Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017
Kolektory słoneczne i ogniwa PV

Energia słoneczna jest darmowa i powszechnie dostępna. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pozyskuje ją za pomocą kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Ich założenie wcale nie jest trudne również w istniejącym domu.

Dlaczego warto wykorzystywać energię słoneczną? Poza względami ekonomicznymi, czyli mniejszymi rachunkami za ciepło albo energię elektryczną. Atutem jest czystość (brak zanieczyszczenia środowiska), a także wygoda w przypadku właścicieli domów z kotłami na paliwa stałe. Ci ostatni dzięki kolektorom słonecznym mogą zrezygnować z palenia w kotle poza sezonem grzewczym, tylko na potrzeby c.w.u. (ciepłej wody użytkowej).

DLACZEGO KOLEKTORY?

Najpopularniejsze w naszym kraju przeznaczenie kolektorów słonecznych to przygotowywanie c.w.u. Dużo rzadziej wykorzystuje się je do dogrzewania budynku lub ogrzewania basenu. Oba te zastosowania są w naszym kraju raczej egzotyką. Pierwsze wymaga kilkakrotnie większej powierzchni kolektorów, z czym wiążą się niemałe koszty inwestycyjne, a pozwala ogrzać budynek jedynie w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie. Drugie zastosowanie (basen), jest wprawdzie technicznie uzasadnione, tyle że przydomowy basen to u nas rzadkość.

Kolektory do podgrzewania c.w.u. instaluje się zaś z dwóch całkowicie odmiennych powodów. Pierwszy to chęć obniżenia rachunków. Szczególnie uzasadniony, gdy korzystamy z drogiego nośnika energii – prądu, gazu płynnego z dzierżawionego zbiornika lub oleju opałowego. Kolektory w typowej konfiguracji pozwalają obniżyć roczne koszty przygotowywania c.w.u. o około 60%. Zainteresowanie nimi jest więc oczywiste.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny