Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2010
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Typowe grzejniki ścienne wciąż dominują w domach jednorodzinnych, jednak ogrzewanie podłogowe zyskuje z czasem coraz więcej zwolenników. O czym trzeba wiedzieć, by najlepiej dopasować te elementy do naszego domu i zasilającego instalację kotła centralnego ogrzewania lub innego źródła ciepła?

GRZEJNIKI PŁYTOWE

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe - pusty
(fot. Glen Dimplex)
Najpopularniejsze w domach jednorodzinnych są stalowe grzejniki płytowe – produkowane w bardzo dużym wyborze i w przystępnych cenach. Taki grzejnik to jedna lub kilka płyt grzejnych, wewnątrz których przepływa gorąca woda. Najczęściej grzejnik ma ponadto ożebrowanie konwekcyjne, które poprawia wymianę ciepła z otoczeniem. W efekcie grzejniki płytowe oddają ciepło zarówno przez promieniowanie, jak i konwekcję.

 

Stalowe grzejniki płytowe przeznaczone są do pracy w instalacjach z zamkniętym naczyniem wzbiorczym, raczej przy stabilnej temperaturze i ciśnieniu wody. W instalacji z takimi grzejnikami krąży jej niewiele, bo ich pojemność jest mała. Umożliwia to skuteczne regulowanie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach – zarówno za pomocą głowic termostatycznych przy grzejnikach, jak i regulatorów temperatury sterujących pracą nowoczesnego kotła.

 

W związku z podatnością na korozję, nie zaleca się montażu stalowych grzejników płytowych w pomieszczeniach „mokrych”, takich jak łazienka czy pralnia. Lepiej też nie łączyć bezpośrednio stali i miedzi, a jeśli instalacja jest wykonana z rur miedzianych, do wody grzewczej warto dodać środki przeciwdziałające korozji.

KONWEKTORY

Przy odpowiedniej konstrukcji grzejnik może przekazywać nawet 80–90% ciepła przez konwekcję i wtedy nazywany jest konwektorowym lub konwektorem. Wybór takich grzejników jest mniejszy niż grzejników płytowych, a ceny wyraźnie wyższe.

 

Grzejnik konwektorowy jest zbudowany z kilku rurek, którymi przepływa gorąca woda, oraz wielu połączonych z nimi cienkich blaszek. Błyskawicznie ogrzewają one powietrze, powodując tym samym jego ruch ku górze. Grzejnik ma otwory u dołu oraz u góry obudowy, przez które powietrze swobodnie przepływa. Konwektory przeznaczone są do pracy w układach z zamkniętym naczyniem wzbiorczym. Mają najmniejszą ze wszystkich grzejników wodnych pojemność, więc bardzo szybko reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło. Umożliwiają zatem wykorzystanie możliwości nowoczesnych kotłów sterowanych rozbudowaną automatyką (np. pogodową) i sprzyjają oszczędnemu zużyciu energii, bo działają tylko wtedy, gdy ciepło jest rzeczywiście potrzebne. To przydatne także w pomieszczeniach użytkowanych tylko kilka godzin w ciągu doby lub sezonowo.

 

W przypadku tego rodzaju grzejników parametry pracy instalacji, a zwłaszcza temperatura i szybkość przepływu wody, muszą być ściśle kontrolowane, bo nawet chwilowe anomalie są wyraźnie odczuwane.

 

Grzejniki konwektorowe mają niewielkie wymiary i są bardzo lekkie (można je wieszać na lekkich ściankach działowych). Specjalne ich odmiany można zaś ukryć w płytkich kanałach w podłodze, np. w pobliżu dużych przeszklonych drzwi tarasowych, gdzie nie ma miejsca na typowe grzejniki podokienne.

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny