Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017
Domofony, wideodomofony, alarmy w istniejącym domu

Domofon i prosty alarm to dziś właściwie standard. O ile jednak montaż tych instalacji na etapie wznoszenia budynku nie stanowi żadnego problemu, to już przeprowadzenie prac w wykończonym domu może być sporym wyzwaniem.

Gruntowny remont budynku to dobra okazja, by zadbać o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Jeśli prace będą obejmować wymianę instalacji elektrycznej i naprawę tynków, z powodzeniem można zamontować także zabezpieczenia elektroniczne – poczynając od domofonu, a kończąc na rozbudowanym systemie alarmowym, obejmującym nie tylko wnętrze budynku, ale również jego otoczenie (zależnie od potrzeb czy zasobności portfela). Systemy przewodowe (najpopularniejsze) wymagają bowiem m.in. miejscowego kucia tynków wewnętrznych i przeciągania kabli.

Pamiętajmy jednak, że w dobie instalacji bezprzewodowych, podłączenie urządzeń jest możliwe również w budynkach użytkowanych, bez konieczności rujnowania tynków czy trawnika. W takim wypadku nie musimy się martwić, jak położyć przewody łączące poszczególne urządzenia.

ZAMIAST DZWONKA – DOMOFONY I WIDEODOMOFONY

Domofony i wideodomofony zastępują dziś tradycyjne dzwonki. Umożliwiają rozmowę, a nawet obserwowanie osoby stojącej przy furtce. Oprócz tego – jej zdalne otwieranie – dzięki czemu nie trzeba wychodzić na dwór, żeby wpuścić gościa. Domofony analogowe to najprostsze, najpopularniejsze urządzenia, montowane zazwyczaj przy furtce lub bramie, a w bardziej rozbudowanych instalacjach – także przy drzwiach budynku.

System składa się z zamontowanej przy furtce stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w domu unifonu z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem do otwierania furtki. Gdy brama wjazdowa i furtka są niewidoczne z okien, najlepiej wybrać wideodomofon – wyposażony dodatkowo w kamerę w kasecie zewnętrznej oraz w panel z monitorem w pomieszczeniu.

Małgorzata Kolmus
fot. GDE

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny