Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017

Nawierzchnie z kostki brukowej

Obecnie można przebierać w wyrobach brukarskich. Stosuje się je chętnie, ponieważ powstają z nich nawierzchnie trwałe i łatwe do rozbudowy. Tylko od gustu i zasobności portfela zależy, czy właściciele utwardzą trakty w ogrodzie szlachetnym ale drogim kamieniem, czy równie efektownym lecz tańszym brukiem z betonu. I to nie koniec na tym. Do dyspozycji mają jeszcze produkty klinkierowe, drewniane, ażurowe. Co wybrać? Jak i gdzie położyć? O swoich decyzjach i użytkowaniu wybrukowanych nawierzchni opowiedzieli nam nasi Czytelnicy.

Utwardzona kostką nawierzchnia ma liczne zalety – jest trwała, ładna oraz łatwa do ułożenia, późniejszej pielęgnacji i ewentualnej naprawy, bądź rozbudowy. Wygoda użytkowania i odporność na zmienną polską pogodę są tu jednak kluczowe. Pomocna jest bogata oferta wyrobów brukarskich, ponieważ umożliwia precyzyjne dopasowanie nawierzchni do wyglądu elewacji domu albo ogrodzenia.

TWARDE NAWIERZCHNIE A WIELKOŚĆ DZIAŁKI

Najważniejsza zasada – bruk układamy tylko tam, gdzie jest to niezbędne. W ogrodzie powinna bowiem dominować zieleń, nie beton czy kamień. Mała działka, zajęta budynkiem i dużymi nawierzchniami, po prostu wygląda źle. Traci przytulność, nabiera przemysłowego charakteru. A przecież nie o to chodzi. Wybrukowana ścieżka między furtką i domem, podjazd do garażu, taras potrzebne są na każdej posesji, nawet na najmniejszej. To oczywiste. Ale tam, gdzie miejsca jest niedużo, należy na tym poprzestać. Na działkach średniej wielkości warto dodatkowo utwardzić alejkę biegnącą do altany, warzywnika, śmietnika. Natomiast na dużych – umożliwić jeszcze wygodne manewrowanie samochodami przed garażem oraz utwardzić stanowiska parkingowe dla gości. W głębi ogrodu na pewno przydadzą się placyki do grillowania, palenia ogniska itp.

STARANNE PLANOWANIE

Nie każdy właściciel poradzi sobie z samodzielnym wytyczeniem wielkości twardych nawierzchni oraz z dopasowaniem ich do wyglądu budynku i ogrodu. Fachowo potrafi to zrobić architekt krajobrazu, albo projektant z firmy brukarskiej.

Zanim specjalista rozrysuje układ bruku, najpierw przejdzie się po ogrodzie, wypatrując, gdzie wydeptano piesze trakty. Zasady ergonomii w ogrodzie też obowiązują! Nie poprowadzi ścieżek pod płytko korzeniącymi się drzewami, z obawy przed rozsadzeniem nawierzchni przez ich korzenie. Pomoże wyznaczyć przebieg instalacji elektrycznej i odwadniającej pod brukami. Po wizji lokalnej i pomiarach sporządzi profesjonalny projekt, zawierający szkice i opisy potrzebnych ścieżek i podjazdu, ich wymiary, kształty, dekoracyjne wzory. Wskaże rodzaj i kolor materiałów.

Nakreśli, co niezmiernie ważne, prawidłowe kierunki odpływu wody powierzchniowej (spadek poprzeczny nawierzchni to co najmniej 2%, spadek wymagany jest do odpływu wody od ścian budynku w kierunku ogrodu), a jeśli spadki nie wystarczą, nakaże ułożenie odwodnienia liniowego.

Lilianna Jampolska
fot. Pozbruk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!