Nie mamy pełnego zaufania do automatyki rolet zewnętrznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Nie mamy pełnego zaufania do automatyki rolet zewnętrznych

Przesadziliśmy z opcjami elektrycznego sterowania. Rzadko używamy pilota oraz łączników przy oknach. Nie mamy pełnego zaufania do automatyki - mówi Monika, Czytelniczka Budujemy Dom, która podtynkowe rolety użytkuje od 2018 r.

Rolety zewnętrzne:

  • Podtynkowe, na wszystkich oknach pionowych.
  • Pancerze - z aluminiowych, laminowanych lameli o grubości 5 mm i wysokości 50 mm, ocieplonych pianką PU.
  • Prowadnice - szerokości 70 mm.
  • Skrzynki - ze stali ocynkowanej wysokości 20 cm, w kształcie kwadratowym.
  • Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od dołu skrzynki.
  • Sterowanie - na parterze elektryczne (przewodowe i radiowe), za pośrednictwem łączników na ścianie (pojedyncze, sekcyjne i centralne) oraz pilotem; na poddaszu ręczne, przy pomocy zwijaczy uchylnych z taśmą.

Montaż: osadzenie skrzynek odbyło się przy wstawianiu okien. Ułożono wtedy też przewody elektryczne do sterowania. Później dodano pancerze.

Rolety i podtynkowa skrzynka z dolną klapą rewizyjną
Rolety i podtynkowa skrzynka z dolną klapą rewizyjną.

Decyzja: Zaplanowaliśmy podtynkowe rolety zewnętrzne na wszystkich przeszkleniach. Poprosiliśmy generalnego wykonawcę o włączenie osłon do ogólnego kosztorysu budowy. Zamówił je u producenta okien wraz z montażem kompletu, zaznaczając, że laminat ma mieć identyczny kolor i fakturę, co okna. Zgodnie z naszym wskazaniem, tylko rolety na parterze wyposażył w elektryczne przewodowe sterowanie (tu mamy strefę ogólną i prywatną, zaś na poddaszu gościnną).

Podtynkowe rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

  • Rolety to bardzo przydatne wyposażenie. Na co dzień zastępują zasłony. Szczelnie zaciągamy je o zmierzchu i przy ekstremalnej temperaturze na zewnątrz, natomiast w pozycji rozszczelnionej ustawiamy je, gdy np. światło słoneczne jest intensywne i jaskrawe (w pokojach panuje wtedy półmrok). Tworzą przegrodę termiczną i filtrującą światło, w lecie wspomagają klimatyzację, a w zimie - ogrzewanie. Tłumią dźwięki z zewnątrz. Skrzynki są dobrze ocieplone.

  • Przesadziliśmy z opcjami elektrycznego sterowania. Rzadko używamy pilota oraz łączników przy oknach. Najprzydatniejsze są te założone w każdym pomieszczeniu na parterze przy drzwiach, tuż obok łączników oświetlenia. Przed wyjściem, ze względów bezpieczeństwa przechodzimy przez cały dom, sprawdzając, czy wszędzie zamknęliśmy okna. Zdarzyło się na początku, że po wybraniu tej funkcji, jedna z rolet się zablokowała. Od tamtej pory nie mamy pełnego zaufania do automatyki. W naszej wersji wygodne jest to, że łączniki uruchamiają rolety po jednym krótkim przyciśnięciu. Porównania z tą bardzo wygodną obsługą nie wytrzymują manualne zwijacze z taśmą, którymi poruszamy osłony na poddaszu. Dużo wysiłku wymaga ręczne podnoszenie ciężkiego pancerza na oknie balkonowym.
Łącznik do sterowania roletą
Przy każdym oknie jest łącznik do sterowania roletą.

Koszty montażu rolet zewnętrznych:

  • rolety elektryczne i manualne (z montażem) około 12 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ręczne zwijacze z taśmami uruchamiają osłony na poddaszu.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marcin

20 Lut 2021, 07:27

My równiez zamontowalismy rolety podtynkowe. Ta decyzja zapadła na etapie montażu okien więc nie w fazie projektu. Jest to na tyle istotne, że w przypadku montowania nadproży okien nie ma możliwości ich cofnięcia.Okna o dużych połaciach i wysokościach wymagają sporych skrzynek ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!