Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Odkurzacz centralny

Nie warto pozbawiać własnego domu wszechstronnej pomocy ze strony najprostszej do ułożenia instalacji domowej, jaką jest system centralnego odkurzania. Ta nowoczesna instalacja zapewnia wygodne i ciche odkurzanie. Nasi Czytelnicy zamontowali ją w swoich domach i zgodnie uznają ją za jedną z najpotrzebniejszych w domu. Podzielili się z nami swoimi doświadczeniami.


Sprzątanie odkurzaczem centralnym daje większy komfort pracy w porównaniu ze sprzątaniem odkurzaczem tradycyjnym, ponieważ odbywa się na zupełnie innych zasadach. Zabrudzenia i zakurzone powietrze najpierw zostają zassane do specjalnych rur, ułożonych w podłogach i ścianach, potem trafiają do jednostki centralnej, w której są dokładnie separowane, a na końcu przefiltrowane powietrze wydmuchiwane jest poza budynek.

ZALETY

Fakt, że przefiltrowane powietrze nie wraca już do sprzątanych pomieszczeń, lecz zostaje wyekspediowane na zewnątrz domu, to najważniejsza zaleta systemu. Dzięki temu stężenie kurzu i alergenów we wnętrzach jest mniejsze. Ponadto, powietrze w budynku pozostaje wolne od specyficznego zapachu, jaki towarzyszy sprzątaniu tradycyjnym odkurzaczem (zapach, na który wrażliwi są szczególnie alergicy, bierze się stąd, że turbina odkurzacza podgrzewa zakurzone powietrze).

 

Nie bez znaczenia jest kolejny atut – umieszczenie jednostki centralnej, czyli "serca systemu", w gospodarczej części budynku (przeważnie w garażu lub w kotłowni), eliminuje podczas odkurzania hałas w części mieszkalnej. Za montażem systemu centralnego odkurzania przemawia jeszcze fakt, że rzeczoznawcy majątkowi, szacując wartość budynku (na przykład przed jego sprzedażą), wpisują go na listę instalacji zwiększających jego wartość i poprawiających jego użytkowanie.

 

Warto wiedzieć, że w porównaniu ze starszymi modelami jednostek centralnych, które stosowano w Polsce 30 lat temu, współczesne modele są bardziej wydajne, lepiej filtrują zanieczyszczenia i są łatwiejsze w obsłudze, a dzięki opracowaniu zróżnicowanych akcesoriów do sprzątania, producenci zmienili je we wszechstronną „pomoc domową”. Oprócz klasycznych szczotek i ssawek, oferują osprzęt przeznaczony do sprzątania: garażu i samochodu, tarasu, żaluzji i rolet przeciwsłonecznych, klawiatury komputera i szkła, szczotkowania ubrań i wyczesania zwierzaków. Są też specjalne separatory do usuwania resztek popiołu z kominka oraz do zbierania rozlanej wody.

Lilianna Jampolska
fot. Ecomax

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny