Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Rolety zewnętrzne

Decyzję o zakupie rolet zewnętrznych najlepiej podjąć na etapie budowy domu, ponieważ niektóre modele wymagają zaplanowania w projekcie i odpowiedniego przygotowania otworów okiennych. Nie oznacza to jednak, że osłon nie da się zamontować i w istniejącym budynku. Wybór takich rolet jest co prawda mniejszy, ale z pewnością każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.


W przeciwieństwie do osłon wewnętrznych, takich jak rolety, zasłony czy markizy, rola rolet zewnętrznych nie ogranicza się do ochrony pomieszczeń przed nadmiarem światła dziennego. Ich zadaniem jest również izolacja termiczna i akustyczna, a także ochrona przed włamaniem. Nic dziwnego, że są one dziś coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia domów.

Szereg zalet

Rolety produkowane są z aluminium, stali, PVC lub drewna. Składają się z kasety o przekroju kwadratowym, prostokątnym lub półokrągłym, w której umieszczona jest rura nawojowa, ruchomego pancerza oraz pionowych prowadnic. Pancerz, którego listwy wypełnione są materiałem izolacyjnym (przeważnie pianką poliuretanową), stanowi dodatkową przegrodę cieplną. Jeżeli w chłodne dni będziemy pamiętali o ich zaciąganiu z nastaniem zmierzchu oraz wtedy, gdy wychodzimy z domu na dłużej, możemy uzyskać spore oszczędności w kosztach ogrzewania budynku. Z kolei latem, przy bardzo słonecznej pogodzie, zaciągnięte rolety zapewnią w domu przyjemny chłód. Zaciemnienie wnętrza pozwoli także na komfortowy sen oraz na wygodne oglądanie telewizji.

 

Izolowany cieplnie pancerz jest jednocześnie dobrym izolatorem akustycznym. Zwykle obniża hałas o ok. 10 dB. To szczególnie istotne w domach położonych przy ruchliwej drodze czy na terenach gęsto zaludnionych.

 

Równie ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Choć elementy te nie stanowią bariery nie do pokonania, mogą zniechęcić włamywacza. Jeśli dom jest mocno narażony na kradzieże, można rozważyć wyposażenie go w rolety antywłamaniowe. Oprócz podstawowych zabezpieczeń, takich jak rygle lub zamki, mają one solidniejszą konstrukcję – np. pancerz z grubszego i sztywniejszego aluminium oraz wzmocnione i odpowiednio ukształtowane prowadnice. Sforsowanie takiej osłony potrwa dłużej i będzie wymagało użycia hałasujących narzędzi, co może zaalarmować domowników lub sąsiadów.

Norbert Skupiński
fot. Aluprof

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny