Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017
Remont tarasu na płycie betonowej

Taras, szczególnie niezadaszony, to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów domu. Zimą przechodzi trudny test. Duże wahania temperatury i podwyższona wilgotność ujawniają jego słabe punkty. Gdy dochodzi do odspojenia płytek, w wielu przypadkach najlepiej wymienić całą okładzinę (czy też zastąpić ją deskami), a gdy konieczny jest remont głębszych warstw – zbudować konstrukcję od nowa.

Wylanie betonowej płyty i wykończenie jej płytkami ceramicznymi to technologia stosowana od lat. Mimo że z pozoru jest świetnie znana wykonawcom, wielu z nich wciąż popełnia błędy. Najważniejsze to wykorzystać odpowiednie materiały i starannie prowadzić poszczególne prace. Prawidłowo wykonana konstrukcja w polskim klimacie przetrwa w dobrym stanie kilkanaście lat. Tarasy z betonową płytą buduje się zarówno na gruncie, jak i na piętrze. W tym drugim wypadku stanowią również strop pomieszczeń na niższej kondygnacji, i spore wyzwanie dla wykonawców. Często są bowiem miejscem ucieczki ciepła i występowania przecieków.

Okres zimowy jest dobry na zaplanowanie remontu tarasu, tak by wiosną można było wszystkie prace przeprowadzić sprawnie i szybko. Nie należy jednak rozpoczynać ich zbyt wcześnie – większość produktów chemii budowlanej przeznaczona jest do stosowania w temperaturze powyżej 5°C. Roboty trzeba też wykonywać podczas suchej, bezwietrznej pogody.

CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE USZKODZENIOM

Głównym na pewno jest niekorzystny wpływ warunków pogodowych. Przede wszystkim chodzi o zmiany temperatury (amplituda może wynosić nawet 80°C), w wyniku których poszczególne warstwy konstrukcji w odmienny sposób kurczą się i rozszerzają. Latem okładzina bardzo mocno się nagrzewa – do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Od jesieni do wiosny uszkodzenia powoduje ponadto wielokrotnie zamarzająca i rozmarzająca woda. Z kolei drewno, stanowiące niekiedy wykończenie płyty betonowej, stosunkowo łatwo ulega tzw. korozji biologicznej (szczególnie gdy jest niewłaściwie konserwowane).

Małgorzata Kolmus
fot. J. Werner

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny