Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017
Wyburzanie ścian działowych

Remont, szczególnie generalny, to okazja, by znacznie bardziej funkcjonalnie przeorganizować przestrzeń w domu – niewielką kuchnię otworzyć na salon, z obszernego korytarza wygospodarować przestrzeń na oddzielną garderobę, a z pomieszczenia na poddaszu wykroić dodatkowe pokoje dla dorastających dzieci. Pomysłów na metamorfozy domu może być wiele. Większość tych poważniejszych zmian oznacza konieczność wyburzenia ścian działowych i zbudowania ich w innym miejscu. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Zanim zaczniemy na papierze lub w komputerze na nowo aranżować przestrzeń w domu, poradźmy się konstruktora lub architekta i upewnijmy się, że przeszkadzające nam ściany można będzie rozebrać. A to możliwe tylko w przypadku ścian działowych, które pełnią jedynie funkcję przegrody dzielącej wnętrza i nie przenoszą żadnych obciążeń od konstrukcji budynku. Usunięcie ściany nośnej i np. zastąpienie jej podciągiem wprawdzie zwykle też jest możliwe, ale to zupełnie inny poziom trudności. Bez pomocy konstruktora się nie obejdzie.

DZIAŁOWA CZY NOŚNA?

Podstawowym kryterium oceny, czy ściana jest działowa, czy nośna, jest jej grubość. Jeśli razem z tynkiem ma 6,5 cm (1/4 cegły), na pewno nie jest nośna. Ale jeżeli ma grubość 12 cm (pół cegły) lub 25 cm (cała cegła), może być nośna. Grubość przegrody sprawdzimy, mierząc np. szerokość futryny, lub wiercąc w niej otwór na wylot. Można też skuć pas tynku o szerokości kilkunastu centymetrów na styku ściany i sufitu. Gdy konstrukcja stropu nie łączy się nad ścianą ani się na niej nie opiera, najpewniej mamy do czynienia ze ścianą działową.

W starych domach może się zdarzyć, że – ze względu na niedostateczną wytrzymałość konstrukcji stropowej – ściany działowe na kolejnych kondygnacjach stawiane były bezpośrednio jedna nad drugą i ta niższa pełni funkcję podpory dla wyżej położonej. W takim przypadku wyburzenie ściany na parterze grozi katastrofą budowlaną. Czasem nawet wszystkie ściany wewnętrzne mogą być nośne.

Między innymi dlatego przed jakimikolwiek przeróbkami należy skonsultować się z konstruktorem, który zrobi ekspertyzę i, gdy będzie taka potrzeba, zaprojektuje wzmocnienia stropu, np. przez dostawienie filarów i utworzenie podciągu.

Joanna Dąbrowska
fot. Makita

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny