Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2010
Schody
Wybór schodów to kompromis pomiędzy wygodą, bezpieczeństwem i estetyką. A także kosztami, bardzo różnymi w zależności od wybranej technologii wykonania oraz rodzaju wykończenia schodów.

Schody
(fot. Grot)
O wyborze rodzaju, a także miejsca schodów warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu. Można wybrać schody w salonie – będą one widocznym elementem dekoracyjnym, a ponadto zaoszczędzimy miejsce, które przeznaczone byłoby na klatkę schodową.

 

Warto jednak pamiętać, że salon przestanie być wtedy prywatną przestrzenią, a stanie się częścią komunikacyjną domu. Jeśli chcemy kondygnacje izolować od siebie, warto wybrać klatkę schodową – wtedy salon będzie miejscem spokojnego wypoczynku, gdzie nie dochodzą hałasy z innych pomieszczeń.

 

Pamiętajmy również, że okazałe gabaryty schodów nie pozwolą zmieścić się w przestrzeni przeznaczonej na klatkę schodową, a zbyt strome czy wąskie schody będą niewygodne w codziennym użyciu.

 

Planując schody i balustradę, warto wziąć pod uwagę możliwości najmniej sprawnych i najmłodszych domowników. Modna, ażurowa i lekka forma schodów, pozbawiona bezpiecznej poręczy i wygodnego pochwytu, może okazać się niepraktyczna w domu pełnym dzieci czy zwierzaków. Takie schody mogą też być dla nich niebezpieczne. Warto wybrać od razu taki projekt domu, w którym rodzaj i miejsce schodów zgodne są z naszymi potrzebami.

 

Często autorzy projektów pozwalają na wprowadzenie niewielkich poprawek, np. zmiany szerokości biegów schodowych, liczby stopni i wymiarów schodów. Jeśli zmiany miałyby być większe, zwykle należy uzyskać zgodę autora projektu.

KONSTRUKCJA

Schody wymagają mocnego podparcia lub zakotwienia w murze. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane.

 

Konstrukcja wspornikowa. Bieg schodowy lub pojedyncze stopnie zakotwione są w ścianie nośnej tylko z jednej strony. Najpopularniejszym jej wariantem są dwubiegowe schody żelbetowe, wylewane na budowie w deskowaniu. Mniej popularne odmiany to wylewane schody jednobiegowe lub najbardziej efektowne pojedyncze stopnie, tworzące jeden widowiskowo „zawieszony” w przestrzeni bieg.

 

Konstrukcja dwuwspornikowa. Bieg schodów zakotwiony w ścianie opiera się dodatkowo na jednej belce (stalowej, żelbetowej, drewnianej), umieszczonej pod biegiem, pośrodku jego szerokości. Inna odmiana to schody oparte jedynie na dwóch belkach, umieszczonych pod biegiem równolegle. W obu wariantach schody mogą być pełne lub ażurowe – belki są wówczas widoczne – a same stopnie bywają wykonane z różnych materiałów.

 

Konstrukcja policzkowa. Elementami nośnymi są dwie belki „ujmujące” pomiędzy siebie bieg schodowy. Najczęściej spotykany wariant i również najpraktyczniejszy to policzkowe schody drewniane. Belki policzkowe i wspornikowe muszą opierać się na elementach nośnych budynku: u dołu na stropie, u góry – na ścianie konstrukcyjnej, belce stropowej lub nośnym elemencie spocznika.

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny