Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Wykańczanie ścian wewnętrznych

Ściany już dawno wyszły z ukrycia. Zależnie od stylu wnętrza, mogą pełnić w nim główną rolę lub stanowić tło dla rozmaitych sprzętów i ozdób. Często decydujemy się na eksperymenty, bo możliwości wykończenia przegród wewnętrznych jest dużo więcej niż kiedyś.


Na biało czy w kolorze? Gładko czy z fakturą? Jednolicie czy wzorzyście? To tylko niektóre z dylematów, które trzeba rozstrzygnąć przed przystąpieniem do wykańczania ścian w domu. Zwykle poprzestajemy na pomalowaniu ich farbą, jednak warto rozważyć montaż okładziny lub tapety, przynajmniej na jednej ze ścian.

Optymalne rozwiązanie

Sposób wykończenia ścian uzależnia się od walorów estetycznych danego pokrycia i jego własności użytkowych. Materiały mają różną odporność na uszkodzenia i zabrudzenie. Liczy się też łatwość ich renowacji lub demontażu – bo z czasem pewnie zechcemy zmienić wystrój wnętrza. Warto wiedzieć, że niektóre sposoby wykończenia pozwalają ukryć nierówności przegród lub odchylenia od pionu.

 

Szybko i niedrogo

 

Wnętrza przeważnie wykańcza się ostatecznie poprzez malowanie. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią często i za niewielkie pieniądze zmieniać wystrój pomieszczeń. Przemalowanie ściany jest bowiem znacznie łatwiejsze, niż zmiana tapety czy okładziny. Farby dostępne obecnie na rynku nie wymagają rozrabiania i zapewniają dobre krycie nawet przy jednokrotnym malowaniu.

 

Najlepsze podłoże dla większości farb (i tapet) stanowią ściany gładkie i równe, wykończone gładzią bądź płytami gipsowo-kartonowymi. Drobne niedoskonałości podłoża (niewielkie ubytki, grudki tynku, krzywizny ściany) pozwalają ukryć farby strukturalne – ciekawe efekty (np. w postaci form geometrycznych albo roślinnych) uzyskuje się dzięki zastosowaniu narzędzi do fakturowania (pac zębatych oraz specjalnych wałków i gąbek). Pamiętajmy jednak, że na ścianach z fakturą (czy to pomalowanych farbą strukturalną, czy wykończonych przestrzenną okładziną) łatwo osadza się kurz – nie są więc polecane osobom uczulonym na kurz i roztocza.

Małgorzata Kolmus
fot. Kaem (Hardy)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny