Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2015
Lekkie pokrycia dachowe

W grupie tzw. lekkich pokryć dachowych najpopularniejsze są blachodachówki, blachy płaskie (np. układane na rąbek stojący) oraz dachówki i gonty bitumiczne. Stosuje się również faliste płyty bitumiczne i faliste płyty włóknowo-cementowe. Różnego typu lekkie pokrycia dachowe wykorzystali nasi rozmówcy. Poniżej zamieszczamy zebrane od nich doświadczenia i opinie.


Pokrycia dachowe umownie podzielono na lekkie i ciężkie. Do grupy lekkich zalicza się te materiały, których ciężar nie przekracza kilkunastu kilogramów na metr kwadratowy. Wśród nich są gonty papowe, blachy płaskie i blachodachówki, faliste płyty bitumiczne, faliste płyty włókowo-cementowe. Grupa pokryć ciężkich obejmuje m.in. dachówki ceramiczne i cementowe, ważące aż 40–90 kg/m2 oraz strzechę o wadze 40–80 kg/m2.

PODKŁAD POD LEKKIE POKRYCIA DACHOWE

Podkład, w formie deskowania lub ołacenia, układa się na konstrukcji dachu, a dopiero na nim – pokrycie zewnętrzne. Dlatego można stwierdzić, że bez prawidłowo przygotowanego podkładu, nie da się ułożyć dobrego pokrycia dachu. Określenie dobry oznacza w przypadku podkładu – odpowiednio szczelny, sztywny i wentylowany, dobrany do kąta nachylenia połaci dachu oraz rodzaju wybranego pokrycia wierzchniego.

 

Pełne deskowanie usztywnia konstrukcję dachu. Tradycyjnie wykonuje się je z wąskich desek (o szer. do 150 mm i gr. 19–25 mm) albo ze sklejki wodoodpornej o grubości 12–18 mm. Nowocześniejszym rozwiązaniem jest przybicie do krokwi płyt drewnopochodnych (OSB, mpf) o gr. 15–22 mm. Na takim podłożu układa się potem trwały materiał hydroizolacyjny – papę albo folię wstępnego krycia (FWK). Równego, gładkiego i sztywnego podkładu wymagają pokrycia z płaskiej blachy oraz materiałów bitumicznych (papy, gonty).

 

Ołacenie konstrukcji polega na przybiciu na krokwiach dachowych rusztu z drewnianych listew, czyli łat i kontrłat. Kontrłaty nabija się równolegle do krokwi, a łaty prostopadle do nich. Najczęściej stosuje się łaty o wys. 40–50 mm i szer. 38–60 mm, w rozstawie co 300–400 mm. Przekrój łat i ich rozstaw zależy m.in. od ciężaru i sztywności pokrycia, kąta nachylenia połaci, rozstawu krokwi. Dawniej stosowano samo ołacenie, ale obecnie więźbę dachu osłania się również folią dachową (przeważnie membraną, czyli wytrzymałą folią wielowarstwową o wysokiej paroprzepuszczalności). Mocuje się ją bezpośrednio na krokwiach, zważając na zwrócenie jej odpowiednią stroną do dołu. Dopiero na niej nabija się ołacenie. Prawidłowo przygotowany ruszt zapewnia dobrą wentylację pomiędzy podkładem a pokryciem wierzchnim. Ołatowanie wykonuje się pod blachodachówki oraz płyty faliste.

Lilianna Jampolska
fot. Pfleiderer

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny