Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Płacić rachunki czy jechać na wakacje?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2011-04-15 12:50:55
Płacić rachunki czy jechać na wakacje?
Mamy wiosnę, a zatem podliczamy już sezonowe wydatki na ogrzewanie. Z drugiej strony zaczynamy planować wakacyjne wyjazdy. Wbrew pozorom fakty te mają ze sobą wiele wspólnego.

Związek ów jest zresztą dość prosty: im mniej pieniędzy wydamy na rachunki za ogrzewanie, tym więcej zostanie nam na inne wydatki, jak choćby na letni wypoczynek. Jeśli jesteśmy przy tym posiadaczami większego mieszkania lub domu, to ewentualne obniżenie rachunków może mieć naprawdę znaczący wpływ na wakacyjny budżet.

Wymień okna i oszczędzaj na inne wydatki

Dako - Okna Fawonit
Dako - okno Termix
Skutecznym sposobem zmniejszania kwot na rachunkach za ogrzewanie jest modernizacja stolarki okiennej. Postęp technologiczny ostatnich lat sprawił, że wymiana okien starego typu na nowe, energooszczędne może przynieść znakomite rezultaty. Różnicę odczują z pewnością zarówno ci, którzy zdecydują się na rozwiązania mniej kosztowne, jak też klienci bezkompromisowi, wymagający od okien najkorzystniejszych dostępnych parametrów.

 

Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wymiana stolarki spełni nasze oczekiwania? Po pierwsze, należy wybrać odpowiednie okna, czyli przede wszystkim okna o właściwych profilach i pakiecie szybowym. Ponadto, koniecznie należy zadbać o profesjonalny montaż, ponieważ newralgicznym punktem, gdy idzie o straty ciepła jest nie tylko okno, ale też jego łączenia z murem.

Profile okienne

Rodzaj profili, z jakich zbudowane jest okno – w tym ilość komór profilu – ma kapitalne znaczenie dla jego właściwości cieplnych. Dlatego też przy wyborze okien zwracajmy uwagę na optymalną dla wybranej głębokości zabudowy – a nie jak największą – ilość komór kształtownika. Przykładem produktu spełniającego to wymaganie są okna DAKO DPT-90 (Termix 90), nagrodzone znakiem VIP w kategorii energooszczędności. Sześciokomorowe profile okien DPT-90 (Termix 90) rozłożone na grubości 90 mm umożliwiają obniżenie współczynnika przenikalności cieplnej całego okna nawet do Uw = 0,77 W/m2K.

 

Uzupełnieniem wpływającym na izolację cieplną mogą być wkładki docieplające w profilu ramy i potrójny układ uszczelek. Wybór profili odpowiedniej jakości i dobrze wyposażonych, wymaga chwili zastanowienia, jednak jego owoce – w postaci niższych rachunków – będą smakować słodko.

Pakiet szybowy

Oprócz profilu, niezmiernie ważna jest również szyba. Jeśli szukamy oszczędności, warto zainwestować w okno z pakietem trójszybowym. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć współczynnik przenikalności pakietu szybowego do Ug = 0,6 W/m2K – jak ma to miejsce w standardowych oknach z serii DAKO DDF-92 (Favorit 92) – a nawet bardziej, do poziomu Ug = 0,4 W/m2K w przypadku rozwiązań niestandardowych. Znaczenie ma nie tylko dodatkowa szyba, ale także wypełnienie przestrzeni między szybami gazem szlachetnym – np. argonem – który korzystnie wpływa na izolacje termiczną.

 

Dako - okno Termix
Dako - Okna Fawonit
Dodatkowo, można sięgnąć po szyby pokryte niskoemisyjną powłoką powstrzymującą promieniowanie cieplne, oczywiście przy zachowaniu przezroczystości szyby. Warto zaznaczyć, że pozwala to nie tylko znacznie poprawić izolację termiczną, ale też niemal całkowicie likwiduje nieprzyjemny chłód powstający w pobliżu przeszkleń.

Montaż

Nawet najcieplejsze okno nie spełni swojej funkcji, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. Sposobem instalacji stolarki okiennej służącym doskonale energooszczędności jest tzw. ciepły montaż, którego celem jest zabezpieczenie warstwy izolacyjnej oraz likwidacja mostków termicznych. Ciepły montaż zwany jest też trójwarstwowym ze względu na fakt, iż polega na zastosowaniu trzech warstw: warstwy folii paroprzepuszczalnej i taśmy uszczelniającej, warstwy materiału termoizolacyjnego oraz warstwy folii paroszczelnej.

 

Użycie tej metody jest możliwe w przypadku już istniejących budynków – choć oczywiście wymaga nieco więcej pracy niż wtedy, gdy ciepły montaż przewidzimy już na etapie budowy. Biorąc pod uwagę, że wadliwa instalacja okien może zniweczyć nasze starania o redukcję kosztów, zdecydowanie należy zlecić montaż poważnym i doświadczonym profesjonalistom.

 

Kluczem do sukcesu są więc dla nas: rzetelny monter i właściwie dobrana stolarka, o odpowiednich profilach, pakietach szybowych i dodatkach. Przebudowując nasze lokum pod kątem energooszczędności, przebudujemy również nasz domowy budżet, zmniejszając wydatki na energię, a zwiększając – na co tylko mamy ochotę...
Firma powiązana:
DAKO Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje