Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Docieplenie budynku

Większość budowanych przed laty domów nie spełnia aktualnych standardów dotyczących termoizolacyjności. Odbija się to nie tylko na komforcie mieszkania, ale ma także wpływ na koszty ogrzewania. Aby je ograniczyć, warto ocieplić ściany, dach i podłogi.


Prace remontowe związane z ociepleniem warto poprzedzić audytem energetycznym, który wykonują wyspecjalizowane firmy. Dzięki temu poznamy „słabe punkty” domu – miejsca, przez które ucieka ciepło. Ważnym elementem audytu jest badanie termowizyjne budynku, które polega na obserwowaniu przez kamerę termowizyjną promieniowania podczerwonego, emitowanego przez obiekt. Przeprowadza się je podczas sezonu grzewczego – różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku musi wynosić co najmniej 15ºC.

 

Efektem takiego badania są termogramy, czyli zdjęcia przedstawiające rozkład temperatury w różnych barwach (najczęściej kolory ciemne pokazują niskie, a jaśniejsze – wyższe jej wartości). U firmy przeprowadzającej badanie należy zamówić raport, w którym znajdzie się opis pomiarów wraz z wnioskami. Będą one przydatne do przygotowania projektu termomodernizacji domu, w którym architekt określi odpowiedni materiał izolacyjny oraz technologię ocieplenia podłóg, ścian i dachu.

Podłogi

Nie ma jednego przepisu na ocieplenie podłogi. Wiele zależy bowiem od jej konstrukcji i tego, w którym miejscu budynku się znajduje.

 

Stosunkowo łatwo zaizolować strop nad piwnicą. Wystarczy ułożyć na suficie pomieszczeń piwnicznych materiał izolacyjny (np. płyty styropianowe o grubości min. 6 cm). Mocowane są na zaprawę klejową oraz specjalne kołki (4 szt. na m²). W zależności od potrzeb na styropian można nałożyć tynk cienkowarstwowy. Aby ocieplenie było skuteczne – miejsca w których przez strop przechodzą rury, trzeba uszczelnić pianką poliuretanową.

 

Znacznie bardziej skomplikowane jest ocieplenie podłogi leżącej na gruncie. Wiąże się bowiem z koniecznością usunięcia wszystkich warstw podłogowych, ułożenia izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej, a także wykonania nowego jastrychu.

 

W łatwiejszej sytuacji są właściciele domów, w których drewniana podłoga ułożona jest na legarach opartych na betonowych lub ceglanych słupkach. Po rozebraniu takiej podłogi zostaje przeważnie wystarczająca ilość miejsca na ułożenie ocieplenia, następnie podkładu betonowego oraz warstw wyrównawczych pod dowolne wykończenie.

Norbert Skupiński
fot. Rockwool

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny