Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2010
Podłogi
Stropy ułożone, a więc czas na podłogę. Zanim jednak umówimy się z ekipą, powinniśmy mieć za sobą decyzję co do rodzaju posadzek, czy ma być pod nimi ogrzewanie podłogowe, a także gdzie mają być łazienka, kuchnia i pralnia, w których podłogi muszą być odporne na wilgoć i wodę. Te decyzję są niezbędne, by właściwie dobrać rodzaj i grubość warstw podłogowych.

Podłogi
(fot. Kronopol)
Zastanówmy się, jaki chcemy uzyskać efekt końcowy – czy zależy nam przede wszystkim na łatwym utrzymaniu czystości, czy chcemy dodać wnętrzu więcej ciepła i przytulności, rozjaśnić je, czy może dopasować wykończenie podłogi do stylistyki wnętrza. Sprawdźmy, jakie mamy możliwości techniczne i jakie gotowi jesteśmy ponieść koszty.

 

Warto również przemyśleć poszczególne etapy projektu – jakie materiały będą potrzebne, jakie prace wykonamy sami, a do jakich zatrudnimy fachowców. Podłoga składa się z różnych warstw układanych na stropie lub na gruncie. Liczba warstw, ich rodzaj oraz kolejność ułożenia zależne są od tego, na czym podłoga jest ułożona, np. na stropie żelbetowym lub na gruncie oraz od rodzaju i funkcji pomieszczenia.

 

W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia, stosuje się różne układy warstw z odpowiednio dostosowanych materiałów. Warstwę wierzchnią, nazywaną również posadzką, można wykończać drewnem, płytkami, kamieniem. Można też pomalować ją farbą lub pokryć wykładziną. Posadzkę układa się na warstwie podkładowej, która może pełnić rolę wyrównującą, nośną, a także dociskową dla warstw izolacji cieplnej, akustycznej oraz przeciwwilgociowej. Wszystkie wymienione warstwy są ważne. Każda z nich powinna być umieszczona w projekcie, a potem zgodnie z nim starannie ułożona.

PODKŁADY

Wybór materiałów do wykonania warstwy podłogowej oraz wybór sposobu jej wykonania zależą od kilku czynników – konstrukcji stropu, rodzaju ułożonych izolacji oraz planowanego pokrycia podłogi. Podkład wykonuje się w postaci wylewki: betonowej, anhydrytowej lub układa z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo- włóknowych, z desek albo płyt OSB. Jeżeli podłoże jest dostatecznie równe oraz gdy układanie warstwy izolacyjnej nie jest planowane, podkład można wykonać w formie cienkiej wylewki wyrównującej.

 

IZOLACJE CIEPLNE To inaczej podkład wylewany na mokro z betonu lub gotowych zapraw cementowych anhydrytowych. Jastrych układany jest na izolacjach cieplnych oraz akustycznych. Powinien mieć grubość co najmniej 3,5 cm, a przy ogrzewaniu podłogowym odpowiednio więcej. Zazwyczaj używanym spoiwem jastrychu jest cement portlandzki, a wypełniaczem piasek.

 

Jeśli warstwa ta musi mieć większą grubość, piasek często zastępuje się żwirem lub pospółką. Jeżeli w podkładzie ma być umieszczona instalacja ogrzewania podłogowego lub zawiera on dodatki nadające mu wodoszczelność, do masy dodawane są jeszcze tzw. Plastyfikatory.

 

Instalację ogrzewania podłogowego pokrywa się podkładem pływającym, czyli takim, który jest oddzielony taśmą izolacyjną od ścian i innych elementów konstrukcyjnych budynku.

 

Zaprawa anhydrytowa jest bardzo płynna: ułatwia to jej wylewanie na dużych powierzchniach oraz powoduje, że przestrzeń pomiędzy rurami wodnego ogrzewania podłogowego wypełnia się bez problemu. Podkład taki nie kurczy się podczas schnięcia. Trzeba jednak pamiętać, że podkłady anhydrytowe nie są odporne na działanie wody i dlatego nie nadają się do pomieszczeń mokrych.

 

PODKŁADY PREFABRYKOWANE

 

Wykonuje się je z płyt wiórowych, gipsowych oraz anhydrytowych. Popularne są suche jastrychy z płyt gipsowo- kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Typowe wymiary płyt to: szerokość 60 cm i długość 200–240 cm (warstwa wierzchnia jest przesunięta względem spodniej o ok. 5 cm). Płyty gipsowo-włóknowe dostępne są także jako zespolone z warstwą izolacji akustycznej lub termicznej (styropian, miękka płyta pilśniowa lub wełna mineralna). Ich krawędzie profilowane są na pióro i wpust lub na zakład. Zapewnia to uzyskanie równych połączeń. Płyty układa się w dwóch warstwach, z zachowaniem mijankowego układu spoin.

 

Suchy jastrych można stosować również na drewnianych stropach belkowych, ponieważ jego ciężar jest niewielki. Podkłady te nie wymagają również prowadzenia prac mokrych i można je użytkować zaraz po wykonaniu prac montażowych.

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2010

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny