W czasie eksploatacji domu najwięcej wydajemy zwykle właśnie na ogrzewanie. Wybór jego rodzaju to decyzja na wiele lat. Trzeba ją dobrze przemyśleć, bo nie każde rozwiązanie będzie pasować do wymarzonego domu, a także naszego trybu życia.
RODZAJ PALIWA
(fot. Elektra)
O wyborze paliwa powinna decydować jego dostępność i cena, choć oczywiście powinniśmy też uwzględnić własne oczekiwania. Chętnie wybierany gaz ziemny dostępny jest tylko tam, gdzie jest sieć gazowa. O takich paliwach jak słoma czy „wierzba energetyczna” warto myśleć tylko wówczas, jeśli są dostępne w najbliższej okolicy, w pewnym stopniu dotyczy to również drewna. Może się też zdarzyć, że dziś te paliwa są dostępne, ale co zrobimy, jeśli miejscowy gospodarz, od którego kupowaliśmy słomę, założy sad?
Do ogrzewania domu paliwem stałym, gazem płynnym oraz olejem opałowym potrzebne jest odpowiednie miejsce na skład lub zbiornik paliwa – najwięcej na słomę oraz drewno, przy czym nie każde pomieszczenie nadaje się na taki magazyn.
Ceny paliw są bardzo zmienne, trudno zatem przewidzieć, jakie będą za kilka lat. Ceny oleju opałowego i gazu płynnego zależą w bardzo dużym stopniu nie tylko od mechanizmów rynkowych, ale od polityki podatkowej państwa. Także ceny najtańszego od lat paliwa, czyli węgla, rosną, a dwa lata temu w sezonie grzewczym trudno było w ogóle kupić węgiel o określonym sortymencie (szczególnie popularny groszek). Dlatego porównanie cen ciepła, uzyskiwanego z różnych paliw, wcale nie jest łatwe, a uwzględnienie tylko samej ceny opału wprowadza w błąd. Trzeba również pamiętać o kosztach transportu, odmiennej sprawności różnych urządzeń grzewczych, możliwości pozwalającego oszczędzać energię sterowania pracą instalacji itd.
KOTŁY GAZOWE I OLEJOWE
Ogrzewanie domu paliwem gazowym lub płynnym jest wygodne: obsługa kotłów nie wymaga żadnych uciążliwych czynności eksploatacyjnych, a ich pracę znacznie łatwiej zautomatyzować niż pracę kotłów na paliwo stałe. Wszystkie obecnie produkowane kotły umożliwiają utrzymanie określonej temperatury wody grzewczej. W razie potrzeby można je błyskawicznie wygasić lub ponownie uruchomić. Kotły gazowe i olejowe pracują zwykle w instalacjach zabezpieczonych zamkniętym naczyniem wzbiorczym, co ogranicza zawartość tlenu w wodzie, a więc zmniejsza zagrożenie korozją i pozwala na zastosowanie dowolnych grzejników.
Jeśli w instalacji krąży niewielka ilość wody, a kocioł współpracuje z regulatorem temperatury, można – zależnie od potrzeb – precyzyjnie regulować ilość wytwarzanego ciepła. Pozwala to oszczędzać energię, bo możemy obniżać temperaturę, jeśli nie ma nas w domu lub pojawiają się zyski ciepła, np. od słońca.
Kotły gazowe mogą być zasilane gazem ziemnym z sieci gazowej lub gazem płynnym ze zbiornika przydomowego. Gaz płynny bywa też określany mianem LPG lub propan–butan, choć gaz używany do celów grzewczych zawiera głównie propan. Praktycznie każdy kocioł gazowy można łatwo przystosować do spalania zarówno gazu ziemnego, jak i płynnego. Nieco inne wymagania powinno jednak spełniać pomieszczenie, w którym jest on zainstalowany. Paliwem dla kotłów olejowych jest uzyskiwany z ropy naftowej olej opałowy, którego skład jest bardzo zbliżony do oleju napędowego stosowanego w silnikach Diesla. Do użytkowania takiego kotła musimy nie tylko przewidzieć w budynku miejsce na kotłownię, ale także na odpowiednio zabezpieczony magazyn ze zbiornikami paliwa.
Choć przepisy dopuszczają umieszczenie ich na zewnątrz, jest to rzadko stosowane rozwiązanie. Jeśli już je zastosujemy, to wówczas najlepiej wykonać zbiornik podziemny, by zabezpieczyć paliwo przed silnym mrozem. Z punktu widzenia użytkownika podstawowe cechy kotłów na gaz i olej są takie same. Warto je poznać, zanim zdecydujemy się na zakup.
Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010