Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2010
Kominy i kominki
Choć jest to możliwe, to raczej nie wyobrażamy sobie domu bez komina. Kominy służą do wyprowadzenia ponad dach wylotu kanałów różnych instalacji. Ich budowa i rozmieszczenie wpływają zarówno na funkcjonowanie ogrzewania czy wentylacji, jak i na wygląd domu.

Kominy i kominki
(fot. CJ Blok)
W jednym kominie najczęściej znajduje się kilka kanałów. Kanały mogą być następujące:

  • dymowe, czyli odprowadzające produkty spalania paliw stałych (węgla, drewna, peletów itp.);
  • spalinowe, którymi płyną produkty spalania paliw gazowych i płynnych (gazu ziemnego/płynnego albo oleju opałowego);
  • wentylacyjne, którymi wypływa na zewnątrz zużyte (zawierające np. zbyt dużo dwutlenku węgla lub wilgoci) powietrze z pomieszczeń.
Każdy rodzaj kanału musi mieć inne cechy, np. zakres odporności na temperaturę czy agresywne składniki zawarte w dymie lub spalinach. Ponadto nie należy do tego samego kanału wentylacyjnego przyłączać kilku pomieszczeń, szczególnie o różnym przeznaczeniu, np. kuchni i sypialni, by kanał nie stał się drogą przenikania zanieczyszczeń pomiędzy nimi.

 

Dość często wykorzystuje się także kanał w kominie, by wyprowadzić ponad dach zakończenie pionu kanalizacyjnego.

KIEDY NIEZBĘDNY?

Kotłownia. Kotły na paliwo stałe oraz kotły olejowe, a także kotły gazowe z otwartą komorą spalania (czyli pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia) muszą zostać przyłączone do kanału odprowadzającego produkty spalania ponad dach. Na takie kotły wydziela się odrębne pomieszczenie – kotłownię, wyposażoną w sprawną wentylację grawitacyjną. Kanały wentylacyjne także muszą zostać wyprowadzone ponad dach. Komin jest więc niezbędny.

 

Tylko kotły gazowe, o mocy do 21 kW, z zamkniętą komorą spalania, mogą być wyposażone w tzw. kanał powietrzno- spalinowy wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę budynku.

 

Taki kocioł nie musi być instalowany w odrębnej kotłowni. Może znaleźć się np. w kuchni, łazience czy przedpokoju, ale już nie w sypialni lub salonie. Pomieszczenie, w którym jest kocioł z zamkniętą komorą spalania, także musi mieć zapewnioną wentylację (choćby na wypadek wycieku gazu), jednak przepisy nie określają jej rodzaju.

 

Kominek. Komin z kanałem dymowym jest niezbędny do funkcjonowania kominka. Zwykle pomieszczenie z kominkiem wyposaża się w wentylację grawitacyjną, a nie mechaniczną, sterowanie którą byłoby w praktyce dość kłopotliwe. Nawet kominki z wkładem i z wykonanym kanałem doprowadzającym powietrze z zewnątrz nie mają w pełni zamkniętej komory spalania i zasysają powietrze także z pomieszczenia (np. przez szczeliny przy popielniku), natomiast wentylacja mechaniczna musiałaby być zrównoważona lub nadciśnieniowa (dostarczać tyle samo lub nieco więcej powietrza niż zużywa kominek i przebywający w pomieszczeniu ludzie), co wobec zmiennych parametrów pracy kominka, który ponadto pracuje tylko okresowo, trudno osiągnąć.

 

Uwaga! Przepisy zabraniają wyposażania pomieszczenia z kominkiem (dotyczy to także kuchni połączonych z salonem), w samą mechaniczną instalację wyciągową (wywiewną), bo w niekorzystnych warunkach grozi to odwróceniem ciągu kominowego i przenikaniem produktów spalania do pomieszczeń.

 

Pomieszczenia o zwiększonej wilgotności i reszta domu. Sprawna wentylacja jest niezbędna w kuchniach, łazienkach czy pralniach, bo przynajmniej okresowo powietrze jest tam przesycone nadmiarem wilgoci, często też musimy usunąć zanieczyszczone powietrze o przykrym zapachu. W większości polskich domów nadal wykonuje się wentylację grawitacyjną, a więc takie pomieszczenia muszą sąsiadować z kominami, wyposażonymi w kanały wentylacyjne.

 

Wentylacja pozostałych pomieszczeń, np. sypialni, najczęściej odbywa się w sposób pośredni – powietrze z stamtąd przepływa w kierunku kanałów w łazienkach i kuchni. Jednak w praktyce okazuje się to często niewystarczające – ciąg powstający w kanałach, szczególnie bardzo krótkich, na poddaszu, jest bardzo słaby, a przepływ hamują ponadto drzwi (na drodze nigdy nie powinno być ich więcej niż dwie pary). Dlatego, szczególnie jeśli znajdują się z dala od kuchni i łazienek, pomieszczenia powinny mieć niezależną wentylację.

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny