Płacić rachunki czy jechać na wakacje?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2011-04-15 12:50:55
Płacić rachunki czy jechać na wakacje?
Mamy wiosnę, a zatem podliczamy już sezonowe wydatki na ogrzewanie. Z drugiej strony zaczynamy planować wakacyjne wyjazdy. Wbrew pozorom fakty te mają ze sobą wiele wspólnego.

Związek ów jest zresztą dość prosty: im mniej pieniędzy wydamy na rachunki za ogrzewanie, tym więcej zostanie nam na inne wydatki, jak choćby na letni wypoczynek. Jeśli jesteśmy przy tym posiadaczami większego mieszkania lub domu, to ewentualne obniżenie rachunków może mieć naprawdę znaczący wpływ na wakacyjny budżet.

Wymień okna i oszczędzaj na inne wydatki

Dako - Okna Fawonit
Dako - okno Termix
Skutecznym sposobem zmniejszania kwot na rachunkach za ogrzewanie jest modernizacja stolarki okiennej. Postęp technologiczny ostatnich lat sprawił, że wymiana okien starego typu na nowe, energooszczędne może przynieść znakomite rezultaty. Różnicę odczują z pewnością zarówno ci, którzy zdecydują się na rozwiązania mniej kosztowne, jak też klienci bezkompromisowi, wymagający od okien najkorzystniejszych dostępnych parametrów.

 

Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wymiana stolarki spełni nasze oczekiwania? Po pierwsze, należy wybrać odpowiednie okna, czyli przede wszystkim okna o właściwych profilach i pakiecie szybowym. Ponadto, koniecznie należy zadbać o profesjonalny montaż, ponieważ newralgicznym punktem, gdy idzie o straty ciepła jest nie tylko okno, ale też jego łączenia z murem.

Profile okienne

Rodzaj profili, z jakich zbudowane jest okno – w tym ilość komór profilu – ma kapitalne znaczenie dla jego właściwości cieplnych. Dlatego też przy wyborze okien zwracajmy uwagę na optymalną dla wybranej głębokości zabudowy – a nie jak największą – ilość komór kształtownika. Przykładem produktu spełniającego to wymaganie są okna DAKO DPT-90 (Termix 90), nagrodzone znakiem VIP w kategorii energooszczędności. Sześciokomorowe profile okien DPT-90 (Termix 90) rozłożone na grubości 90 mm umożliwiają obniżenie współczynnika przenikalności cieplnej całego okna nawet do Uw = 0,77 W/m2K.

 

Uzupełnieniem wpływającym na izolację cieplną mogą być wkładki docieplające w profilu ramy i potrójny układ uszczelek. Wybór profili odpowiedniej jakości i dobrze wyposażonych, wymaga chwili zastanowienia, jednak jego owoce – w postaci niższych rachunków – będą smakować słodko.

Pakiet szybowy

Oprócz profilu, niezmiernie ważna jest również szyba. Jeśli szukamy oszczędności, warto zainwestować w okno z pakietem trójszybowym. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć współczynnik przenikalności pakietu szybowego do Ug = 0,6 W/m2K – jak ma to miejsce w standardowych oknach z serii DAKO DDF-92 (Favorit 92) – a nawet bardziej, do poziomu Ug = 0,4 W/m2K w przypadku rozwiązań niestandardowych. Znaczenie ma nie tylko dodatkowa szyba, ale także wypełnienie przestrzeni między szybami gazem szlachetnym – np. argonem – który korzystnie wpływa na izolacje termiczną.

 

Dako - okno Termix
Dako - Okna Fawonit
Dodatkowo, można sięgnąć po szyby pokryte niskoemisyjną powłoką powstrzymującą promieniowanie cieplne, oczywiście przy zachowaniu przezroczystości szyby. Warto zaznaczyć, że pozwala to nie tylko znacznie poprawić izolację termiczną, ale też niemal całkowicie likwiduje nieprzyjemny chłód powstający w pobliżu przeszkleń.

Montaż

Nawet najcieplejsze okno nie spełni swojej funkcji, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. Sposobem instalacji stolarki okiennej służącym doskonale energooszczędności jest tzw. ciepły montaż, którego celem jest zabezpieczenie warstwy izolacyjnej oraz likwidacja mostków termicznych. Ciepły montaż zwany jest też trójwarstwowym ze względu na fakt, iż polega na zastosowaniu trzech warstw: warstwy folii paroprzepuszczalnej i taśmy uszczelniającej, warstwy materiału termoizolacyjnego oraz warstwy folii paroszczelnej.

 

Może cię zainteresować
Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Jaka roleta na skośne okno? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Jakie okna przesuwne wybrać? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Co daje anodowanie aluminium? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Co to jest szkło ornamentowe? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Jak zasłonić okna na parterze? Co to za kolor Winchester? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Okna na straży bezpieczeństwa Jak myć żaluzje fasadowe? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki?
Zobacz więcej Zwiń
Użycie tej metody jest możliwe w przypadku już istniejących budynków – choć oczywiście wymaga nieco więcej pracy niż wtedy, gdy ciepły montaż przewidzimy już na etapie budowy. Biorąc pod uwagę, że wadliwa instalacja okien może zniweczyć nasze starania o redukcję kosztów, zdecydowanie należy zlecić montaż poważnym i doświadczonym profesjonalistom.

 

Kluczem do sukcesu są więc dla nas: rzetelny monter i właściwie dobrana stolarka, o odpowiednich profilach, pakietach szybowych i dodatkach. Przebudowując nasze lokum pod kątem energooszczędności, przebudujemy również nasz domowy budżet, zmniejszając wydatki na energię, a zwiększając – na co tylko mamy ochotę...
Firma powiązana:
DAKO Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!