dziś autorzy projektów, zgodnie z modą i zapotrzebowaniem większości klientów, czynią zabiegi ograniczające przestrzenie komunikacyjne i przeważnie planują schody w centralnym miejscu budynku, czyli w salonie.

Wcześniej zazwyczaj wylewano je z żelbetu, uznając za element ognioodporny, trwały i tani do wykonania. W nowoczesnych projektach unika się stawiania tak masywnej konstrukcji, a stosuje wersje lekkie i bardziej finezyjne, np. ze stali, drewna. Przywiązuje się większą wagę do kształtu i wykończenia, bo architekci i inwestorzy coraz częściej traktują schody jak designer- ski element domowej przestrzeni. Oczywiście nie zapominają o uwzględnieniu, obwarowanych przepisami budowlanymi albo po prostu zalecanych, wymiarów schodów i balustrady.

Lilianna Jampolska
fot. Quercopinus

Pozostałe artykuły z tego numeru
Reportaż ogrodowy
Ogród bezobsługowy? To mrzonka! Jednak można postarać się, jak Kasia i Kuba, o ułatwienie jego obsługi. Para zadbała również o bezpieczeństwo na działce. Ze względu na małe dzieci, założyła ogród bez roślin trujących i oczek wodnych. Jest pełen zorganizowanych na planie koła zakątków.
Reportaż ogrodowy
Montaż komina
Jedną z niewątpliwych zalet systemów kominowych jest łatwość montażu. Ta cecha nie zwalnia jednak z obowiązku starannego prowadzenia prac instalacyjnych – koniecznie zgodnie z instrukcją producenta.
Montaż komina
Wymiana stojącego sedesu na wiszący na stelażu
Opisujemy, jak w 11 krokach wymienić stojący sedes na podwieszany
Wymiana stojącego sedesu na wiszący na stelażu
Wyrównanie ściany płytami g-k
Opisujemy, jak w 11 krokach wyrównać ściany płytami g-k
Wyrównanie ściany płytami g-k
Wymieniamy grzejnik - krok po kroku
Opisujemy, jak w 11 krokach samodzielnie wymienić grzejnik
Wymieniamy grzejnik - krok po kroku
Remont tarasu na płycie betonowej
Taras, szczególnie niezadaszony, to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów domu. Zimą przechodzi trudny test. Duże wahania temperatury i podwyższona wilgotność ujawniają jego słabe punkty. Gdy dochodzi do odspojenia płytek, w wielu przypadkach najlepiej wymienić całą okładzinę (czy też zastąpić ją deskami), a gdy konieczny jest remont głębszych warstw – zbudować konstrukcję od nowa.
Remont tarasu na płycie betonowej
Wymiana drzwi wewnętrznych
Drzwi wewnętrzne nie tylko pozwalają zachować prywatność i wyciszają pomieszczenia, ale także są istotnym elementem wystroju wnętrz. Jeśli po latach użytkowania nie wyglądają już zbyt estetycznie lub uległy uszkodzeniu, warto wymienić je na nowe. Takie przedsięwzięcie to też okazja do przearanżowania wnętrz.
Wymiana drzwi wewnętrznych
Wymiana posadzki i montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego
Każda podłoga z czasem traci na atrakcyjności. Drewno zaczyna skrzypieć. W płytkach pojawiają się pęknięcia. W końcu decydujemy się na wymianę posadzki (ewentualnie naprawę uszkodzeń). Niekiedy konieczna okazuje się także ingerencja w głębsze warstwy – konstrukcyjne.
Wymiana posadzki i montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego
Remont ścian wewnętrznych
Zabrudzone, uszkodzone czy, po prostu, niemodnie wyglądające ściany można odnowić na różne sposoby – malując, tapetując lub wykańczając okładziną ścienną. Efekt zależy nie tylko od wybranego materiału, ale także odpowiedniego przygotowania przegród – naprawy ewentualnych usterek, pozbycia się starych powłok i poprawnego wykończenia nową okładziną.
Remont ścian wewnętrznych
Wymiana instalacji wod.-kan.
Chociaż do remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej zabieramy się zwykle, chcąc wykończyć łazienkę na nowo, to największym wyzwaniem okazuje się często przerobienie i wymiana rur. Podpowiadamy zatem, jakich zasad przestrzegać, żeby nowa instalacja nie przysparzała w przyszłości problemów oraz jak ułatwić i przyspieszyć niezbędne prace.
Wymiana instalacji wod.-kan.
Kominy
Tradycyjny murowany komin w nowym domu to rzadkość. Zastąpiły je kominy prefabrykowane – łatwiejsze w montażu, o gwarantowanej jakości i z wieloletnią gwarancją. Coraz częściej też zamiast próbować naprawiać stary komin decydujemy się po prostu na zastąpienie go nowym z prefabrykatów.
Kominy
Wymiana systemu ogrzewania budynku
Remont ogrzewania to przedsięwzięcie o różnym zakresie. Może polegać na zastąpieniu wyeksploatowanego już kotła nowym tego samego rodzaju, albo wymianie starych, nieestetycznych już grzejników. Jednak stopień trudności może być znacznie większy, jeżeli zdecydujemy się np. na zmianę paliwa albo wymianę wszystkich rurociągów. Podpowiadamy, o czym trzeba wówczas pamiętać.
Wymiana systemu ogrzewania budynku
Wymiana bramy garażowej
Jak wygląda typowa wymiana bramy garażowej? Starą, skrzydłową albo uchylną zastępuje nowszy model tej ostatniej albo brama segmentowa, najchętniej z napędem. Podstawowe powody remontu są następujące: wygoda obsługi wersji z napędem, docieplenie budynku bądź względy natury estetycznej, np. dopasowanie bramy do nowej elewacji.
Wymiana bramy garażowej
Wymiana drzwi zewnętrznych
Drzwi zewnętrzne mają zatrzymać złodzieja i uciekające z budynku ciepło. Istotny jest też ich wygląd – mówi się przecież, że wejście to wizytówka domu. Kluczowy dla zachowania pożądanych przez inwestora parametrów (odpowiedniej izolacyjności termicznej, akustycznej, odporności na włamanie) jest ich prawidłowy montaż.
Wymiana drzwi zewnętrznych
Docieplenie połaci dachowej wełną mineralną
Dach to jedno z tych newralgicznych miejsc, przez które z domu ucieka najwięcej ciepła. Aby poprawić termoizolacyjność budynku, niezbędne jest jego ocieplenie. Spośród różnych materiałów, zastosowanie ma tu najczęściej wełna mineralna.
Docieplenie połaci dachowej wełną mineralną
Wymiana pokrycia dachu i orynnowania, montaż okna dachowego
Pokrycie dachu wymienia się, gdy przestaje być szczelne lub ulega uszkodzeniu oraz przy okazji nadbudowy lub rozbudowy domu. Ponadto nowym materiałem zastępuje się eternit, nadal spotykany na wiejskich terenach. Niekiedy wymienia się tylko część pokrycia bądź same obróbki blacharskie. Zaś podczas adaptacji poddasza na mieszkalne, w połaci osadza się okna dachowe lub buduje lukarnę.
Wymiana pokrycia dachu i orynnowania, montaż okna dachowego
Remont elewacji z ociepleniem
Zmiana elewacji budynku najczęściej wynika z chęci zmniejszenia kosztów zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania. Nierzadko metamorfoza jest wynikiem przebudowy lub rozbudowy domu, a czasem jedynie potrzeby odnowienia i zmiany wykończenia elewacji.
Remont elewacji z ociepleniem
Wymiana okien i montaż rolet zewnętrznych
Wiatr wiejący przez nieszczelne okna to zmora wielu właścicieli starych budynków. Zwłaszcza zimą jest to uciążliwe, bo nie tylko znacząco obniża komfort cieplny w pomieszczeniu ale i przyczynia się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. W takiej sytuacji regulacja okuć nic nie pomoże, konieczna będzie wymiana okien na nowe i zwrócenie szczególnej uwagi na szczelny montaż. Jeśli mamy taką możliwość, warto nowe okna od razu wyposażyć w rolety zewnętrzne, które dodatkowo posłużą za barierę dla uciekającego ciepła. Zainwestowane pieniądze zwrócą się dość szybko.
Wymiana okien i montaż rolet zewnętrznych
Wyburzanie ścian działowych
Remont, szczególnie generalny, to okazja, by znacznie bardziej funkcjonalnie przeorganizować przestrzeń w domu – niewielką kuchnię otworzyć na salon, z obszernego korytarza wygospodarować przestrzeń na oddzielną garderobę, a z pomieszczenia na poddaszu wykroić dodatkowe pokoje dla dorastających dzieci. Pomysłów na metamorfozy domu może być wiele. Większość tych poważniejszych zmian oznacza konieczność wyburzenia ścian działowych i zbudowania ich w innym miejscu. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Wyburzanie ścian działowych
Zasady optymalnego wykonywania przegród
W budynku energooszczędnym zasadniczy wpływ na uzyskanie właściwego komfortu termicznego pomieszczeń ma odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie wszystkich przegród zewnętrznych. O energooszczędności domu decyduje między innymi współczynnik przenikania ciepła każdego z jego elementów, takich jak podłoga na gruncie, ściany, dach, okna i drzwi.
Zasady optymalnego wykonywania przegród
Czyste i zdrowe powietrze
Powietrze w domu może być albo zbyt suche, albo zbyt wilgotne, co niekorzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Uciążliwości powodują także obecne w nim alergeny, pyłki i roztocza kurzu. Na szczęście są sposoby na to, aby skutecznie oczyścić panującą w pomieszczeniach nie najlepszą atmosferę.
Czyste i zdrowe powietrze
Wilgoć w domu
Wilgoć w domu bierze się z zewnątrz – z przecieków z nieszczelnego dachu albo z podciągania z gruntu, bo fundamenty czy podłoga nie są poprawnie izolowane. Może też pochodzić ze środka – ludzie wytwarzają jej dużo. I właśnie dlatego sprawna wentylacja powinna usuwać wilgotne powietrze. Nadmiar wilgoci, bez względu na jej źródło, umożliwia rozwój bardzo niebezpiecznych dla człowieka grzybów pleśniowych.
Wilgoć w domu
Wentylacja
Wentylacja to jedna z najbardziej niedocenianych domowych instalacji. Przy okazji remontu w ogóle mało kto o niej pamięta. To błąd. Bo od dobrego działania wentylacji zależy zdrowie mieszkańców i stan techniczny budynku.
Wentylacja
Syndrom Chorego Budynku
W domu zaduch i wilgoć, ale okien lepiej nie otwierać, bo ogrzewanie kosztuje. Kratki wentylacyjne zatkane, żeby nie ciągnęło, na ścianach gdzieniegdzie wykwity pleśni. Jego właściciel nie rozumie ani skąd wzięła się pleśń, ani dlaczego ciągle boli go głowa. Nie wie, że oba zjawiska są ze sobą powiązane i że właśnie zetknął się z Syndromem Chorego Budynku.
Syndrom Chorego Budynku
Nawierzchnie z kostki brukowej
Obecnie można przebierać w wyrobach brukarskich. Stosuje się je chętnie, ponieważ powstają z nich nawierzchnie trwałe i łatwe do rozbudowy. Tylko od gustu i zasobności portfela zależy, czy właściciele utwardzą trakty w ogrodzie szlachetnym ale drogim kamieniem, czy równie efektownym lecz tańszym brukiem z betonu. I to nie koniec na tym. Do dyspozycji mają jeszcze produkty klinkierowe, drewniane, ażurowe. Co wybrać? Jak i gdzie położyć? O swoich decyzjach i użytkowaniu wybrukowanych nawierzchni opowiedzieli nam nasi Czytelnicy.
Nawierzchnie z kostki brukowej
Dom inteligentny
Użytkownicy dwóch różnych domowych systemów inteligentnych, mieszanego i przewodowego, szczegółowo opowiedzieli o swoich rozwiązaniach i zapewnili, że są niezmiernie przydatne na co dzień oraz łatwe w obsłudze dla nich samych, dzieci i gości. Systemy z komunikacją radiową warto np. założyć podczas remontu domu.
Dom inteligentny
Analiza możliwości instalacji PC w istniejącym domu
Pompy ciepła coraz częściej trafi ają do remontowanych domów. I nic dziwnego, bo są to urządzenia nie wymagające obsługi i tanie w eksploatacji. Ponadto ich ceny są zdecydowanie niższe, niż jeszcze kilka lat temu. A wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, pompa może skutecznie ogrzać także dom z grzejnikami ściennymi, nie tylko z podłogówką.
Analiza możliwości instalacji PC w istniejącym domu
Kolektory słoneczne i ogniwa PV
Energia słoneczna jest darmowa i powszechnie dostępna. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pozyskuje ją za pomocą kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Ich założenie wcale nie jest trudne również w istniejącym domu.
Kolektory słoneczne i ogniwa PV
Odkurzacz centralny
Czy szybkie i dokładne sprzątanie bez hałasu oraz unoszącego się w powietrzu kurzu w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak. Rozwiązaniem spełniającym wszystkie te wymogi jest system centralnego odkurzania, będący ciekawą alternatywą dla zwykłego odkurzacza.
Odkurzacz centralny
Pomysły na nowe ogrodzenie
Gdy zauważymy pierwsze oznaki niszczenia bramy wjazdowej lub ogrodzenia, nie zwlekajmy z remontem. Jeśli w porę przystąpimy do renowacji powierzchni czy naprawy uszkodzeń, unikniemy konieczności wymiany przęseł albo podmurówki.
Pomysły na nowe ogrodzenie
Domofony, wideodomofony, alarmy w istniejącym domu
Domofon i prosty alarm to dziś właściwie standard. O ile jednak montaż tych instalacji na etapie wznoszenia budynku nie stanowi żadnego problemu, to już przeprowadzenie prac w wykończonym domu może być sporym wyzwaniem.
Domofony, wideodomofony, alarmy w istniejącym domu
Przytulony do ogrodu botanicznego
Monika i Robert lubią przebywać wśród ludzi i absolutnie nie wyobrażają sobie domu-pustelni gdzieś daleko od miasta, pod lasem. Na kameralnym osiedlu bliźniaków z rozmysłem wybrali wariant z najmniejszym metrażem.
Przytulony do ogrodu botanicznego
Zamiast peerelowskiego klocka
Podczas rozbudowy, Czesia i Mietek starali się tak zaprojektować bryłę i elewacje, żeby socjalistyczna kostka zniknęła pod nowszymi rozwiązaniami stylistycznymi i cały budynek prezentował się nowocześniej, ale jednocześnie długo opierał się modom.
Zamiast peerelowskiego klocka
Zamiast peerelowskiego klocka
Podczas rozbudowy, Czesia i Mietek starali się tak zaprojektować bryłę i elewacje, żeby socjalistyczna kostka zniknęła pod nowszymi rozwiązaniami stylistycznymi i cały budynek prezentował się nowocześniej, ale jednocześnie długo opierał się modom.
Zamiast peerelowskiego klocka
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz