Wanny z hydromasażem

Wanny z hydromasażem

Masaż wodny nie tylko skutecznie rozluźnia napięte mięśnie, ale także poprawia ukrwienie i pozytywnie wpływa na układ oddechowy i kostny. Nic dziwnego, że wanny z hydromasażem stają się coraz popularniejszym elementem wyposażenia łazienek. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Rodzaje masażu

Wbrew swojej nazwie, w wannie z hydromasażem można korzystać nie tylko z masażu wodnego, lecz także powietrznego oraz łączonego – wodno-powietrznego.

 

Masaż wodny, zwany też biczem wodnym, polega na masowaniu ciała strumieniami wody, które wydostają się z dysz umieszczonych na ściankach i na dnie wanny. Woda tłoczona jest za pomocą pompy, umieszczonej bezpośrednio pod wanną. Ten rodzaj masażu poprawia ukrwienie tkanek, przyspiesza metabolizm i rozgrzewa. Polecany jest szczególnie po wysiłku fizycznym, ale również przy schorzeniach układu kostnego i mięśniowego oraz reumatyzmie. Ponadto jest wykorzystywany podczas rehabilitacji po urazach ortopedycznych.

 

Masaż powietrzny, nazywany inaczej kąpielą perełkową, jest realizowany dzięki powietrzu tłoczonemu do wanny specjalną dmuchawą. Dostaje się ono dyszami lub wydmuchiwane jest przez niewielkie otwory ze specjalnej komory umieszczonej w dnie. Masaż powietrzny jest łagodny, ma działanie relaksujące. Poprawia krążenie i ujędrnia skórę. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w ozonator, który – ozonując powietrze – zwiększa efektywność masażu. Ozon pomaga bowiem w usuwaniu rozstępów, cellulitu i zmarszczek. Poza tym wykazuje właściwości lecznicze – jest stosowany w leczeniu chorób skóry i żylaków.

 

Masaż wodno-powietrzny (łączony) to zestawienie dwu powyższych rodzajów zabiegu. W wannie z takim systemem możemy stosować masaż wodny i powietrzny równocześnie lub na przemian.

Norbert Skupiński
fot. Sundance Spas

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompy z gruntowym źródłem dolnym
Kolektory gruntowe to najpewniejsze dolne źródło dla pomp grzewczych, przede wszystkim ze względu na gwarancję stabilnej temperatury i dużą trwałość. Jednak o obu tych zaletach można mówić tylko w sytuacji, gdy źródło zostanie prawidłowo dobrane (zwymiarowane) do pompy oraz starannie wykonane.
Pompy z gruntowym źródłem dolnym
Spa pod chmurką
Choć działka, na której stoi rozłożysty dom, ma powierzchnię tylko 943 m2, Bogusia i Irek zdołali stworzyć na niej wyjątkowo przytulną i funkcjonalną oazę wypoczynku. Nawet w zimie kapią się w wannie z hydromasażem, stojącej na powietrzu.
Spa pod chmurką
Narzędzia ogrodowe
Praca w ogrodzie dla wielu jest osób przyjemnością. Zadbana zieleń i wysprzątany teren to powód do dumy. Ogrodu nie da się jednak pielęgnować gołymi rękami – potrzebne są do tego sprawne, właściwie dobrane narzędzia.
Narzędzia ogrodowe
Wkłady kominkowe
Niemal każdy nowy dom wyposażany jest obecnie w kominek – efektowny element wystroju salonu, ale też źródło względnie taniego ciepła i... ukojenia dla nerwów. Zdecydowana większość z nich to urządzenia z wkładem, w których palenisko zamknięte jest przeszklonymi drzwiami. Decydujący się na taki kominek stają jednak przed wyborem – kupić wkład zwykły, przystosowany do rozprowadzania ciepłego powietrza, czy może podłączany do instalacji c.o.?
Wkłady kominkowe
Ogrodzenia
Rzadkością są posesje całkowicie otwarte. To naturalne, że chcemy zapewnić sobie prywatność i oznaczyć granice działki. Gusta inwestorów i stawiane przez nich płoty bywają jednak rozmaite. Pamiętajmy więc, że co innego pasuje do domu w stylu dworkowym, a co innego do prostej, modernistycznej bryły.
Ogrodzenia
Kostka brukowa i odwodnienie nawierzchni
Bruk kamienny zawsze wygląda elegancko. Klinkierowy nie płowieje, bo jego barwa nie jest wynikiem dodawania barwników. Drewniany ma piękny rysunek słojów. Betonowy natomiast, choć najmniej naturalny, cieszy się największym powodzeniem. Niektóre jego rodzaje – dzięki uszlachetnionej powierzchni – doskonale imitują kamień lub drewno. Pamiętajmy jednak, że nawierzchnia z kostki, niezależnie od jej rodzaju, zwykle wymaga systemu odwodnienia.
Kostka brukowa i odwodnienie nawierzchni
Parkiet, panele, deski
Posadzki z parkietu bądź paneli cieszą się dużym powodzeniem. To dlatego, że są odbierane jako ciepłe i przyjemne w dotyku. Ponadto klepki i deski, które można kupić dzisiaj, cechuje wyższa niż kiedyś odporność – obecnie nie dziwi już nawet drewno w łazience.
Parkiet, panele, deski
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Ściany już dawno wyszły z ukrycia. Zależnie od stylu wnętrza, mogą pełnić w nim główną rolę lub stanowić tło dla rozmaitych sprzętów i ozdób. Często decydujemy się na eksperymenty, bo możliwości wykończenia przegród wewnętrznych jest dużo więcej niż kiedyś.
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Grzejniki
Mimo rosnącej popularności ogrzewania płaszczyznowego, grzejniki wciąż pozostają niemal nieodzownym elementem wyposażenia domów, zarówno nowych, jak i remontowanych. W ostatnich latach zasadniczo zmieniła się jednak dostępna oferta produktowa. Bez trudu kupimy modele, które po instalacji są praktycznie niezauważalne, jak też i takie, które wręcz należy umieszczać w miejscu jak najlepiej widocznym, bo oprócz grzania, mają także zdobić mieszkanie.
Grzejniki
Kotły na paliwa stałe
Kocioł na paliwo stałe może być bardzo dobrym źródłem ciepła, tak głównym, jak i pomocniczym (awaryjnym). Jego wybór – jak każdego ważnego dla domu urządzenia, które kupuje się z perspektywą kilkunastoletniej eksploatacji – musi być jednak przemyślany. Należy uwzględnić przede wszystkim dostępność i cenę preferowanego paliwa oraz możliwości użytkownika, jeśli chodzi o obsługę urządzenia.
Kotły na paliwa stałe
Okna fasadowe
Zanim zdecydujemy się na konkretny model okna i dostawcę, powinniśmy dobrze poznać ofertę rynku i być świadomym swoich potrzeb, aby dobrać produkt, który sprawdzi się idealnie właśnie w naszym domu.
Okna fasadowe
Rolety zewnętrzne
Decyzję o zakupie rolet zewnętrznych najlepiej podjąć na etapie budowy domu, ponieważ niektóre modele wymagają zaplanowania w projekcie i odpowiedniego przygotowania otworów okiennych. Nie oznacza to jednak, że osłon nie da się zamontować i w istniejącym budynku. Wybór takich rolet jest co prawda mniejszy, ale z pewnością każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.
Rolety zewnętrzne
Dobudowa zadaszenia tarasu
Utworzenie zadaszenia nad tarasem pozwoli na korzystanie z jego uroków również w czasie niepogody, a przylegającemu do niego pomieszczeniu zapewni ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Dobudowa zadaszenia tarasu
Wymiana pokrycia z lekkiego na ciężkie i z ciężkiego na ciężkie
Każda więźba dachowa ma określoną wytrzymałość, dlatego przystępując do wymiany pokrycia dachowego trzeba brać pod uwagę jej parametry. O ile zastąpienie starych dachówek nowymi – ze względu na podobną wagę – nie nastręcza większych problemów, to już wymiana pokrycia lekkiego na ciężkie wiąże się najczęściej z koniecznością wzmocnienia konstrukcji dachu.
Wymiana pokrycia z lekkiego na ciężkie i z ciężkiego na ciężkie
Lekkie pokrycia dachowe
W grupie tzw. lekkich pokryć dachowych najpopularniejsze są blachodachówki, blachy płaskie (np. układane na rąbek stojący) oraz dachówki i gonty bitumiczne. Stosuje się również faliste płyty bitumiczne i faliste płyty włóknowo-cementowe. Różnego typu lekkie pokrycia dachowe wykorzystali nasi rozmówcy. Poniżej zamieszczamy zebrane od nich doświadczenia i opinie.
Lekkie pokrycia dachowe
Docieplenie budynku
Większość budowanych przed laty domów nie spełnia aktualnych standardów dotyczących termoizolacyjności. Odbija się to nie tylko na komforcie mieszkania, ale ma także wpływ na koszty ogrzewania. Aby je ograniczyć, warto ocieplić ściany, dach i podłogi.
Docieplenie budynku
Taras drewniany
Drewniany taras dobrze wygląda zarówno przy domu nowoczesnym, jak i rustykalnym, znakomicie komponuje się z zielenią ogrodu i elementami małej architektury. Podczas upałów nie parzy w stopy, jest elegancki, estetyczny i ekologiczny. Aby służył nam latami, należy regularnie go konserwować. Jeśli nie mamy na to czasu, warto zastanowić się nad alternatywą w postaci desek z kompozytów.
Taras drewniany
Wentylacja i klimatyzacja
Wielu inwestorów zagadnienia związane z wentylacją zajmują tylko do chwili podjęcia strategicznej decyzji – grawitacyjna czy mechaniczna? To postawa dość ryzykowna, bo niezależnie od tego, jakiego rodzaju jest instalacja, musi ona zostać przemyślana i starannie zrealizowana. Błędy wykonawcze odbiją się nie tylko na komforcie, lecz także na zdrowiu i kieszeni mieszkańców.
Wentylacja i klimatyzacja
Instalacja elektryczna
Mieszkanie w domu bez prądu z sieci właściwie nie wchodzi w rachubę. Urządzeń elektrycznych wokół nas jest mnóstwo – od oświetlenia i elektroniki przez lodówkę i pralkę, aż po pompę w zestawie hydroforowym. Dlatego warto wiedzieć, jak powinna być zaplanowana instalacja elektryczna w domu, żeby służyła bez remontu lub rozbudowy przez wiele lat.
Instalacja elektryczna
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne
Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne
Odkurzacz centralny
Nie warto pozbawiać własnego domu wszechstronnej pomocy ze strony najprostszej do ułożenia instalacji domowej, jaką jest system centralnego odkurzania. Ta nowoczesna instalacja zapewnia wygodne i ciche odkurzanie. Nasi Czytelnicy zamontowali ją w swoich domach i zgodnie uznają ją za jedną z najpotrzebniejszych w domu. Podzielili się z nami swoimi doświadczeniami.
Odkurzacz centralny
Bramy garażowe
Właściciele domów, którzy pragną komfortowo użytkować garaż, zwykle od razu zaopatrują go w solidną i trwałą bramę z napędem. Unika się wtedy ręcznej obsługi i moknięcia na deszczu podczas otwierania lub zamykania garażu. Wielu producentów i dystrybutorów proponuje kompleksową usługę: dobranie odpowiednich wrót i napędu wraz z montażem. Z takiej oferty skorzystała większość naszych Rozmówców i opowiedziała o doświadczeniach z eksploatacji bram.
Bramy garażowe
W klasycznym stylu
Od momentu rozpoczęcia projektowania domu dla czteroosobowej rodziny, aż po ostatnie elementy wykończenia, Aneta i Marcin podejmowali spójne i konsekwentne wybory. Efekty tego od razu widać w zewnętrznej i wewnętrznej szacie budynku.
W klasycznym stylu
Murowany z pełnym piętrem
Architekturę domu Moniki i Maćka autor projektu określił jako nowoczesny styl klasyczny. Elegancka, geometryczna bryła z dwoma pełnymi kondygnacjami i spójnymi elementami architektonicznymi na zewnątrz została starannie dopasowana do funkcji użytkowych we wnętrzach.
Murowany z pełnym piętrem
Murowany z pełnym piętrem
Architekturę domu Moniki i Maćka autor projektu określił jako nowoczesny styl klasyczny. Elegancka, geometryczna bryła z dwoma pełnymi kondygnacjami i spójnymi elementami architektonicznymi na zewnątrz została starannie dopasowana do funkcji użytkowych we wnętrzach.
Murowany z pełnym piętrem
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe