Związek ów jest zresztą dość prosty: im mniej pieniędzy wydamy na rachunki za ogrzewanie, tym więcej zostanie nam na inne wydatki, jak choćby na letni wypoczynek. Jeśli jesteśmy przy tym posiadaczami większego mieszkania lub domu, to ewentualne obniżenie rachunków może mieć naprawdę znaczący wpływ na wakacyjny budżet.
Wymień okna i oszczędzaj na inne wydatki
![]() |
![]() |
Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wymiana stolarki spełni nasze oczekiwania? Po pierwsze, należy wybrać odpowiednie okna, czyli przede wszystkim okna o właściwych profilach i pakiecie szybowym. Ponadto, koniecznie należy zadbać o profesjonalny montaż, ponieważ newralgicznym punktem, gdy idzie o straty ciepła jest nie tylko okno, ale też jego łączenia z murem.
Profile okienne
Rodzaj profili, z jakich zbudowane jest okno – w tym ilość komór profilu – ma kapitalne znaczenie dla jego właściwości cieplnych. Dlatego też przy wyborze okien zwracajmy uwagę na optymalną dla wybranej głębokości zabudowy – a nie jak największą – ilość komór kształtownika. Przykładem produktu spełniającego to wymaganie są okna DAKO DPT-90 (Termix 90), nagrodzone znakiem VIP w kategorii energooszczędności. Sześciokomorowe profile okien DPT-90 (Termix 90) rozłożone na grubości 90 mm umożliwiają obniżenie współczynnika przenikalności cieplnej całego okna nawet do Uw = 0,77 W/m2K.
Pakiet szybowy
Oprócz profilu, niezmiernie ważna jest również szyba. Jeśli szukamy oszczędności, warto zainwestować w okno z pakietem trójszybowym. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć współczynnik przenikalności pakietu szybowego do Ug = 0,6 W/m2K – jak ma to miejsce w standardowych oknach z serii DAKO DDF-92 (Favorit 92) – a nawet bardziej, do poziomu Ug = 0,4 W/m2K w przypadku rozwiązań niestandardowych. Znaczenie ma nie tylko dodatkowa szyba, ale także wypełnienie przestrzeni między szybami gazem szlachetnym – np. argonem – który korzystnie wpływa na izolacje termiczną.
![]() |
![]() |
Montaż
Nawet najcieplejsze okno nie spełni swojej funkcji, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. Sposobem instalacji stolarki okiennej służącym doskonale energooszczędności jest tzw. ciepły montaż, którego celem jest zabezpieczenie warstwy izolacyjnej oraz likwidacja mostków termicznych. Ciepły montaż zwany jest też trójwarstwowym ze względu na fakt, iż polega na zastosowaniu trzech warstw: warstwy folii paroprzepuszczalnej i taśmy uszczelniającej, warstwy materiału termoizolacyjnego oraz warstwy folii paroszczelnej.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Regulacja okien na zimę. Prosty sposób na niższe rachunki
Masz skośne okna? Które rolety sprawdzą się najlepiej?
Szprosy w oknach i drzwiach - estetyka i funkcjonalność w...
Dowiedz się więcej
- Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy?
- Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku
- Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji
- Ciepły i szczelny montaż okien i drzwi. Tylko tak zyskasz
Kluczem do sukcesu są więc dla nas: rzetelny monter i właściwie dobrana stolarka, o odpowiednich profilach, pakietach szybowych i dodatkach. Przebudowując nasze lokum pod kątem energooszczędności, przebudujemy również nasz domowy budżet, zmniejszając wydatki na energię, a zwiększając – na co tylko mamy ochotę...
Firma powiązana: DAKO Sp. z o.o.