Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2010
Ściany działowe
Ściany działowe – murowane albo z płyt gipsowo-kartonowych, pustaków szklanych lub ceramiki. Dzisiejsze technologie dają wiele możliwości. Ważne, by były solidne, trwałe i dobrze tłumiły hałas.

Ściany działowe
(fot. Cersanit)
Dzięki ścianom działowym można wyodrębnić poszczególne pomieszczenia w domu. Ale w jaki sposób dobrze podzielić przestrzeń oraz wykonać ściany wewnętrzne w sposób trwały i estetyczny?

 

Ściany działowe można wykonywać równolegle ze ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi konstrukcyjnymi lub dopiero w późniejszych etapach budowy. Jeśli po jakimś czasie zajdzie potrzeba ich wyburzenia, w najmniejszym stopniu nie zaszkodzi to konstrukcji domu. Ściany działowe można również przenosić w inne miejsca, ale w takim przypadku trzeba się skonsultować z konstruktorem. Wyda on opinię, czy dany strop może przenieść ciężar przesuniętej ściany działowej, a jeśli okaże się to niemożliwe, to sporządzi projekt jego wzmocnienia.

 

W ścianę działową pełnej wysokości na ogół wstawia się drzwi. Jednak równie popularne jak tradycyjne ściany są ostatnio rozmaite półścianki, które nie dzielą przestrzeni na dwa osobne pomieszczenia, a tylko wydzielają funkcjonalne kąciki.

 

Ściany działowe powinny być lekkie, ponieważ stawia się je najczęściej w miejscach, pod którymi nie ma wewnętrznych ścian nośnych. Każda ściana działowa powinna być ponadto dobrze zamocowana do ściany nośnej, z którą się styka. Nie wszystkie ściany działowe muszą być z tego samego materiału. Na parterze najkorzystniej jest wykonać przegrody z cegieł lub bloczków silikatowych. Podłoga na gruncie zazwyczaj bez problemów przenosi pochodzące od nich obciążenie. Taka masywniejsza ścianka działowa ma tę zaletę, że zawieszenie na niej szafek kuchennych nie wiąże się z większymi problemami. Na poddaszu sprawdzą się natomiast lekkie ściany szkieletowe z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Nie obciążą one stropu, a jednocześnie spełnią wszystkie wymagania użytkowe.

ŚCIANY CERAMICZNE

Ściany ceramiczne są masywne, dzięki czemu dobrze tłumią hałas. Bez problemu można wieszać na nich ciężkie przedmioty. Do wykonania ścian działowych można używać cegieł pełnych, a także lżejszych dziurawek lub kratówek. Przegrody te mają grubość 12 cm.

 

Ściany działowe można też wymurować z pustaków oraz z nieco przypominających je wyglądem cegieł modularnych. Wznosi się z nich ściany o grubości 9–12 cm. Dzięki wyprofilowaniu boków na pióro i wpust, zaprawą można łączyć tylko spoiny poziome.

 

Ściany działowe można wznosić również z ceramiki poryzowanej, która ma lepsze właściwości termoizolacyjne, ale jest droższa od tradycyjnej. Najcięższym, ale też najlepiej tłumiącym dźwięki materiałem są cegły pełne i drążone, z których wznosi się ściany grubości 12 cm. Wyroby ceramiczne mają klasy 3,5; 5; 7,5; 10; 15 lub 20, które odpowiadają wytrzymałości materiału na ściskanie i są podawane w megapaskalach.

 

Ponieważ ścianki działowe nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, nie muszą być wznoszone z wyrobów najwyższej klasy. Do wznoszenia dekoracyjnych ścian nietynkowanych znakomicie nadają się cegły klinkierowe i licowe. Mogą być drążone (lżejsze) lub pełne (cięższe). Mają bogatą kolorystykę (od kremowego, poprzez różne odcienie czerwieni i brązów, aż po niemal czarny).

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny