Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Parkiet, panele, deski

Posadzki z parkietu bądź paneli cieszą się dużym powodzeniem. To dlatego, że są odbierane jako ciepłe i przyjemne w dotyku. Ponadto klepki i deski, które można kupić dzisiaj, cechuje wyższa niż kiedyś odporność – obecnie nie dziwi już nawet drewno w łazience.


Dodatki we wnętrzu możemy zmieniać co sezon, posadzka zostaje na lata. Jest jednym z elementów przesądzających o wystroju pomieszczenia. Musi być estetyczna i praktyczna. Wybór nie jest prostym zadaniem, ponieważ różnorodność produktów, podobnie jak rozpiętość cenowa, jest bardzo duża.

 

Posadzki z parkietu, desek albo paneli układa się najczęściej w pokojach dziennych, sypialniach, gabinetach, ale niektóre gatunki drewna (szczególnie te egzotyczne) można stosować również w kuchni i łazience. Na salony wkracza też tzw. parkiet przemysłowy, choć ten najlepiej pasuje do wnętrz nowoczesnych.

Gdzie sprawdza się parkiet?

Kto chce mieć ekologiczną podłogę, po której z przyjemnością chodzi się boso, wybiera parkiet – materiał z tradycjami. Drewno cenimy przede wszystkim za naturalny, elegancki wygląd – ma niepowtarzalną barwę i rysunek słoi (trudno znaleźć dwa takie same elementy). Jest miłe, ciepłe w dotyku. Dobrze izoluje termicznie oraz akustycznie. Można je odnawiać, cyklinować i lakierować. Ponadto nie przyciąga kurzu, zatem poleca się go do domów alergików.

 

Niestety, zarówno materiał, jak i jego ułożenie sporo kosztuje. Prawidłowy montaż takiej posadzki wymaga doświadczenia i jest czasochłonny. Większość parkietów nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe (klepki znacznie gorzej przewodzą ciepło, niż płytki ceramiczne). Miękkie gatunki drewna (sosna, jodła, świerk) są dość wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne – nie sprawdzają się w miejscach intensywnie eksploatowanych, takich jak korytarze, kuchnie, pokoje dziecięce. Za to parkiet, który jest prawidłowo ułożony, i o który się odpowiednio dba, może posłużyć kilkadziesiąt lat.

Małgorzata Kolmus
fot. Kronopol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny