Systemowa izolacja pod wodne ogrzewanie podłogowe

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Systemowa izolacja pod wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe jest obecnie jednym z popularniejszych systemów grzewczych w Polsce. Bez wątpienia zainteresowanie nim jeszcze wzrośnie ze względu na unijny zakaz montażu pieców gazowych. W wielkim skrócie składa się ono z systemu rurek zatopionych w jastrychu. Przepływająca przez nie woda ogrzewa podłogę, a ta, ze swojej dużej powierzchni oddaje ciepło do pomieszczeń. Aby instalacja działała prawidłowo, konieczne jest zastosowanie izolacji. Z myślą o tej technologii powstały płyty styropianowe Instal Panel.

aktualizacja: 2022-07-07 06:41:24
Styropmin

Ogrzewanie podłogowe jest eko

Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort cieplny, a wymaga stosunkowo niskiego zużycia energii - to jego niewątpliwy walor i powód, dla którego rozwiązanie to stosowane jest z powodzeniem w domach energooszczędnych. Zwykle wykonuje się je we wszystkich pomieszczeniach w budynku, również w łazience i kuchni. Dzięki temu inwestor zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym domu.

Zaletą ogrzewania podłogowego jest także to, że można na nie położyć właściwie każdy rodzaj podłogi - od paneli, poprzez płytki po drewno. Warto jednak przed zakupem sprawdzić na specyfikacji materiału, czy producent z jakichś przyczyn nie odradza montowania go na ogrzewaniu podłogowym.

Przed inwestorami stoi też wybór rodzaju "podłogówki". Instalacja może być bowiem zasilana za pomocą elektryki, powietrza lub wody.

Ogrzewanie elektryczne oparte jest na specjalnych przewodach grzewczych, foliach lub matach umieszczonych w podłodze. Nagrzewają się one - jak sama nazwa wskazuje - za pomocą prądu elektrycznego. "Podłogówka" zasilana ogrzewanym powietrzem składa się ze specjalnych kanałów zatopionych np. w płycie fundamentowej. Najbardziej popularne jest jednak ogrzewanie wodne. Jego instalacja składa się z systemu rurek zatopionych w jastrychu, przez które płynie ciepła woda. I właśnie do tego rodzaju ogrzewania podłogowego przeznaczone są płyty styropianowe Instal Panel.

W obecnych czasach myślenie o ekologii i szukanie rozwiązań wpływających korzystnie na środowisko nie jest fanaberią, a ratunkiem dla przyszłości kolejnych pokoleń. Dlatego powstają coraz to nowe uwarunkowania i przepisy, które niejako wymuszają zastosowanie technologii, generujących niski ślad węglowy i oszczędzających energię. Nie da się jednak osiągnąć maksymalnej oszczędności energii, bez dobrej izolacji. Oznacza to, że warto wybrać te rozwiązania, które są sprawdzone i efektywne. Takim bez wątpienia są płyty styropianowe.


Płyta styropianowa Instal Panel Alu (fot. Styropmin)

Płyty Instal Panel - krótka charakterystyka

Płyty Instal Panel układane są zarówno na podłogach na gruncie jak i między kondygnacjami. Są to płyty styropianowe, łatwe w montażu i dodatkowo ułatwiające instalację samego ogrzewania. Producent zastosował styropian o wysokich parametrach izolacyjnych oraz odporności na ściskanie. Oznacza to, że materiał ten zatrzymuje dużą ilość ciepła i dobrze znosi duże obciążenia.

Płyty Instal Panel pokryte są z jednej strony srebrną tkaniną polipropylenową lub folią metalizowaną. Dzięki nim doskonale izolują, znakomicie sprawdzając się w budownictwie energooszczędnym.

Płyta styropianowa Instal Panel Alu (fot. Styropmin)

Rodzaje płyt Instal Panel

Producent oferuje trzy rodzaje płyt - Instal Panel Alu, Instal Panel PP oraz Instal Panel Passive PP. Płyty Instal Panel Alu to białe płyty EPS 100 pokryte polipropylenową, metalizowaną folią stanowiącą dodatkową barierę ciepła. Instal Panel PP pokryte są polipropylenową tkaniną o wysokiej wytrzymałości mechanicznej.

Wymienione rodzaje płyt dostępne są w trzech różnych grubościach i wymiarach. Charakteryzują się doskonałą izolacyjnością termiczną (λ ≤ 0,036 W/mK) oraz wytrzymałością na zginanie (BS ≥150 kPa).

Innowacyjne płyty Instal Panel Passive PP to z kolei grafitowe płyty styropianowe pokryte polipropylenową tkaniną o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Odznaczają się jeszcze wyższą izolacyjnością termiczną (λ≤ 0,031 W/mK), są też jeszcze bardziej odporne na zginanie (BS ≥125 kPa).

Warto przed zakupem skontaktować się ze sprzedawcą lub projektantem, aby spośród podanych wariantów dokonać najlepszego wyboru dla naszej inwestycji.o

Filmowa instrukcja montażu płyt styropianowych Instal Panel

Prosty montaż

Montaż płyt ułatwia ich specjalna konstrukcja oraz duży format. Na uproszczenie prac, zwłaszcza związanych z docinaniem, wpływa też nadruk siatki, który się na nich znajduje.

Jak zaleca producent, montaż płyt należy zacząć od narożnika, a następnie trzeba układać je mijankowo (z przesunięciem względem siebie). Płyty łączy się zakładami folii za pomocą samoprzylepnej taśmy, która jest umocowana wzdłuż dłuższej krawędzi płyty. Potem można już układać instalację ogrzewania podłogowego. Dużą zaletą jest tu brak konieczności rozkładania dodatkowej folii - jest ona przecież częścią samych płyt styropianowych. Dzięki temu wykonawca nie musi się mierzyć z jej przesuwaniem i łączeniem taśmą.

Warto także wiedzieć, że w przypadku ocieplenia podłogi płytami Instal Panel tzw. zakotwienie rur grzewczych jest trwalsze, co wynika z tego, że spinki mocujące nie wysuwają się z folii ani styropianu.

Materiały do pobrania:
pdf icon
Instal Panel - specjalistyczne izolacje pod wodne ogrzewanie podłogowe (ulotka)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły