MONTERIADA 2020 - debata dla uczniów po raz drugi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
MONTERIADA 2020 - debata dla uczniów po raz drugi

Przyszli adepci zawodu "monter stolarki budowlanej" w tym roku znów przyjadą na Targi Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu. Uczniowie zostali zaproszeni na MONTERIADĘ w ramach kampanii "DOBRY MONTAŻ" i w drugim dniu targowym, 5 lutego 2020 r., wezmą udział w debacie, przygotowanej specjalnie dla nich przez Związek POiD i PORTA DRZWI.

aktualizacja: 2020-02-03 10:09:26

Podczas dyskusji, zebrane audytorium będzie szukać sposobów na zainteresowanie młodzieży kształceniem zawodowym. Daje ono obecnie ogromne możliwości rozwoju i kariery, a rynek jak nigdy dotąd otwarty jest na fachowców z zakresu montażu stolarki budowlanej.

Jak wynika z ogólnopolskiego raportu "Barometr zawodów 2019" , pracodawcy w Polsce mają coraz większe problemy z rekrutacją pracowników w zawodach budowlanych. Brakuje na przykład: brukarzy, cieśli, stolarzy, dekarzy, blacharzy, murarzy, tynkarzy i wielu innych fachowców. I choć w tym zestawieniu nie ma wymienionych jeszcze monterów stolarki budowlanej, bo to formalnie dość nowy zawód, to deficyt w zakresie wykwalifikowanej kadry do montażu okien, osłon, drzwi, bram garażowych czy innych pokrewnych rozwiązań, jest na rynku bardzo widoczny. Sytuację tę od dłuższego czasu monitoruje Związek POiD, dzięki którego staraniom, przy wsparciu firm i instytucji z branży budowlanej, możliwe jest obecnie kształcenie w tej potrzebnej społecznie profesji. Stowarzyszenie z zapałem realizuje zatem program wsparcia dla szkół, które podjęły się tego zadania. Organizowane są m.in. szkolenia dla nauczycieli zawodu.

Związek POiD, wraz z firmami członkowskimi, stara się na różne sposoby budować etos montera stolarki budowlanej. Służy temu chociażby kampania edukacyjna "DOBRY MONTAŻ". W jej działania bardzo dobrze wpisuje się MONTERIADA, czyli pokazy prawidłowego montażu na żywo na Targach Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu. W ubiegłym roku została po raz pierwszy zorganizowana w jej ramach debata ("Dlaczego warto zostać monterem stolarki") dla uczniów, którzy podjęli kształcenie w powyższym zawodzie. Format ten okazał się ogromnym sukcesem - młodzi adepci sztuki nie tylko poznali, jak wygląda praca wykwalifikowanego fachowca "od kuchni", lecz także zaangażowali się w dyskusję. Dlatego w najnowszej edycji wydarzenia takie konstruktywne spotkanie z młodzieżą przewidziane jest ponownie.

Tegoroczna debata pt. "Świadomy krok w przyszłość - zawód monter stolarki budowlanej" odbędzie się na stoisku jednego z Partnerów MONTERIADY - marki PORTA DRZWI, aktywnie działającej na rzecz edukacji przyszłych monterów i szkoleń dla czynnych fachowców, (m.in. poprzez AKADEMIĘ DOBREGO MONTAŻU PORTA), która wraz ze Związkiem POiD jest współorganizatorem tego spotkania.

Uczestniczyć w niej będą: uczniowie (wraz z opiekunami) z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu, a także liczne grono prelegentów: Piotr Bartosiak - Zastępca Dyrektora, Departament Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Arkadiusz Dratwa - Dyrektor Zespołu Szkół im. Rogera Sławskiego w Poznaniu, Wiceprezes Polskiej Izby Budownictwa, Janusz Komurkiewicz - Prezes Zarządu Związku POiD, Członek Zarządu FAKRO, Szymon Kwaśnik - Ambasador kampanii "DOBRY MONTAŻ", Artur Pęksyk - Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu PORTA DRZWI, Zbigniew Talaga - Wicekurator Oświaty, Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Głos zostanie przekazany głównie młodzieży, która będzie miała szansę zaprezentować swoją perspektywę patrzenia na profesję "montera stolarki budowlanej". Wychowankowie wyżej wskazanych placówek szkolnych opowiedzą m.in., dlaczego wybrali nauczanie w tym zakresie i jakie mają możliwości rozwoju. Będą rozmawiać również o nowinkach technologicznych, które mogłyby przyciągnąć młodzież do edukacji w zawodzie montera.

Debata odbędzie 5 lutego 2020 r., o godz. 12.45, na stoisku firmy PORTA (stoisko 71 w hali 5) na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu.

Partnerami tegorocznej odsłony MONTERIADY są: AERECO WENTYLACJA, Aluplast, Blachy Pruszyński, FAKRO, Glasslift, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Lahti PRO, Marbet Bausystem, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, PORTA DRZWI, Roto Frank, Selena, Soudal, Stanley Black & Decker, ZCB Owczary.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje