Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2010
Schody
Wybór schodów to kompromis pomiędzy wygodą, bezpieczeństwem i estetyką. A także kosztami, bardzo różnymi w zależności od wybranej technologii wykonania oraz rodzaju wykończenia schodów.

Schody
(fot. Grot)
O wyborze rodzaju, a także miejsca schodów warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu. Można wybrać schody w salonie – będą one widocznym elementem dekoracyjnym, a ponadto zaoszczędzimy miejsce, które przeznaczone byłoby na klatkę schodową.

 

Warto jednak pamiętać, że salon przestanie być wtedy prywatną przestrzenią, a stanie się częścią komunikacyjną domu. Jeśli chcemy kondygnacje izolować od siebie, warto wybrać klatkę schodową – wtedy salon będzie miejscem spokojnego wypoczynku, gdzie nie dochodzą hałasy z innych pomieszczeń.

 

Pamiętajmy również, że okazałe gabaryty schodów nie pozwolą zmieścić się w przestrzeni przeznaczonej na klatkę schodową, a zbyt strome czy wąskie schody będą niewygodne w codziennym użyciu.

 

Planując schody i balustradę, warto wziąć pod uwagę możliwości najmniej sprawnych i najmłodszych domowników. Modna, ażurowa i lekka forma schodów, pozbawiona bezpiecznej poręczy i wygodnego pochwytu, może okazać się niepraktyczna w domu pełnym dzieci czy zwierzaków. Takie schody mogą też być dla nich niebezpieczne. Warto wybrać od razu taki projekt domu, w którym rodzaj i miejsce schodów zgodne są z naszymi potrzebami.

 

Często autorzy projektów pozwalają na wprowadzenie niewielkich poprawek, np. zmiany szerokości biegów schodowych, liczby stopni i wymiarów schodów. Jeśli zmiany miałyby być większe, zwykle należy uzyskać zgodę autora projektu.

KONSTRUKCJA

Schody wymagają mocnego podparcia lub zakotwienia w murze. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane.

 

Konstrukcja wspornikowa. Bieg schodowy lub pojedyncze stopnie zakotwione są w ścianie nośnej tylko z jednej strony. Najpopularniejszym jej wariantem są dwubiegowe schody żelbetowe, wylewane na budowie w deskowaniu. Mniej popularne odmiany to wylewane schody jednobiegowe lub najbardziej efektowne pojedyncze stopnie, tworzące jeden widowiskowo „zawieszony” w przestrzeni bieg.

 

Konstrukcja dwuwspornikowa. Bieg schodów zakotwiony w ścianie opiera się dodatkowo na jednej belce (stalowej, żelbetowej, drewnianej), umieszczonej pod biegiem, pośrodku jego szerokości. Inna odmiana to schody oparte jedynie na dwóch belkach, umieszczonych pod biegiem równolegle. W obu wariantach schody mogą być pełne lub ażurowe – belki są wówczas widoczne – a same stopnie bywają wykonane z różnych materiałów.

 

Konstrukcja policzkowa. Elementami nośnymi są dwie belki „ujmujące” pomiędzy siebie bieg schodowy. Najczęściej spotykany wariant i również najpraktyczniejszy to policzkowe schody drewniane. Belki policzkowe i wspornikowe muszą opierać się na elementach nośnych budynku: u dołu na stropie, u góry – na ścianie konstrukcyjnej, belce stropowej lub nośnym elemencie spocznika.

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny