Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Wymiana pokrycia z lekkiego na ciężkie i z ciężkiego na ciężkie

Każda więźba dachowa ma określoną wytrzymałość, dlatego przystępując do wymiany pokrycia dachowego trzeba brać pod uwagę jej parametry. O ile zastąpienie starych dachówek nowymi – ze względu na podobną wagę – nie nastręcza większych problemów, to już wymiana pokrycia lekkiego na ciężkie wiąże się najczęściej z koniecznością wzmocnienia konstrukcji dachu.


Pokrycia dachowe znacznie różnią się od siebie wagą. Najlżejsza blacha aluminiowa waży niespełna 2 kg/m², blachodachówki ok. 5 kg/m², a gonty bitumiczne i płyty azbestowo- cementowe prawie 15 kg/m². Dużo większe obciążenie dla konstrukcji stanowią dachówki cementowe (40–60 kg/m²) i ceramiczne (45–90 kg/m²). Pokrycia te traktowane są jako ciężkie i już na etapie projektowania konstrukcji dachowej wymagają uwzględnienia tak dużego obciążenia.

 

Trzeba też brać pod uwagę to, że z czasem więźba ulega korozji biologicznej i samoistnym odkształceniom, co powoduje zmniejszenie jej pierwotnej wytrzymałości. Zakres robót remontowych na dachu w dużym stopniu zależy więc od tego, na jakie pokrycie się zdecydujemy i w jakim stanie jest więźba naszego dachu.

Z ciężkiego na ciężkie

Dachy kryte dotychczas ciężkimi pokryciami bez trudu pokryjemy dachówką ceramiczną lub cementową. Na taką wymianę decydujemy się głównie wtedy, gdy stare pokrycie uległo zniszczeniu przez huraganowy wiatr, bądź gdy na dachu znajdują się trudne do usunięcia zanieczyszczenia, a chcemy uzyskać elegancki wygląd. Oczywiście niezbędne będzie sprawdzenie stanu konstrukcji dachowej – czy nie nastąpiło jej uszkodzenie na skutek butwienia drewna, zniszczenia przez owady, czy też nadmiernych odkształceń. Uszkodzenia powstają przeważnie na ograniczonej powierzchni, np. tam, gdzie przeciekała woda.

 

Niekiedy wystarczy zatem wymienić zniszczone fragmenty więź by lub ją wzmocnić, przybijając nakład ki w miejscach ugięcia krokwi czy mocując dodatkowe zastrzały. Znaczące odciążenie konstrukcji dachowej uzyskamy, gdy na dachu ułożona była dachówka karpiówka „w łuskę” lub „koronkę” – czyli najcięższa odmiana pokrycia dachówką. Wymiana jej na zakładkową dachówkę profilowaną zmniejszy obciążenie prawie o połowę. Oczywiście przy znacznym uszkodzeniu więźby dachowej pozostaje jedynie jej wymiana i dostosowanie do nowego pokrycia dachowego.

 

Sama wymiana nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy usunąć stare dachówki i ułożyć nowe, przy czym konieczna może się okazać wymiana listew montażowych dostosowanych rozstawieniem do zamocowania nowych dachówek. Jeśli dotychczasowe pokrycie układane było tylko na łatach (np. nad strychem nieogrzewanym), a kąt nachylenia połaci jest mniejszy niż 45º, warto przed ułożeniem nowej dachówki zamocować na krokwiach folię paroprzepuszczalną i kontrłaty. Dzięki temu zwiększy się szczelność dachu i zabezpieczenie przed skapywaniem kondensującej pod pokryciem pary wodnej oraz wdmuchiwaniu śniegu w czasie zadymki.

Cezary Jankowski
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny