Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017
Domofony, wideodomofony, alarmy w istniejącym domu

Domofon i prosty alarm to dziś właściwie standard. O ile jednak montaż tych instalacji na etapie wznoszenia budynku nie stanowi żadnego problemu, to już przeprowadzenie prac w wykończonym domu może być sporym wyzwaniem.

Gruntowny remont budynku to dobra okazja, by zadbać o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Jeśli prace będą obejmować wymianę instalacji elektrycznej i naprawę tynków, z powodzeniem można zamontować także zabezpieczenia elektroniczne – poczynając od domofonu, a kończąc na rozbudowanym systemie alarmowym, obejmującym nie tylko wnętrze budynku, ale również jego otoczenie (zależnie od potrzeb czy zasobności portfela). Systemy przewodowe (najpopularniejsze) wymagają bowiem m.in. miejscowego kucia tynków wewnętrznych i przeciągania kabli.

Pamiętajmy jednak, że w dobie instalacji bezprzewodowych, podłączenie urządzeń jest możliwe również w budynkach użytkowanych, bez konieczności rujnowania tynków czy trawnika. W takim wypadku nie musimy się martwić, jak położyć przewody łączące poszczególne urządzenia.

ZAMIAST DZWONKA – DOMOFONY I WIDEODOMOFONY

Domofony i wideodomofony zastępują dziś tradycyjne dzwonki. Umożliwiają rozmowę, a nawet obserwowanie osoby stojącej przy furtce. Oprócz tego – jej zdalne otwieranie – dzięki czemu nie trzeba wychodzić na dwór, żeby wpuścić gościa. Domofony analogowe to najprostsze, najpopularniejsze urządzenia, montowane zazwyczaj przy furtce lub bramie, a w bardziej rozbudowanych instalacjach – także przy drzwiach budynku.

System składa się z zamontowanej przy furtce stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w domu unifonu z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem do otwierania furtki. Gdy brama wjazdowa i furtka są niewidoczne z okien, najlepiej wybrać wideodomofon – wyposażony dodatkowo w kamerę w kasecie zewnętrznej oraz w panel z monitorem w pomieszczeniu.

Małgorzata Kolmus
fot. GDE

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny