Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Wkłady kominkowe

Niemal każdy nowy dom wyposażany jest obecnie w kominek – efektowny element wystroju salonu, ale też źródło względnie taniego ciepła i... ukojenia dla nerwów. Zdecydowana większość z nich to urządzenia z wkładem, w których palenisko zamknięte jest przeszklonymi drzwiami. Decydujący się na taki kominek stają jednak przed wyborem – kupić wkład zwykły, przystosowany do rozprowadzania ciepłego powietrza, czy może podłączany do instalacji c.o.?


Popularność wkładów nie dziwi. Kominek z otwartym paleniskiem wykorzystuje do ogrzania pomieszczenia tylko 10–15 proc. energii cieplnej zawartej w opale – reszta bez pożytku ucieka przez komin. Natomiast najprostsze wkłady kominkowe zapewniają wykorzystanie około połowy tej energii, a nowoczesne, patentowe konstrukcje – w teorii nawet do 80 proc. (w praktyce taka sprawność jest nierealna).

 

Co więcej, szczelny wkład kominkowy pozwala na dość precyzyjne sterowanie procesem spalania. W klasycznym kominku można tylko otwierać lub przymykać szyber, czyli przegrodę w przewodzie odprowadzającym dym. We wkładach intensywność spalania możemy kontrolować przy użyciu przepustnicy ograniczającej dopływ powietrza do paleniska. Dzięki temu jeden załadunek drewna może wystarczyć nawet na kilkanaście godzin palenia, oczywiście przy odpowiednio zredukowanej mocy cieplnej.

 

Wszystko to sprawiło, że otwarte kominki instalują wyłącznie ci, którym zależy przede wszystkim na dekoracji salonu i okazjonalnej zabawie z ogniem. Jeśli ktoś chce używać kominka do ogrzewania domu, choćby tylko doraźnie, to wybiera kominek z wkładem.

 

Możliwości są trzy:

  • kominek zwykły – ogrzewający pomieszczenie, w którym został zbudowany, a pośrednio – sąsiadujące;
  • kominek współpracujący z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP), które doprowadzane jest do pozostałych pomieszczeń w budynku;
  • kominek z płaszczem wodnym, przyłączany do wodnej instalacji c.o.

Największe zalety zwykłego kominka to autonomia działania, tzn. niezależność od zasilania w energię elektryczną i funkcjonowania innych urządzeń, oraz brak wymagań co do automatyki sterującej (może jej w ogóle nie być). Zasadniczą wadą jest jednak przegrzewanie (nawet w wypadku urządzeń małej mocy) pomieszczenia, w którym został zainstalowany, przy zupełnym braku ogrzewania tych, od których jest oddalony. Dlatego coraz częściej uzupełnia się go o system powietrznego lub wodnego rozprowadzania ciepła.

Adam Jamiołkowski
fot. Parkanex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny