Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015

Bramy garażowe

Właściciele domów, którzy pragną komfortowo użytkować garaż, zwykle od razu zaopatrują go w solidną i trwałą bramę z napędem. Unika się wtedy ręcznej obsługi i moknięcia na deszczu podczas otwierania lub zamykania garażu. Wielu producentów i dystrybutorów proponuje kompleksową usługę: dobranie odpowiednich wrót i napędu wraz z montażem. Z takiej oferty skorzystała większość naszych Rozmówców i opowiedziała o doświadczeniach z eksploatacji bram.


Konkretny rodzaj bramy najlepiej wybrać już na etapie projektowania domu. Dlaczego? Ponieważ wtedy można prawidłowo przygotować dla niej otwór wjazdowy, przestrzeń w garażu i na podjeździe oraz doprowadzić instalację elektryczną w dobre dla napędu miejsce. Wiedząc, gdzie znajdzie się garaż i czy będzie on ogrzewany, łatwiej jest zadbać o stosowną izolację termiczną, a także o solidne zabezpieczenie przed włamaniem. Można również z góry uwzględnić fakt, że bramy garażowe o niestandardowych wymiarach bywają droższe nawet o 20–50%, od tych z typowymi wymiarami.

JEDNA DUŻA, CZY DWIE MAŁE?

Obecnie najczęściej buduje się obszerne garaże z dwoma miejscami postojowymi. Jeśli w otworze wjazdowym nie muruje się słupa, powstaje jeden szeroki wjazd, który zamyka podwójna brama garażowa. Takie rozwiązanie gwarantuje wygodne manewrowanie samochodami w obrębie garażu i na podjeździe. Brama o dużej powierzchni wymaga jednak zastosowania mocnego napędu (ręczna obsługa jest utrudniona przez ciężar wrót).

Lilianna Jampolska
fot. Wiśniowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!