Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017
Remont elewacji z ociepleniem

Zmiana elewacji budynku najczęściej wynika z chęci zmniejszenia kosztów zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania. Nierzadko metamorfoza jest wynikiem przebudowy lub rozbudowy domu, a czasem jedynie potrzeby odnowienia i zmiany wykończenia elewacji.

Najprostsze odświeżenie elewacji polega na umyciu tynku. Można też ściany odnowić – malując je. Większość domów znacznie starszych niż 10-letnie wymaga, oprócz poprawy estetyki elewacji, również jej ocieplenia. Problem ten szczególnie dotyczy właścicieli budynków stawianych 20–30 lat temu, kiedy dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła U był dużo wyższy niż obecnie, np. od 1983 do 1992 r. wynosił 0,75 W/(m2•K), a teraz jest to zaledwie 0,23 W/(m2•K). Remontując elewację domu, warto więc dążyć do uzyskania aktualnie obowiązujących standardów ciepłochronności ścian.

Ponadto, większość budynków jednorodzinnych jest wznoszona w technologii murowanych ścian dwuwarstwowych, w której wykończenie ścian zewnętrznych wykonane jest na warstwie termoizolacji ze styropianu lub wełny mineralnej. Oba materiały są dość delikatne i najszybciej ulegają zniszczeniu, zwykle na skutek uszkodzeń mechanicznych (nieostrożność użytkowników, działanie ptaków i gryzoni), powstających w trakcie eksploatowania budynku. Po kilkunastu latach taka elewacja wymaga naprawy i odnowienia.

Okres jesieni i zimy to dobra pora, by przygotować się do remontu elewacji i ewentualnego docieplenia budynku wiosną albo latem.

CEL REMONTU

Niezależnie od tego, jaki zakres prac będzie obejmował remont, trzeba zdecydować o tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli planujemy jedynie poprawić estetykę budynku – odnowić elewację, malując tynk na inny kolor – przy okazji możemy część ścian ozdobić dowolną okładziną z materiałów naturalnych lub je imitujących.

Jeśli remont ma polegać na poprawie efektywności energetycznej budynku, to najlepiej zacząć od zrobienia analizy określającej optymalny zakres termomodernizacji. Takie profesjonalne opracowanie nazywa się audytem termomodernizacyjnym.

Tomasz Rybarczyk, Joanna Dąbrowska
fot. T. Rybarczyk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny