Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Murowany z pełnym piętrem

Architekturę domu Moniki i Maćka autor projektu określił jako nowoczesny styl klasyczny. Elegancka, geometryczna bryła z dwoma pełnymi kondygnacjami i spójnymi elementami architektonicznymi na zewnątrz została starannie dopasowana do funkcji użytkowych we wnętrzach.


Właściciele najpierw mieszkali w domu z drewnianą konstrukcją szkieletową, który Maciek postawił zanim poznał Monikę. Choć budynek miał pow. 190 m2 i ergonomiczny układ wnętrz, postawili na sąsiedniej działce nowy. Powód był prosty – tym razem chcieli wspólnie zaprojektować rodzinną siedzibę, dopasowując ją w detalach do potrzeb funkcjonalnych i estetycznych. Priorytetem był murowany dobrze oświetlony dom w nowoczesnym stylu i z pełnym piętrem.

Obok poprzedniego domu

Kiedy zapadła decyzja o wyprowadzeniu się z domu szkieletowego, właściciele rozważali osiedlenie się na przedmieściach miasta, w którym pracują. Szybko wycofali się z tego zamysłu, doceniając dobre kontakty z sąsiadami i lokalizację drugiej działki, która przylega do tej, na której dotąd mieszkali. Po jej zakupie w 2007 r. (za 170 000 zł) Maciek proponował żonie, żeby połączyć działki, powiększając ogród przy domu szkieletowym, lecz Monika nie widziała w tym sensu ze względu na bardziej uciążliwą opiekę. Pustą parcelę zabudowali po trzech latach.

 

Zaletą parceli jest położenie na terenie dobrze uzbrojonym w media – opowiada Monika. – Podczas wznoszenia nowego domu mogliśmy w miarę tanio przyłączyć go do sieci elektrycznej, gazowej, kanalizacyjnej. Wywierciliśmy własną studnię, lecz kiedy rozbudowano sieć wodociągu, obligatoryjnie musieliśmy opłacić jej wejście na posesję. Uzdatniamy wodę ze studni, więc tę sieciową na razie traktujemy jako rezerwową. Wadą działki jest nieoptymalny układ w strony świata – główne kierunki położone się w jej narożnikach. Architekt, którego wybraliśmy do opracowania projektu domu, poradził sobie z tym układem, ukośnie ustawiając na niej budynek. Dzięki temu uzyskał możliwość modelowego oświetlenia najważniejszych pomieszczeń od strony wschodu, południa i zachodu.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny