Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Taras drewniany

Drewniany taras dobrze wygląda zarówno przy domu nowoczesnym, jak i rustykalnym, znakomicie komponuje się z zielenią ogrodu i elementami małej architektury. Podczas upałów nie parzy w stopy, jest elegancki, estetyczny i ekologiczny. Aby służył nam latami, należy regularnie go konserwować. Jeśli nie mamy na to czasu, warto zastanowić się nad alternatywą w postaci desek z kompozytów.

Taras modny i wygodny

Tarasy z drewna nie dość, że są niezwykle uniwersalne, ładne, ciepłe i doskonale pasują do otoczenia, to dodatkowo ostatnio stały się modne. Wzięło się to stąd, że drewno jest materiałem naturalnym, o który trzeba wprawdzie odpowiednio zadbać, ale który potrafi się za to odwdzięczyć, przez lata ciesząc nasze oczy wspaniałym wyglądem.

 

Wielkość i umiejscowienie tarasu tak naprawdę powinno się planować już na etapie projektowania domu. Jeśli kupujemy gotowy projekt, również warto zwrócić uwagę na ten element. Należy zastanowić się, o jakiej porze dnia będziemy najczęściej z niego korzystać. Najbardziej nasłonecznione są tarasy znajdujące się od południa, one także najmocniej się nagrzewają, Z kolei podczas upałów, cień i odpoczynek znajdziemy na tarasach umiejscowionych od północy. Jeśli planujemy jadać na tarasie śniadania, warto usytuować go od wschodu, a jeśli kolacje – od zachodu. Można też umieścić taras na rogu budynku, wówczas słońce będzie operowało tam przez większą część dnia.

 

W praktyce tarasy najczęściej lokalizuje się z tyłu lub z boku domu. W ten sposób nie sąsiadują one bezpośrednio z ulicą czy śmietnikiem, stanowiąc jednocześnie naturalne połączenie z ogrodem. Często przy budynku znajduje się kilka tarasów. Nie powinny być one jednak zbyt małe. Aby ustawić stolik z krzesłami potrzeba przynajmniej 6 m2, aby ustawić większy stół – powinno to być minimum 10 m2. Wygodny taras musi być przede wszystkim funkcjonalny. Dlatego warto zadbać, żeby znajdował się możliwie blisko jadalni i kuchni oraz by prowadzące do niego drzwi łatwo i szeroko się otwierały. Tarasy drewniane buduje się na legarach, aby ułatwić odprowadzanie wody, odizolować drewno od wilgotnego podłoża oraz zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. Deski stanowiące zewnętrzną powłokę tarasu mogą mieć różną długość, grubość i szerokość.

 

Mogą być też w rozmaity sposób wykończone. Gładkie elegancko wyglądają, ale mają tendencję do odkształcania się pod wpływem różnic temperatury (nie powinny być szersze niż 15 cm), a w deszczowy dzień lub zimą łatwiej się na nich poślizgnąć. Z kolei deski ryflowane lepiej odprowadzają wodę, mniej się paczą i zapewniają lepszą przyczepność, ale w rowkach zbierają się zatrzymujące wilgoć zanieczyszczenia. Jeśli regularnie się ich nie czyści, deski takie mogą łatwiej ulec erozji. Poza tym nie widać na nich rysunku słojów.

 

Taras drewniany może mieć regularny lub nieregularny kształt. Im jest on bardziej niestandardowy, tym więcej kosztuje jego realizacja. Jeśli chodzi o sposób wykończenia, to obecnie w modzie są prostota i minimalizm. Odchodzi się od ciężkich poręczy czy barierek oddzielających taras od ogrodu, stawiając raczej na gustowne dodatki i elementy małej architektury w postaci stylowych mebli czy donic z kwiatami.

Tomasz Wojciuk
fot. Benjamin Moore

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny