Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Okna fasadowe

Zanim zdecydujemy się na konkretny model okna i dostawcę, powinniśmy dobrze poznać ofertę rynku i być świadomym swoich potrzeb, aby dobrać produkt, który sprawdzi się idealnie właśnie w naszym domu.


Dynamicznie działająca konkurencja w branży okiennej pracuje na korzyść kupujących. Coraz lepsze parametry oferowanych okien, stale rozwijane rozwiązania podnoszące ich wartości użytkowe, a także nowoczesny i bogaty design dają niemal nieograniczone możliwości. Ważne, aby z tego obszernego zbioru wybierać rozsądnie. Będzie to możliwe, gdy poznamy i zrozumiemy ofertę producentów, racjonalnie dobierając ją do naszego domu. Warto też wiedzieć przed czym się bronić, aby nie wpaść w pułapkę marketingowych sztuczek.

Z jakiego materiału?

Na rynku znajdziemy okna z PVC, drewna, aluminium oraz łączące dwa ostatnie materiały.

 

Każde z tych rodzajów okien może osiągać niemal jednakowe parametry techniczne. To co je różni, to właściwości użytkowe, walory estetyczne oraz cena. W przypadku okien z PVC i aluminium nie będziemy musieli przeprowadzać zabiegów konserwujących. Okna te wystarczy raz na jakiś czas umyć. Okna drewniane natomiast wymagają odnawiania powłoki malarskiej od strony zewnętrznej co 2 do 5 lat – jeśli powierzchnia ram i ościeżnic pomalowana jest lakierem przezroczystym bądź co 5 do 8 lat – gdy powłoka jest z farby kryjącej.

 

Profile drewniane stosunkowo łatwo się naprawia – starą farbę można zeszlifować, a ubytki uzupełnić szpachlą. W przypadku okien drewnianych z aluminiowymi nakładkami od zewnątrz, sprawa jest jeszcze prostsza – uszkodzone nakładki wystarczy wymienić. Naprawa zarysowanego profilu z PVC pokrytego okleiną jest natomiast niemożliwa. Łatwiej będzie w przypadku profili barwionych w masie – tu ubytki można wypełnić żywicą epoksydową, a miejsce naprawy pomalować specjalną farbą.

Emilia Rosłaniec
fot. Veka

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny