Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Bramy garażowe

Właściciele domów, którzy pragną komfortowo użytkować garaż, zwykle od razu zaopatrują go w solidną i trwałą bramę z napędem. Unika się wtedy ręcznej obsługi i moknięcia na deszczu podczas otwierania lub zamykania garażu. Wielu producentów i dystrybutorów proponuje kompleksową usługę: dobranie odpowiednich wrót i napędu wraz z montażem. Z takiej oferty skorzystała większość naszych Rozmówców i opowiedziała o doświadczeniach z eksploatacji bram.


Konkretny rodzaj bramy najlepiej wybrać już na etapie projektowania domu. Dlaczego? Ponieważ wtedy można prawidłowo przygotować dla niej otwór wjazdowy, przestrzeń w garażu i na podjeździe oraz doprowadzić instalację elektryczną w dobre dla napędu miejsce. Wiedząc, gdzie znajdzie się garaż i czy będzie on ogrzewany, łatwiej jest zadbać o stosowną izolację termiczną, a także o solidne zabezpieczenie przed włamaniem. Można również z góry uwzględnić fakt, że bramy garażowe o niestandardowych wymiarach bywają droższe nawet o 20–50%, od tych z typowymi wymiarami.

JEDNA DUŻA, CZY DWIE MAŁE?

Obecnie najczęściej buduje się obszerne garaże z dwoma miejscami postojowymi. Jeśli w otworze wjazdowym nie muruje się słupa, powstaje jeden szeroki wjazd, który zamyka podwójna brama garażowa. Takie rozwiązanie gwarantuje wygodne manewrowanie samochodami w obrębie garażu i na podjeździe. Brama o dużej powierzchni wymaga jednak zastosowania mocnego napędu (ręczna obsługa jest utrudniona przez ciężar wrót).

Lilianna Jampolska
fot. Wiśniowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny