Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Kotły na paliwa stałe

Kocioł na paliwo stałe może być bardzo dobrym źródłem ciepła, tak głównym, jak i pomocniczym (awaryjnym). Jego wybór – jak każdego ważnego dla domu urządzenia, które kupuje się z perspektywą kilkunastoletniej eksploatacji – musi być jednak przemyślany. Należy uwzględnić przede wszystkim dostępność i cenę preferowanego paliwa oraz możliwości użytkownika, jeśli chodzi o obsługę urządzenia.


Różnorodność kotłów na paliwa stałe jest o wiele większa niż wszystkich pozostałych kotłów razem wziętych. Wynika to zarówno z rozmaitości dostępnych na rynku paliw, jak też ze zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Nowoczesne konstrukcje coraz mniej łączy już z prymitywnymi „śmieciuchami”. Pod względem zaawansowania rozwiązań technicznych nie tylko nie ustępują kotłom gazowym czy olejowym, lecz nierzadko nawet je przewyższają.

 

Choć w wielu polskich domach wciąż spala się byle co (w tym często śmieci) w byle czym, a wskazują na to choćby kłęby śmierdzącego dymu, snujące się w sezonie grzewczym nad większością miejscowości w naszym kraju, to coraz większym popytem cieszą się urządzenia nowoczesne, które są nie tylko o wiele mniej uciążliwe w codziennej eksploatacji, lecz także znacznie przyjaźniejsze dla środowiska, ze względu na lepszą sprawność i możliwość spalania paliw ze źródeł odnawialnych, a więc pelletów czy innej biomasy. Są one dowodem na to, że ogrzewanie domu kotłem na paliwo stałe wcale nie musi stanowić udręki dla mieszkańców i ich sąsiadów.

Spalanie górne i dolne

Najbardziej rozpowszechnionym w Polsce typem kotła na paliwo stałe jest konstrukcja określana przez fachowców mianem kotła górnego spalania. Pochodzi ona jeszcze z początków ubiegłego wieku, lecz wciąż znajduje wielu zwolenników, przede wszystkim ze względu na niezawodność, względnie niską cenę i możliwość spalania właściwie każdego rodzaju paliwa stałego, w tym miału, węgla brunatnego oraz drewna. Trzeba jednak podkreślić, że największą efektywność w tego typu urządzeniach uzyskuje się przy spalaniu grubego węgla kamiennego lub koksu.

 

Najpopularniejsza metoda korzystania z kotła górnego spalania polega na tym, że najpierw rozpala się na ruszcie podpałkę (np. szczapy drewniane), a potem, kiedy wytworzy się już warstwa żaru, zasypuje go warstwą paliwa zasadniczego, np. węgla. W rezultacie po krótkim czasie żar obejmuje cały ładunek paliwa, które spala się bardzo szybko, w warunkach niesprzyjających precyzyjnemu sterowaniu mocą kotła – jedyny dostępny sposób regulacji to ograniczanie ciągu kominowego przy użyciu miarkownika ciągu – i z niską sprawnością energetyczną (czasami na poziomie zaledwie 30–40%). Z drugiej strony, ze względu na wysoką tem- peraturę spalin, ciąg kominowy jest z reguły co najmniej wystarczający, co większość użytkowników odbiera jako dużą zaletę takiego kotła. Nie ma też ryzyka powstawania skroplin, nie trzeba więc stosować wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej.

 

Niestety, w spalinach opuszczających kocioł znajduje się jeszcze dużo substancji palnych, co bardzo obniża sprawność kotła (właśnie z tego powodu lepiej sprawdzają się jako urządzenia do spalania węgla niż drewna, z którego uwalnia się ich bardzo dużo).

Adam Jamiołkowski
fot. Viessmann

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny