Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017
Pomysły na nowe ogrodzenie

Gdy zauważymy pierwsze oznaki niszczenia bramy wjazdowej lub ogrodzenia, nie zwlekajmy z remontem. Jeśli w porę przystąpimy do renowacji powierzchni czy naprawy uszkodzeń, unikniemy konieczności wymiany przęseł albo podmurówki.

Z czasem cokoły i murowane słupki ogrodzeń zaczynają się kruszyć, a płytki odspajać. Na metalowych przęsłach pojawiają się ogniska korozji. Natomiast elementy drewniane szarzeją, murszeją, zachodzą nalotem. To wszystko z powodu negatywnego wpływu czynników pogodowych, nieodpowiedniej konserwacji albo błędów budowlanych. Zakres prac remontowych może być różny. Ponadto każdy materiał wymaga nieco innego potraktowania.

KONSERWACJA PRZĘSEŁ METALOWYCH

Metalowe przęsła i słupki są trwałe i rzadko ulegają poważnym uszkodzeniom, jednak ich powierzchnię trzeba odnawiać oraz zabezpieczać. Przęsła (produkowane z prętów, rur czy kształtowników), a także słupki (z rur średnicy 42 czy 60 mm lub z kształtek o prostokątnym przekroju) na ogół już w fabryce powlekane są tworzywem, cynkowane ogniowo albo lakierowane proszkowo. Powłoka zabezpiecza przed niszczącym działaniem wody i wilgoci. Niestety, w trakcie eksploatacji zaczyna się łuszczyć – niekiedy już po kilku latach od montażu ogrodzenia konieczna jest jej renowacja. Korozja często pojawia się w miejscach uszkodzeń warstwy ochronnej, jak również w punktach łączeń, spawów.

Rdzewiejące ogrodzenie należy dokładnie oczyścić z korozji i łuszczących się powłok (np. z farby) przy użyciu szczotki drucianej (zwykłej lub montowanej do wiertarki) bądź szlifierki i papieru ściernego. Następnie oczyścić z pyłu i odtłuścić metal rozpuszczalnikiem, a po wyschnięciu zastosować preparat podkładowy i farbę do metalu w wybranym odcieniu.

Innym rozwiązaniem jest użycie odrdzewiacza w płynie (po wstępnym oczyszczeniu mechanicznym), ewentualnie zastosowanie od razu farby neutralizującej resztki rdzy. W takim wypadku tylko z grubsza oczyszcza się metal z luźnych, łatwo odspajających się cząstek.

Małgorzata Kolmus
fot. Altax

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny