Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Wentylacja i klimatyzacja

Wielu inwestorów zagadnienia związane z wentylacją zajmują tylko do chwili podjęcia strategicznej decyzji – grawitacyjna czy mechaniczna? To postawa dość ryzykowna, bo niezależnie od tego, jakiego rodzaju jest instalacja, musi ona zostać przemyślana i starannie zrealizowana. Błędy wykonawcze odbiją się nie tylko na komforcie, lecz także na zdrowiu i kieszeni mieszkańców.


Zadanie instalacji wentylacyjnej jest jasne: ma zapewnić nam świeże powietrze. Świeże, to znaczy wolne od wydychanego przez nas dwutlenku węgla, niechcianych woni oraz nadmiaru wilgoci, będącego skutkiem obecności ludzi, a także na przykład spalania gazu w kuchni. Aby do domu mogło napłynąć świeże powietrze, trzeba z niego odprowadzić zużyte, i to jest drugie zdanie wentylacji, która może być albo bezpośrednia (każde wnętrze ma własny nawiew i wywiew), albo pośrednia.

 

Ta druga, obecnie najczęściej stosowana w domach mieszkalnych, działa w ten sposób, że świeże powietrze dostarcza się zwykle do pomieszczeń „czystych” (o niskiej emisji zanieczyszczeń i wilgoci), a zużyte odprowadza przede wszystkim z wnętrz „brudnych”, a więc z kuchni, łazienki, toalety itp. Wymaga to m.in. możliwości przepływu świeżego powietrza z pomieszczeń „czystych” do „brudnych”, czemu służą kratki wentylacyjne lub odpowiednie podcięcia w drzwiach.

Wentylacja grawitacyjna

Tradycyjny system przewietrzania pomieszczeń, zwany wentylacją grawitacyjną lub naturalną, wykorzystuje zjawisko zwane efektem kominowym, czyli powstawanie ciągu w kanale wentylacyjnym na skutek różnicy gęstości powietrza zewnętrznego i wewnętrznego (powietrze we wnętrzu domu ma wyższą temperaturę, a zatem mniejszą gęstość niż chłodniejsze na zewnątrz, w rezultacie przemieszcza się ku górze). Rozwiązanie takie stosowane jest powszechnie w budownictwie indywidualnym, ma bowiem kilka bezcennych zalet.

 

Przede wszystkim odbywa się to samoczynnie, bez potrzeby zasilania jakichkolwiek urządzeń, i z tego właśnie powodu przepisy wymagają zapewnienia wentylacji grawitacyjnej m.in. w pomieszczeniach z kotłami o otwartej komorze spalania, jest też ona zalecana tam, gdzie może dojść do wycieku gazu (kuchnie, łazienki). Wentylacja grawitacyjna jest przy tym bezgłośna, a jej wykonanie nie pociąga za sobą większych kosztów, jeśli tylko projekt domu pozwala na zgrupowanie kanałów wentylacyjnych w jednym lub dwu kominach (a tak właśnie być powinno). Opinie o wysokich kosztach stawiania kominów nie są uzasadnione, bo kanały wentylacyjne muruje się dziś nie z cegły, lecz zwykle z prefabrykowanych elementów systemowych.

Adam Jamiołkowski
fot. Panasonic

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny